Dünya İsrail korsanlığını kınadı, ABD sessiz

Yunanistan İsrail ile tatbikatını bitirdi, dünyadan tepkiler yağıyor, Washington'un ise ağzını bıçak açmıyor

Dünya İsrail korsanlığını kınadı, ABD sessiz


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'in yardım konvoyuna baskını ve aktivistlerin ölümünden sonra dünyanın her köşesinden tepkiler yağıyor.

AB'nin ve Fransa'nın ardından Yunanistan'da İsrail saldırısına tepki gösterdi.

İsrail'in Gazze'ye giden yardım gemilerine saldırısından sonra Yunanistan, İsrail ile yapmakta olduğu hava tatbikatını sonlandırdı.

Yunan Hava Kuvvetleri, 25 Mayısta başlayan ve 3 Haziranda sona ermesi öngörülen "Minoas 2010" adlı tatbikatın bugün sona erdirildiğini duyurdu. Tatbikatın, Ege, İyon Denizi ve ana karada icra edileceği açıklanmıştı.

İTALYA: SALDIRI BİR ŞOK

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'la bugün Roma'da yaptığı görüşme sırasında, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısıyla ilgili olarak, "Gemiye saldırı bizleri şoka uğrattı" dedi.

Frattini, Bağış'la İtalya Dışişleri Bakanlığında yaptığı görüşme sırasındaki konuşmasına, saldırıdan büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek başladı.

Öte yandan, İtalya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Gazze'ye yardım götüren gemilere yapılan saldırılarla ilgili kriz masasının devrede olduğunu, ölü ve yaralılar arasında İtalyan vatandaşlarının olup olmadığını saptama çalışmalarının sürdüğünü belirttiler.

İKT ACİL TOPLANDI

Gazze'ye yardım götüren gemilere İsrail'in saldırısıyla ilgili olarak İslam Konferansı Teşkilatında (İKT) acil durum toplantısı yapılıyor. Alınan bilgiye göre, toplantıda İsrail saldırısıyla ilgili gelişmeler ve son durum ele alınıyor.

Toplantıda durum değerlendirmesinin devam ettiği ve neler yapılabileceğinin ele alındığı öğrenildi.

İKT'deki toplantının ardından bir basın açıklamasının yapılması bekleniyor.

PAKİSTAN SALDIRIYI KINADI, HOLLANDA SORUŞTURMA İSTEDİ

Öte yandan, Pakistan, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını şiddetle kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "vahşice yapılan bu saldırının insan halklarının ihlali olduğu" kaydedildi.

Bu arada, Hollanda, İsrail'in Gazze'ye yardım taşıyan uluslararası filoya düzenlediği baskın konusunda İsrail büyükelçisinden "açıklama" yapmasını ve bir soruşturma açılmasını isteyeceğini bildirdi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Maxime Verhagen yayınladığı açıklamada, İsrail'in Lahey büyükelçisinden bugün açıklama isteyeceğini belirterek, "Bu kadar kişinin ölmesinden büyük şaşkınlık duydum. Hollanda, bunun nasıl meydana geldiğini belirleyecek açık bir soruşturma başlatılmasını istiyor" dedi.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bart Rijs de, gemilerde Hollandalı olup olmadığını bilmediğini söyledi.

Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, İsrail ordusunun yardım gemilerine saldırması için "kabul edilemez" dedi ve İsrail'in Oslo büyükelçisinin dışişleri bakanlığına çağrıldığını kaydetti.

Stoltenberg, basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Koşulları ne olursa olsun sivil yardım görevlilerine karşı askeri saldırı düzenlemek kabul edilemez, filoda 3 Norveçli bulunuyordu, akıbetleri bilinmiyor" dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 13:55
banner53
YORUM EKLE

banner39