banner39

Dünya Futbol Şampiyonası öncesi ırkçı alarmı

Güney Afrika'da ırkçılar Dünya Futbol Şampiyonasını sabote etmek istiyor.

Arşiv 21.04.2010, 14:30 21.04.2010, 14:30
Dünya Futbol Şampiyonası öncesi ırkçı alarmı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Polis yetkililerinin bildirdiğine göre Güney Afrika’daki ırkçı örgüt Suidlanders, Dünya Futbol Şampiyonası maçları sırasında sabotaj eylemleri planlıyor. Polisin çiftliklerde ve şahsi meskenlerde yaptığı baskınlar ve aramalar sonucu Güney Afrika’da ırkçı beyazların büyük bir tehlike potansiyeline sahip olduğu ortaya çıktı. Aramalarda büyük miktarlarda patlayıcı, ateşli silahlar ve çok sayıda mermi bulundu. Apartheid yönetimi zamanında sivil bir birliğin komutanlığını yapan eski bir teğmen tutuklanarak gözaltına alındı.
 
Güney Afrika polisinin www.boycott-2010-world-cup.co.nr isimli internet sayfasında bulduğu bilgilere göre ırkçıların bazı sabotaj eylemlerini somut olarak planladığı belirlendi. Irkçılar internet sayfası üzerinden tüm dünyaya gönderdikleri mesajlarla Haziran’da başlayacak Dünya Futbol Şampiyonasını boykota çağırıyorlar. Aynı zamanda polisin, Dünya Şampiyonası maçlarını seyretmek için gelecek turistleri korkutmamak için Güney Afrika’daki soygun, cinayet gibi suçları kasıtlı olarak saklı tuttuğu iddia ediliyor. Irkçıların internet sayfasında Güney Afrika’da saldırıya uğramış kişilerin korkutucu resimleri yayınlanıyor ve ırkçılar ‘Siyahların beyaz Güney Afrikalılara karşı savaşı’ndan bahsediyorlar.
 
Irkçı lider Terreblanche’nin öldürülmesinden sonra Güney Afrikalı beyaz ırkçıların giderek çoğaldığı bildirildi. AWB hareketinin üye sayısı olağanüstü bir şekilde artış gösterirken Suidlander internet sayfasına aylık olarak girenlerin sayısının da yaklaşık 80.000’den 487.000’e yükseldiği gözlendi.
 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?