banner39

Dünya Fitne'ye karşı tek yürek

Uluslararası toplum 'Fitne'ye karşı tek ses olurken, Müslümanlar da tepkilerini hukuki yollardan aramaya başladı.

Arşiv 29.03.2008, 17:47 19.04.2008, 14:56
Dünya Fitne'ye karşı tek yürek

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hollandalı İslam düşmanı Geert Wilders'in, İslam'ı şiddet ile özdeşleştiren filmi internette yayınlanırken ülkede yaşayan Müslümanlar hukuki yollara başvurarak tepkilerini göstermeye başladı.

Hollanda İslam Federasyonu avukatı Ejder Köse, politikacı Wilders'ın provokatif filmini ülkenin adli mercilerine şikayet etti.

MÜSLÜMANLARA KARŞI NEFRETİ KÖRÜKLÜYOR

Hollanda İslam Federasyonu, filmin basım ve yayınının engellenmesi için dava açtı. Davanın gerekçesi ise, filmin Müslümanlara ve İslam'a karşı nefreti körüklemesi.

BAŞBAKAN DA TEPKİ GÖSTERDİ

Wilders'ı kriz yaratmaya çalışmakla suçlayan Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenen de, ülkedeki Müslümanlara itidalli davrandıkları için teşekkür etti.

BM'DEN KINAMA GELDİ

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği de filmi eleştirdi. Avrupa Birliği dönem başkanlığı, açıklamasında filmin kini tahrik etmekten başka hiçbir amaca hizmet etmediğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon da filmi kınayarak, "Burada söz konusu olan ifade özgürlüğü değil. Nefret içeren söylemleri ve şiddeti teşvik etmenin hiçbir haklı nedeni yok" dedi.

PAKİSTAN'DA GÖSTERİLER DÜZENLENDİ

İslam ülkeleri arasında sadece Pakistan'da protesto gösterileri düzenlenirken, Peşaver, Keta, Karaçi ve Lahor'daki gösterilerde Hollanda ve daha önce karikatür kriziyle gündeme gelen Danimarka protesto edildi. Suudi Arabistan, İran, Ürdün ve Endonezya da filmi kınadı.

En ilginç tepki ise Hz. Muhammed'i tasvir eden karikatürü filmde kullanılan Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard'dan geldi. Westergaard, Danimarka'daki Jylands - Posten gazetesinin 2006 yılında yayınladığı ve İslam dünyasında infial yaratan karikatürünün izinsiz kullanılmasına itiraz etti ve "Karikatürümün orijinal içeriğinden koparılıp tamamen farklı bir amaç için kullanılmasını kabul etmiyorum" dedi. 

İSLAM KONFERANSINDAN DA TEPKİ VAR

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Hollandalı siyasetçi Geert Wilderstarafından yapılan İslam karşıtı "Fitne" filminin yayınlanmasını sert bir dille kınadı.

İhsanoğlu, yaptığı açıklamada, filmin Kur'an-ı Kerim'i kötüleyerek dünyadaki 1.3 milyardan fazla Müslüman'ın duygularına zarar verdiğini ifade etti.

Filmin Müslümanlara karşı kasıtlı bir ayrımcılık, nefrete teşvik ve dinlere hakaret eylemi olduğunu belirten İhsanoğlu, bu filmin yalnızca farklı dini inançlar arasında huzursuzluk ve hoşgörüsüzlük yaratmayı, dünya barış ve istikrarını tehlikeye sokmayı amaçladığını kaydetti.

İKT'DEN ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

Genel Sekreter İhsanoğlu, uluslararası toplumdan film yayınını kınamasını; Hollanda hükümetinden de konuyla ilgili yasal soruşturmayı tamamlamasını ve filmin yapımcısının Hollanda yasaları uyarınca yargılanmasına yönelik adımları incelemesini istedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?