Dünya ekonomisi İstanbul'da konuşulacak

Dünya ekonomisini 56 ülkeden 462 akademisyen ve ekonomist İstanbul'da konuşacak.

Dünya ekonomisi İstanbul'da konuşulacak


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

İstanbul bu kez dünyada ekonomi biliminin önde gelen temsilcilerine ev sahipliği yapacak. 56 ülkeden aralarında dünya çapında ün yapmış ekonomi profesörlerinin de bulunduğu 462 akademisyen, 26-28 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya gelerek, küresel kriz sonrası yeni ekonomi düzenini masaya yatıracak. T.C. Merkez Bankası ile VOB’un da desteklediği Konferansa, OECD’den Dünya Bankası’na kadar çok sayıda önemli kuruluşu temsilen bürokratların da katılacağı bildirildi. Akademisyenlerin yanı sıra aralarında OECD ve Dünya Bankası uzmanları ile bazı ülkelerin merkez bankaları yetkilileri olmak üzere değişik düzeyde ekonomik kuruluşlardan bürokratlar da konferansı izleyecek. İlki geçen yıl İstanbul’da yapılan konferansa 51 ülkeden 295 akademisyen katılmış ve 165 makale sunulmuştu.

DÜNYA EKONOMİSİ İÇİN ÖNEMLİ BİR TOPLANTI

EBES’in kuruluşuna öncülük eden Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, ekonomi ve finans dünyasının seçkin isimlerinin bir araya geldiği bu akademik toplantıların dünya ekonomisinin önemli bir değişim ve dönüşüm sürecinde olduğu böyle bir dönemde çok önem taşıdığını ve sunulan makalelerin geleceğin ekonomik düzenine yönelik arayışlar için önemli bir platform olacağını belirtti. Doç. Dr. Bilgin, yüksek katılımlı ve prestijli bu konferansların Türkiye’nin bilimsel alanda tanıtımı için de çok büyük bir katkı sağlayacağını söyledi. EBES’in konferanslarının önemli bir özelliğinin, yurtiçinden katılım oranının düşüklüğü olduğunun altını çizen Doç. Dr. Bilgin, bu durumu, “yurtiçinden katılımın kesinlikle yüzde 20’yi geçmemesine özel bir özen gösteriyoruz” şeklinde değerlendirdi.

64 ÜLDEDEN 812 KİŞİ BAŞVURDU

Konferanslarda sunulan makalelerin özetlerinin konferans kitabında basıldığını, tüm makalelerin ise konferans CD’sine kayıt edildiğini belirten Doç. Dr. Bilgin, EBES Konferanslarının uluslararası akademik camiada çok ilgi gördüğünü ve oldukça prestijli bir hale geldiğini kaydederek “ Bu yılkı konferansa 64 ülkeden 812 akademisyen başvurdu. Bu başvuruların ancak yarısını kabul edebildik” dedi. Doç. Dr. Bilgin’in verdiği bilgiye göre, 2008 yılında kurulan EBES’in amaçları arasında uluslararası bilimsel-akademik konferanslar düzenlemenin yanı sıra bilimsel dergiler çıkarmak da yer alıyor.

İKİNCİ TOPLANTI YUNANİSTAN’DA

İlki “EBES 2009 Conference” adıyla geçen yıl Haziran ayında İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi’nde yapılan konferansın, başarılı geçmesi ve katılımcıların yoğun ilgisi nedeniyle 2010 yılından itibaren yılda iki konferans düzenlenmesi kararlaştırıldı. Bu konferanslardan biri her yıl Mayıs-Haziran aylarında İstanbul’da, diğeri ise Ekim ayında yurtdışında yapılacak. EBES’in İsrail’den Çin’e İsveç’ten Avustralya’ya kadar değişik birçok ülkeden akademisyenlerin oluşturduğu bir de Danışma Kurulu var. Bu kurulda dünyanın önde gelen üniversitelerinden akademisyenler bulunuyor. EBES, ayrıca “Eurasian Economic Review” ve “Eurasian Business Review” adlarıyla iki İngilizce bilimsel dergi de çıkarıyor. 26-28 Mayıs’ta yapılacak oturumlar Taksim Nippon Oteli’nde yapılacak. EBES’in bu yıl için planladığı ikinci konferans ise Ekim ayı sonunda Atina’da gerçekleştirilecek.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 12:01
banner53
YORUM EKLE

banner39