banner15

Dünya ekonomisine yön veren şehirler

Dört temel faktör ölçü alınarak yapılan araştırma ile dünya ekonomisine yön veren şehirler belirlendi.

Dünya ekonomisine yön veren şehirler


Dünya üzerinde ülkelerden güçlü şehirler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bazı şehirler ekonomi dünyasının başkentiyken bazıları politik ve siyasi dünyanı kurallarını belirliyor.

Hangi şehirler dünyanın kuralını belirliyor? Söz konusu olan ekonomi olduğunda yada politika, entelektüel etkileşim denilence hangi şehirler akla geliyor?

New York, Londra ve Tokyo 2010’da yapılan araştırmalarda bütün kategorilerde en üst sıraya yerleşmeyi başarırken konu güç olunca işler renk değiştiriyor.

Güçlü sor konusu olunca büyük gelişmeler kaydeden Berlin ve Pekin de listede kendine yer buluyor.

Yapılan araştırma dört temel faktör ölçülerek hazırlandı. Ekonomik aktivite, politik güç, bilgi birikimi ve yaşam kalitesi. Bu temel özelliklere bakılarak toplanan puanlar şehirlerin güçlerini ortaya koydu.

Listeye göre lider New York, Londra ikinci sırada, Paris ve Tokyo başa baş bir rekabet içinde onları Los Angeles yakından takip ediyor.

Listede rakip olarak köklü geçmişi ve yaşam kalitesi ile Berlin’de yer alıyor. Ekonomik aktivite bakımından üst sıralara çıkamayan Berlin politik güç ve bilgi birikimi bakımından Fransa’yı takip ediyor.

Pekin hızlı tırmanış gösteren ikinci şehir. Ekonomik ilerleme politik güç  olmasının da destekçisi olarak görülüyor.

Kaynak: Gazeteport

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2010, 21:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35