banner15

Dünya Güneşe Kilitlendi

Dünyanın dört bir yanında gök bilimciler ve gök bilimine merak salanlar bu sabah yaşanacak güneş tutulmasını bekliyor. Tutulmanın en iyi gözlemlenebileceği yerlerden birisi Türkiye.

Dünya Güneşe Kilitlendi

Dünyanın dört bir yanında gök bilimciler ve gök bilimine merak salanlar bu sabah yaşanacak güneş tutulmasını bekliyor. Gana'dan Moğolistan'a uzanan ve Türkiye'yi kapsayan 14 bin 500 kilometrelik bir hat üzerinde Ay, Güneş yüzeyini bir kaç dakika süreyle tamamen kapatacak. Ancak Ay'ın çapı Güneş'e göre çok küçük olduğundan, genel bir kararmaya rağmen, Güneş'in normalde gözle görülmeyen taç tabakası (korona) görülebilecek. Bir kaç yılda bir meydana gelen güneş tutulmalarının bu kez en iyi izlenebileceği yerlerden birisi Türkiye.Bu nedenle çok sayıda uzman ve turist Türkiye'de bulunuyor.

NASA'dan canlı yayın

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA ile İngiliz Kraliyet Astronomi Enstitüsü, tutulmayı Antalya yakınlarındaki Side'den izleyecek. Hatta NASA, tutulma sırasında Side'den canlı yayın yapacak. Brezilya'dan başlayarak, Atlantik Okyanusu'nu kat ettikten sonra Kuzey Afrika ve Asya üzerinde Batı Moğolistan'da sonlanan tam güneş tutulması, Türkiye'de TSİ 13.54'de Antalya kıyılarında gözlenmeye başlayacak.

Tutulma saat 14.09'da Giresun'da izlenerek sonlanacak. Uzmanlar yüzyılda yaklaşık 66 tam güneş tutulması meydana geldiğini, ancak her seferinde tam tutulmanın gözlemlendiği noktalar değiştiğinden bir sonraki tutulmanın, Türkiye'de ancak 54 yıl sonra gözleneceğini kaydediyor. Uzmanlar ayrıca, tutulma sırasında Güneş'e çıplak gözle bakılmaması uyarılarını önemle hatırlatıyor.

Türkiye'de yaklaşık 4 dakika sürecek tutulmanın en iyi gözlemleneceği ülke Libya. Libya makamları 7 dakikalık tutulmayı izlemek üzere ülkeye gidenleri ağırlayabilmek için çölde yedi bin kişilik çadırlar kurdu.

Afrika'da hükümet yetkilileri, halkı güneş tutulması hakkında bilgilendirmek için özel kampanyalar yürütüyor. Nijerya'da hükümet güneş tutulması ile ilişkilendirilen batıl inançların giderilmesi için bilinçlendirme kampanyası yapıyor. Batıdaki Togo'da da tutulmayı izlemek isteyenler için yüzbinlerce özel gözlüğün satıldığı, gözlük edinemeyen kişilere, tutulma sırasında evlerinde kalmaları çağrısı yapılıyor. Bir sonraki tutulma tam 1 Ağustos 2008'de olacak.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48