banner39

Dünya işadamları İstanbul'da

Dünyanın 135 ülkesinden 2 bin 200 işadamı, iş görüşmesi için pazartesi günü İstanbul'da olacak.

Arşiv 13.06.2010, 16:32 13.06.2010, 16:32
Dünya işadamları İstanbul'da


TUSKON'un bu sene ikincisini organize ettiği Türkiye-Dünya Ticaret Köprüleri daha geniş bir katılımla gerçekleştirilecek. Dünyanın 135 ülkesinden 2 bin 200 işadamı, iş görüşmesi için pazartesi günü İstanbul'da olacak. Türkiye'den ise 'randevu standı' rezerve ettiren bin 200 Türk işadamının dünyadaki meslektaşlarıyla iş görüşmelerine bin 600 tercüman aracılık edecek. 

Türkiye ile dünya ülkeleri arasında ticaret köprüleri kuran Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), yeni ihracat kapıları açan Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü buluşmasının ikincisini düzenliyor. Dünyanın en büyük ticari organizasyonları arasında gösterilen Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 14 Haziran Pazartesi günü İstanbul'da yapılacak.

Ticaret zirvesi 6 kıtadan 2 bin 200 işadamını, bin 200 Türk müteşebbisle bir araya getirecek. Pazartesi günü başlayacak zirvede 135 farklı ülkeden binlerce işadamının 100 binin üzerinde iş görüşmesi yapması planlanıyor. Programda ayrıca işadamlarının yabancı meslektaşlarıyla birebir görüşebilmesi için dünyada ilk defa 'randevu standı' sistemi uygulanmaya başlanacak. Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın (DTM) koordinasyonunda ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) desteğiyle gerçekleştirilecek organizasyon kapsamında bin 600 tercüman görev alırken, konuşmalar 38 farklı dile tercüme edilecek.

Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü programı Dış Ticaret'ten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın başkanlığında katılımcı 30 ülke bakanlarının bir araya geldiği İstanbul Conrad Otel'deki Bakanlar Zirvesi ile başlayacak. Etkinliğin resmi açılışı ise salı günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katılımıyla gerçekleşecek. Devlet adamları, hem ülkeler arasındaki ticari ilişkileri artırmayı hem de muhtemel sorunların çözümünü ele alacak.

Türkiye Yatırım Destekleme ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alparslan Korkmaz da konuk bakanlara Türkiye'deki yatırım imkânları ve farklı alanlarda yapılabilecek ortak projeler konusunda bilgi verecek. Bu toplantının ardından Türkiye'ye gelen devlet bakanları ve işadamları İstanbul turu yapacak. 15 Haziran Salı günü İstanbul Sütlüce Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki resmi açılışı ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Bunun yanında Rus Sanayici ve Girişimciler Birliği Başkanı Alexander N. Shokhin ve Avrupa Halklar Partisi Başkanı Wilfried Martens de etkinlikte yerli ve yabancı işadamlarına hitap edecek. 16 Haziran'da Asya Pasifik, Avrupa, Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Ortadoğu'dan gelen işadamlarıyla, 17 Haziran'da ise Afrika ve Avrasya'dan gelen müteşebbislerle ikili iş görüşmeleri yapılacak. Bunun yanında konuk işadamlarının Türk ürünlerini daha kolay analiz edebilmeleri için de 398 stant hazırlanacak.

Altı gün sürecek programlar dahilinde konuk işadamları heyetler halinde 62 ili ziyaret ederek, bölgedeki işadamları ile yatırımlar ve yeni işbirlikleri konusunda birtakım görüşmelerde bulunacak. Böylece Anadolu'daki küçük ve orta ölçekli işletmelere de ihracatçı olmanın yolları açılacak. Türkiye, son yıllarda bu ve benzeri organizasyonlar sayesinde Afrika gibi yeni pazarlara mal ihraç etme imkânı buldu.

TUSKON, ayrıca geçen yıl uygulamaya başlattığı ev ziyaretlerine bu yıl da devam edecek. Ülkemize gelen işadamları kendi branşındaki meslektaşlarının evlerine de misafir olacak. Bu sayede konuklara Türk misafirperverliği gösterilecek ve Türk kültürü tanıtılacak.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?