banner15

Dünya Çin ve Hint Ürünleri İşgali Altında

En çok alıcı bulan Çin ve Hindistan ürünleri, dünya piyasasını korkutuyor. Uzmanlar ham madde üretiminde dev adımları atan Çin ve Hindistan’ın yükselen petrol fiyatlarından da etkilenmediğine dikkat çekiyorlar.

Dünya Çin ve Hint Ürünleri İşgali Altında

Çin, geçtiğimiz yıl yüzde 26 demir ürünleri, yüzde 32 pirinç, yüzde 37 tekstil, yüzde 47 çimento ürünlerini ihraç etti. Çin ile birlikte 2,5 milyar nüfusu bulan Hindistan, batılı ülkelere hammadde satıyorlar. Konuya ilişkin Dünya Saati ve Politikası Enstitüsü’nün hazırladığı raporda, yükselen petrol fiyatları ise Çin ile Hindistan’ı etkilemiyor.

Hayat standartı yükseliyor

Raporda Çin ve Hintlilelerin gün geçtikçe yaşam standardının yükseldiği ve daha lüks arabalara binmeye başladıkları belirtiliyor. Her iki ülkenin liman ve havaalanı ihraç ürünleriyle dolup taşırken, Çin geçtiğimiz yıl yüzde 9.5’lik ekonomik büyüme hızı ile en fazla petrol ürünlerini ithal eden ülke olmuştu.

Yükselen “Asya devleri” karşısında batılı ülkeler oldukça kaygılı. Çünkü batılı ülkelerde yer altı kaynakları hemen tükenmiş gibi. ABD’li kuruluşun raporunda Çin ve Hindistan, başta Afrika ile Güney Amerika olmak üzere bütün dünyaya hükmedecek konuma geldiği ifade ediliyor. Çin ve Hindistan’ın kazanırken, dünyanın kaybettiğine dikkat çekiliyor.

Afrika ülkelerinin balık ürünlerini Asya ülkelerin tekstil ürünleri sollamış durumunda. Ancak Amerika’da durumun farklı olduğu belirtiliyor. Bir Amerikalı bir Çinli’den 3 misli, bir Hintli’den ise 5 misli gelir ediyor. Dünya Saati Enstitüsü’nün raporuna göre sadece Amerika, bu ki Asya devinin karşısında tutunabilmekte.

2031’de Çin Amerika gibi olabilir!

Yüzde 8 oranıyla yıllık büyüme hızına sahip olan Çin’in 2031 yılında Amerika’nın seviyesine gelebileceği ifade ediliyor. Bir Çinli’nin bir Amerikalı kadar gelir elde edebilmesi ve bir Amerikalı gibi yaşabilmesi için en az çeyrek asır gerekli.

Şu anda dünya çapında yaklaşık 800 milyon araç bulunuyor. Ancak Çinlilerin özel araba kullanmaları oldukça zor. Zira dünyanın en çok nüfusuna sahip bu ülkede herkesin özel araba alabilmesi için yeterince oto yolları ve araba parklarına gereksinim var.

Peki gittikçe artan nüfusu Çin coğrafyası kaldırabilecek mi? Çin’in bunu yapabilmesi için pirinç tarlalarını kullanması gerekiyor. Fakat uzmanlara göre bu sefer de başka sorunlar ortaya çıkacak. Çevre bilimcisi Lester Brown ise 2031 yılında Hindistan ile birlikte 3 milyar nüfusu bulması beklenen Çin, bu hızını daha fazla sürdüremeyeceğini söylüyor.

Brown “Zira kendi nüfusları hemen hemen dünyanın yarısı edecek. Dolayısıyla dünya ülkeleri için bir tehdit oluşturamazlar. Asıl tehdit, bir türlü önlenemeyen nüfus artışıdır” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48