banner39

Dünya çocukları TBBM'de

TBMM Başkanı Bülent Arınç, TRT'nin düzenlediği Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği kapsamında, Türkiye'de bulunan 58 ülkeden 67 çocuğu kabul etti.

Arşiv 20.04.2007, 18:35 20.04.2007, 18:35
Dünya çocukları TBBM'de

Meclis Tören Salonundaki kabulde konuşan Arınç, dünya çocuklarını, ''Sizler, güzel ülkelerinizden hoş geldiniz. Sizleri aramızda görmek, bizim için mutluluk. Her yıl ülkemizi ve Meclisimizi şenlendiriyorsunuz. Sizleri ve ülkelerinizi tanıyoruz, sizlerle gurur duyuyoruz'' diye seslendi.

Dünyada çocuk bayramının kutlandığı tek ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Arınç, 23 Nisan'ın, Türkiye'de hem ulusal egemenlik hem de çocuk bayramı olarak kutlandığını söyledi.

Arınç, Türkiye'nin bağımsızlık savaşının kahramanı, Meclisi toplayan ve Cumhuriyeti ilan eden, çok önemli devrimlerle Türkiye'yi çağdaş dünyada çağdaş bir ülke haline getiren büyük Atatürk'ün, 23 Nisan'ı çocuklar için bayram ilan ettiğini anlattı.

23 Nisan gününün, TBMM'nin açıldığı ve toplandığı bir gün olduğunu kaydeden Arınç, ''TBMM, çocukların en fazla ziyaret ettiği kurumlardan biridir. Çünkü Meclis, çocukların evidir'' dedi. Çocukları birer barış güvercini olarak gördüklerini ifade eden Arınç, ''Çocuk saflığında ve tazeliğinde bir dünya arzuluyoruz'' diye konuştu.

-MEKSİKA HEYETİ, TEKİLA HEDİYE ETTİ-

Bülent Arınç, kabul ettiği dünya çocuklarına, kendi dillerinde ''hoş geldiniz'' derken, onları ülke ülke kabul ederek hepsine hediyeler verdi ve fotoğraf çektirdi. Dünya çocukları da Arınç'a, ülkelerini sembolize eden hediyeler sundular.

Meksika heyeti, Arınç'a, 100 yıllık olduğu bildirilen bir tekila hediye etti. Arınç, heyetle fotoğraf çektirdikten sonra ''Bunu içmesini seven arkadaşlarımız var'' diyerek espri yaptı.

Türkmenistan'dan gelen çocuklara, ''Atayurttan anayurda hoş geldiniz'' diyen Arınç, barış için dünya liderlerine mektup yazan ve liderlerden gelen cevapları kitaplaştıran İzmir Özel Olgun İlköğretim Okulu öğrencilerini de kabul etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?