banner39

Dünya Efendimiz'in doğumunu kutladı

Dünyanın dört bir yanında, Müslümanlar, Efendimizin dogum gününde şiir okudu, dua etti, mevlit okudu ve çeşitli etkinlikler düzenledi.

Arşiv 03.04.2007, 14:18 06.07.2018, 09:31
Dünya Efendimiz'in doğumunu kutladı

M.Hadin ÖNER / Dünya Bülteni

1 Nisan Pazar günü pek çok Müslüman ülkede halk, büyük kitleler halinde ve rengârenk görüntüler eşliğinde caddelerde ve meydanlarda şiirler okuyarak, konferanslar dinleyerek peygamber efendimizin doğum gününü kutladılar. Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref verdiği mesajda? bugün peygamber efendimizin bize öğrettiklerinden uzak duyduğumuzdan ötürü dünya da birçok ülke tarafından küçük düşürüldüğümüzü? dile getirdi. Yüce Allahın ve peygamber efendimizin merhametinden ötürü dünyada başarılar elde ediyoruz. Bizlerin İslamcın büyük öğretileri ışığında eleştiriler yapmamız gerekiyor.

Photo

On binlerce Pakistanlı büyük şehirlerde ve kasabalarda yıldönümünü kutlamak için rengarenk görüntüler oluşturdu. Caddeler, küçük modeller, peygamber efendimizin mezarları ve Müslümanların kutsal mekanı olan Kabe ile dekore edildi. İnsanlar caddelerde peygamberimizi öven marşlar söylerken ellerinde beyaz ve yeşil bayraklar taşıdılar. Hz. Muhammed Suudi Arabistan?da 571 yılında hicri takvimin 3.ayında Rabi el-evvel ayının 12. gününde dünyaya gelmiştir.

BİRLİKTELİK

Kuzeydoğu  Asyanın petrol zengini Burnei de,Başkent Darussalam da iz bırakan kutlamalar yapıldı.Brunei kralı Hasanal Bokiah ile kraliyet ailesinin eşlik ettigi büyük kafile başkentte ana cadde boyunca yaklaşık 4.3 kilometreye ulaştı.Brunei Krallığı yarım milyondan daha az nüfusa sahiptir.Nüfusun ana çoğunluğunu Malaylar oluşturur ve yüzde doksan oranında Müslüman nüfusa sahiptir.

Photo

Singapor da Devlet başkanlık ofisinden Lim Swee Müslümanların kutlamalarına katıldı.Lim Swee, etnik açıdan çok çeşitli yapıya sahip olan Singapurun böyle kutlamalar ile ,toplumunun farklı dinsel ögelerinin  yansıtıldıgını beyan etti.

Photo

Müslümanlar Singapurda ki 4 milyon nüfusun %15 ini oluşturmaktadır.

Asya da Müslümanların ağırlıkta olduğu Malezya da 10.000 üzerinde insan Bukit Jalil spor kompleksindeki geçit törenine katıldı.

Photo

Kalabalık  sabahın erken saatlerinde tören alanına geldi. Renkli geçit törenine Başbakanlık sarayından Dekan Dr. Abdullah Md Zin ve Ticaret Bakanı Datuk Mohd Shafie Abdal katıldı.

Photo

Müslümanlar 26 milyonluk Malezya nüfusunun %60 ını oluşturmaktadır.

Bosna Hersekte camiler,İslami vakıf ve kuruluşlar,önemli kişilerin konuşmaları ve konferanslar ile peygamberimizin doğumunu kutladı.

PhotoKaddafi o günün özelliğine binaen Cuma namazını kıldırdı.

Başkent Sarajevo da İslam Çalışma grupları tarafından organize eidlen konferansta,Dekan Dr.Enes Kariç,Müslümanların peygamberimizin hayatından birçok şey ögrendiklerini ve bütün Müslümanların hayatlarında peygamberimizden izler bulundugunu söyledi.

Photo

Kariç aynı zamanda,peygamberimizn hayatı boyunca olumlu izler bıraktıgı yaşantısını bütün Müslümanları takip etmeye çağırdı.

Photo

Konferanslar ve genel konuşmalar dışında,Bosnadaki birçok İslam örtügü,özellikle peygamberimizin kişiligini öven dinsel siirler ve şarkılar eşliginde peygamber efendimizin dogumunu kutladılar.

Photo

Kutmaların önümüzdeki hafta boyunca devam etmesi bekleniyor.

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

Photo

 

 

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?