banner15

Dünya Güçleri, İran'ın nükleeri dondurmasını istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Dünya güçleri, müzakere sürecinde İran'ın, nükleer faaliyetlerini dondurmasını istiyor" dedi.

Dünya Güçleri, İran'ın nükleeri dondurmasını istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran'ın nükleer programından endişe duyan güçlerin, Tahran yönetiminden, müzakere sürecinde uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya almayı istediğini söyledi.

Lavrov, İnterfax ve ITAR-TASS haber ajanslarına yaptığı açıklamada, BM Daimi Güvenlik Konseyi üyesi 5 ülke ile Almanya'nın konuya yaklaşımının, müzakere sürecinde, İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya alması gerektiği yönünde olduğunu kaydetti.

Londra'daki altılı görüşmelerin ardından konuşan Lavrov, İran'a yönelik yeni yaptırımlar uygulanması konusunun ise tartışılmadığını ifade etti.

Lavrov, "ABD'li meslektaşlarımız İran'a yönelik baskının sürmesi yönünde görüş belirtmesine rağmen yeni yaptırımlar konusu gündeme gelmedi" dedi.

Lavrov, "İran'a, görüşmelere başlanmasıyla elde edeceği avantajları açıklamak gerekiyor. Ancak bunun bir şartı var, o da uranyum zenginleştirme faaliyetlerini dondurması" şeklinde konuştu.

Batılı güçler, Tahran'ın nükleer programını, atom silahı elde etmek için kullanmasından endişe ediyor. Tahran yönetimi ise ısrarlı bir şekilde faaliyetlerinin, artan nüfusun enerji ihtiyacını karşılamak için barışçıl enerji elde etmeyi amaçladığını savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2008, 11:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35