banner39

Dünya Erdoğan'ın Rasmussen çıkışını konuşuyor

Erdoğan'ın Rasmussen açıklamaları dünya medyasında geniş yankı meydana getirdi.

Arşiv 04.04.2009, 18:05 05.04.2009, 01:10
Dünya Erdoğan'ın Rasmussen çıkışını  konuşuyor

Strasbourg'ta gerçekleştirilen NATO zirvesine, Türkiye'nin Danimarka Başbakanı Rasmussen'in genel sekreterliğine karşı çıkması damgasını vurdu.

ARAP BASINI

Türkiye'nin, Kuzey Atlantik Paktı'nın (NATO) yeni genel sekreterini belirlemek için yapılan görüşmelerde bir sonuç çıkmamasının birinci sebebi olarak gösterilmesi Arap dünyasında geniş yankı buluyor. Gelişmeleri daha çok haber olarak okuyucularına duyuran Arap gazete ve televizyonları başta ABD Başkanı Barack Obama olmak üzere diğer NATO liderlerinin Türkleri ikna etmeye çalıştığını belirtiyor.

Suudi haber ajansı (SPA) NATO liderlerinin yeni genel sekreteri belirlemede başarısız olduklarını, bunun sebebinin de Türkiye'nin itirazları olduğunu duyurdu. Kuveyt resmi haber ajansı(KUNA) da 2005 yılında patlak veren karikatür krizindeki rolünden dolayı Türkiye'nin Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in seçilmesine çekince koyduğunu ifade etti.

Arap dünyasının en önde gelen televizyonlarından El Cezire de Türkiye'nin itirazlarından dolayı yeni NATO Genel Sekreteri'nin seçiminin geciktiğini duyuruyor. Cezire Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın "Rasmussen'in seçilmesi kurumla İslam dünyası arasındaki ilişkilerin faydasına olmaz." yönündeki görüşlerine de yer verdi.

Ürdün'de yayınlanan El Düstur gazetesi de Rasmussen'in seçilmesine Türkiye'nin çok güçlü bir şekilde itiraz ettiğini, buna gerekçe olarak da Rasmussen'in Türkiye'nin PKK'nın yayın organı olan Roj TV'nin kapatılması taleplerine göz ardı etmesi ve Hz. Muhammed'e (s.a.s) hakaret eden karikatürlere destek vermesini gösterdi.

İNGİLİZ BASINI

The Independent: "Erdoğan, Danimarka Başbakanı Rasmussen'i yaylım ateşine tuttu. NATO liderleri yeni Genel Sekreter konusuna bir çözüm ararken, Türkiye konuyu çıkmaza soktu. Rasmussen'in adaylığını resmen açıklamasından kısa bir süre sonra Londra'da konuşan Erdoğan, Danimarka Başbakanı'nın adaylığına 'olumsuz' baktığını söyledi."

The Economist: "Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarıyla partiye gölge düştü. Türkiye, Amerika ile büyük Avrupa ülkelerinin desteklediği Rasmussen'in adaylığına karşı çıktı. Birçok Müslüman, Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasındaki tavrı nedeniyle Danimarkalı Başbakan'dan hoşlanmıyor."

The Daily Telegraph: "Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Rasmussen konusundaki tavrını açıkça ortaya koydu. Erdoğan'ın tavrı NATO zirvesine gölge düşürürken, Türkiye'nin tavrı yeni Genel Sekreter'in kolayca seçilemeyeceğini gösterdi. NATO, Afganistan'ın yeniden yapılandırılmasındaki rolünü artırmayı planlarken, bu konuda anahtar rol oynaması beklenen Türkiye'nin tavrı çok önem taşıyor."

ABD BASINI

Washington Post: "Türkiye Danimarkalının NATO lideri olmasını engelledi. Başbakan Erdoğan, Danimarka Başbakanı Rasmussen'in Genel Sekreter olmasına 'olumsuz' baktığını söyledi. Zirvenin birinci gününde bir karara varamayan NATO liderleri bugün konuyu yeniden ele alacak."

Amerika'nın sesi radyosu: "Türk lider NATO'nun bir barış örgütü olduğunu hatırlatarak, Danimarka Başbakanı'nın Kürt televizyonu ve peygamber karikatüründe sergilediği tavırlarla barışı sağlayamayacağını gösterdiğini söyledi. Erdoğan'ın açıklamaları, Danimarka medyasının, Rasmussen'in resmen aday olduğunu açıklamasından hemen sonra geldi."

ALMAN BASINI

Deutsche Welle: "NATO üyeleri arasında Rasmussen'in adaylığına açıkça karşı çıkan tek ülke Türkiye oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Londra'daki Chatham House'ta yaptığı konuşmada Rasmussen konusunda çekincelerini yineledi ancak bunun 'kişisel görüşü' olduğunu da vurguladı."

FRANSIZ BASINI

France 24: "Alman Başbakanı Merkel, Genel Sekreterlik konusunun bu akşam kesin bir çözüme bağlanacağını söyledi, ancak Erdoğan'ın vetosu işi çıkmaza soktu. Türkiye'yi zirvede, Rasmussen'in adaylığına Tayyip Erdoğan'dan daha sıcak bakan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül temsil ediyor."

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?