banner15

Dünya Irak İşgalini Protesto Edecek

Irak işgalinin üçüncü yıldönümü, Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde protesto edilecek. Eylemlerde İran'a yönelik saldırı tehditleri de kınanacak.

Dünya Irak İşgalini Protesto Edecek

Irak’ı işgal etmesinin üçüncü yıldönümünde Almanya’nın pekçok kentinde bugün gösteri ve yürüyüşler yapılacak. Savaş karşıtı güçler tarafından yapılacak eylemlerde ayrıca ABD’nin İran’a yönelik savaş tehdidi de protesto edilecek. Başkent Berlin’deki eylemi ”Berlin 18 Mart Eylem Birliği” örgütlüyor. Gösteriyi çok sayıda savaş karşıtı örgüt destekliyor.

Bunun yanı sıra yine yarın Bremen, Dortmund, Duisburg, Frankfurt, Heidelberg, Karlsruhe, Kassel, Kiel, Münih ve Nürnberg’de gösteriler yapılacak. Heidelberg’deki eylem, ABD askeri üssünün önünde gerçekleştirilecek. Eylemde Avrupa Parlamentosu milletvekili Tobias Pflüger ve DGB Rhein-Neckar-Heidelberg Bölgesi eski Başkanı Harry Siegert birer konuşma yapılacak.

Almanya Barış Konseyi, Irak işgalinin yıldönümü İran’a saldırı hazırlıklarına karşı gerçekleştirilecek eylemlere herkesin katılması için çağrı yaptı. Konsey Sözcüsü Peter Strutynski, işgalin yalanlar üzerinden gerçekleştiğinin bütün ayrıntılarıyla açığa çıktığını söyledi.
 
Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada da, bütün uluslardan işçi ve emekçiler Irak işgaline karşı düzenlenecek eylemlere katılmaya çağrıldı.
 
Hollanda’da eylem
 
Irak’ın işgal edilmesinin yıldönümü dolayısıyla yarın Hollanda’da da bir gösteri gerçekleştirilecek. “Daha fazla insanın ölmemesi için Bush’a karşı mücadele et!” sloganıyla Amsterdam’da yapılacak miting ve yürüyüş, merkezi olacak.
 
“Yeni Savaşa Karşı Mücadele Platformu” tarafından, ”Hollanda askerleri Afganistan’dan geri çekilmeli”, ”Irak işgali son bulsun”, ”İran’a karşı savaşa hayır” sloganlarıyla düzenlenecek eylemde, çeşitli konuşmalar ve müzik dinletilerinin yanı sıra, Irak ve Afganistan’da ölenler için bir anma gerçekleştirilecek.
 
Hollanda DİDF’in de içinde yer aldığı platform tarafından yayınlanan bildiride ”Hollanda’nın Afganistan ve Irak’a asker göndermesi hakkında yapılan politik tartışmalarda, savaşlarda insanların öldürüldüğü ya da sakat kaldığı, evlerin tahrip edildiği gerçeği sistematik olarak göz ardı ediliyor. Medya, haberlerinde ölen 3000’in üzerindeki asker ve sivil Batılıya, Ebu Garib ve Guantanamo’da yaşanan çarpıklıklara yer veriyor. Ancak çoğu sivil olduğu halde öldürülen 32 bin ila 180 bin arasında Iraklı ve Afgan hakkında fazla bir şey duymuyoruz. Bu rakamlara yaralanan ve evsiz-barksız kalan daha çok büyük sayılardaki insanlar dahil değildir. Öyle anlaşılıyor ki, ölen ve yaralanan Batılılar, ölen ve yaralanan Iraklı ve Afganlardan daha önemlidir” denildi.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48