banner15

Dünya Irak İşgalini Protesto Etti

Irak işgalinin 3. yıldönümü dünya genelinde 200 kentte protesto edildi. İşgal güçlerinin Irak ve Afganistan'ı derhal terketmesini isteyen milyonlarca gösterici, "Bush Bir numaralı terörist" yazılı pankatrların taşıdı.

Dünya Irak İşgalini Protesto Etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın işgal edilişinin 3. yıldönümü, dünya genelinde 200'den fazla kentte düzenlenen gösterilerle protesto edildi. Dünya genelinde 200'den fazla kentte "Savaşı Durdurun Koalisyonu" tarafından düzenlenen gösterilerde Irak'ın işgal edilişi kınandı ve işgal güçlerinin bir an önce Irak'tan çekilmesi istendi. Milyonlarca barış severin katıldığı gösterilerde ABD ve müttefiklerinin Irak'ı kan gölüne çevirdiği belirtilerek işgalin derhal sona erdirilmesi talep edildi. Irak işgalini protesto gösterilerinin ilki Japonya ve Avustralya’da yapıldı. Tokyo’da gerçekleştirilen yürüyüşe katılan 2 bin eylemci, kendi ülkeleri dahil, çok uluslu gücün Irak’tan çekilmesini istedi. Avustralya’nın başkenti Sydney’de de göstericiler, “Şimdi savaşa son verin”, “Askerler ırak’tan dışarı” yazılı pankartlarla ABD Başkanı George Bush’u “Bir numaralı terörist” olarak gösteren afişler taşıdı. Gösteride, işgale uğrayacak diğer bir ülkenin İran olabileceği de pankarlarla dile getirildi. ABD’nin Irak işgali, 20 Mart 2003’te başlamıştı.

Iraklı siviller anısına saygı duruşu
 
İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan gösterilere en az 100 bin kişinin katıldığı belirtildi. Irak savaşının başlamasının üçüncü yıldönümü nedeniyle dünyanın Basra, Bağdat, New York, Madrid, Sydney, Tokyo, Toronto ve Dublin gibi diğer pek çok kentiyle aynı anda savaşı protesto eden İngilizler, askerlerin bir an önce Irak'tan çekilmesi yolunda talepler içeren pankartlar taşıdı ve sloganlar attı. Barış severler, Irak'ta öldürülen on binlerce masum sivilin anısına aynı anda saygı duruşunda bulundu.

İngiltere'deki gösteriler ''Stop The War Coalition'' (Savaşa Son Koalisyonu) ve İngiltere İslam Birliği tarafından organize edildi. Bazı savaş karşıtı milletvekilleri ve sendika başkanlarının da katıldığı Parlamento meydanından başlayan gösteriyle ilgili olarak konuşan ''Stop the War Coalition'' yöneticilerinden Lindsey German, Irak'ta hukuk dışı savaşın yarattığı kaosun ancak barışçı yollarla sona erdirilebileceğine inandıklarını bildirdi. Bu nedenle işgalci güçlerin tümünün ülke dışına çıkarılması gerektiğini belirten German, Irak halkının kendi siyasi geleceğine karar verme hakkına saygı duyulması gerektiğini sözlerine ekledi. Bu arada, Almanya ve Hollanda'da düzenlenen gösterilerde Irak ve Afganistan’da ölenler için bir anma gerçekleştirildi. Savaş karşıtı güçler tarafından yapılan eylemlerde ayrıca ABD’nin İran’a yönelik savaş tehdidi de protesto edildi.

İstanbul’da Irak işgali protestosu

Irak işgalinin 3. yıldönümünde savaş karşıtları İstanbul Kadıköy Meydanı’nda toplandı. Dünyada 200’den fazla şehirle aynı anda düzenlenen eyleme katılanlar, Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde toplandı. Eylemciler, pankartlar ve sloganlar eşliğinde Kadıköy Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Irak işgalini protesto eden göstericiler, ABD ve İngiltere aleyhine sloganlar attı. Eyleme Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşu, siyasi parti ve sendikaların temsilcileri ile vatandaşlar katılıyor. İşgali kınayan konuşmaların ardından gösteri bir konser ile sona erdi. Miting nedeniyle Kadıköy’de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Taksim'de de toplanan bir grup, ABD öncülüğünde Irak'a yapılan harekatın 3. yıldönümü dolayısıyla Dolmabahçe'ye yürüyerek savaşı protesto etti. Beyazıt'ta toplanan Halkevleri üyesi ilk grup, Sultanahmet, Eminönü ve Karaköy'ü takiben Taksim'e çıkarak, Topkapı, 4. Levent ve Anadolu Yakası'ndan gelen gruplarla birleşti. Yaklaşık 200 kişiye ulaşan bu grup, Taksim Metro İstasyonu önünde bir süre Irak Savaşı'nı protesto eden sloganlar attı. Grup adına basın açıklaması yapan Halkevleri 1. Bölge Temsilcisi İlknur Birol, ''ABD'nin iddia edildiği gibi Irak'a demokrasi ve özgürlük getirmediğini, sadece kan ve gözyaşına neden olduğunu'' savunarak, ABD'nin Irak'tan çekilmesini istedi. Bu grup, daha sonra aynı amaçla Atatürk Kültür Merkezi önünde toplanan ve aralarında bazı sivil toplum kuruluşlarının üyelerinin de bulunduğu 600 kişilik gruba katıldı. Grup, 3'er kişilik sıralar oluşturarak Gümüşsuyu'nu takiben Dolmabahçe'ye doğru yürüyüşe geçti.
   
''ABD Ortadoğu'dan defol''

''ABD Ortadoğu'dan defol'', ''Irak'ta direnen halklar kazanacak'', ''Yaşasın halkların kardeşliği'' yazılı pankartlar açan ve dövizler taşıyan grup, yol boyunca Irak Savaşı'nı protesto eden çeşitli sloganlar attı. Polisin uzaktan takip ettiği grup, Dolmabahçe sahilinde toplanarak slogan atmayı sürdürdü. Burada daire oluşturan protestocuların temsilcileri, yaptıkları konuşmalarda, ''Irak halkının yalnız olmadığını göstermek için bir araya geldiklerini'' belirterek, ''ABD'nin 3 yıl önce yalanlarla Irak'ı işgal ettiğini'' öne sürdüler. Konuşmacılar, ''ABD askerlerinin derhal Irak'tan çekilmesini'' istediler. Müzik eşliğinde bir süre halay çeken ve zaman zaman slogan atan protestocular, Grup Yorum'un seslendirdiği şarkıların ardından olaysız şekilde dağıldılar.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48