banner39

Dünya Kasırga ve Fırtınalarla Boğuşuyor

Dünyanın birçok yerinde kasırga ve fırtınalar sahil şehirlerini vuruyor. Rita kasırgası nedeniyle ABD'de 1 milyonu aşkın kişinin tahliyesine başlandı. Haftasonundan bu yana Bengal Körfezi'ni vuran fırtınalı hava ve su taşkınları 50'yi aşkın kişin

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dünya Kasırga ve Fırtınalarla Boğuşuyor

Rita kasırgasının tahmini güzergahı üzerinde bulunan ABD'nin Teksas eyaletinin Houston kentinde halka evlerini terketmeleri çağrısı yapıldı. Salı günü Florida'nın güneyini Kategori 1 kasırgası olarak vuran Rita'nın, risk derecesi akşam saatlerinde dördüncü kategoriye yükseltildi. New Orleans kentini üç hafta vuran Katrina kasırgasının kategorisi de dört olarak belirlenmişti. Ancak geceyarısı gelen haberlere göre, Amerika'daki Ulusal Kasırga Merkezi kasırganın kategorisini 5'e yükseltti. Amerikan Ulusal Kasırga Merkezi, devamlı rüzgarların hızının zaman zaman saatte 265 kilometreyi bulduğunu duyurdu. Merkez, şiddetli yağmurların ve sel baskınlarının beklendiğini belirtti. ABD Başkanı George Bush, halkın en kötü duruma karşı hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.Teksas'ın Galveston kentindeki yetkililer, halktan kenti terketmelerini isterken, hasta ve yaşlılar otobüslerle kent dışına çıkarıldı. Houston'un Belediye Başkanı Bill White, halktan kenti terkederken birbirlerine yardımcı olmalarını isterken, Beyaz Saray, yetkililerin Katrina kasırgası yıkımından ders aldıklarından emin olmak istediklerini söyledi. Uzmanlar ayrıca geçen ay Amerikan körfez sahillerini vuran Katrina kasırgasıyla karşılaştırmalar da yapıyor.

Kasırganın Teksas ya da Louisiana'yı vurması bekleniyor.

Teksas eyaletindeki Galveston kentinde tahliye işlemlerine başlanırken Federal Acil Müdahale Kurumu'nun başkanı, Körfez kıyısında yaşayanların da tahliye edilmeye hazır olmalarını söyledi. Houston Belediye Başkanı, kasırganın vurması beklenen yerlerde yaşayanları, kendi istekleriyle evlerinden ayrılmak için plan yapmaya çağırdı. Bill White, karavan türü seyyar evlerde yaşayanların ayrılması gerektiğini, bu evlerin kasırganın şiddetine dayanamayacağını belirtti. Teksas'ın Galveston kenti ve New Orleans'ın tahliye edilmesi emri verildi.

Petrol platformları tahliye ediliyor

Louisiana eyaletinde de olağan üstü hâl ilan edildi. Petrol şirketleri de Meksika Körfezi'ndeki bazı petrol platformlarında çalışan işçilerin tahliyesini hızlandırdı. Muhabirlerimizden Alastair Leithead, eyaletlerin ve federal yetkililerin en az Katrina şiddetinde bir kasırgaya karşı hazırlık yaptıklarını aktardı. Rita bölgede kasırga sezonu olarak bilinen dönem içinde meteorologların isim verdiği 17'inci büyük fırtına. Kasırga sezonu haziran başından kasım sonuna kadar uzayan bir dönemi kapsıyor. Muhabirler, Florida'nın güneyi ile Küba'nın kuzeyini etkisi altına almasına karşın Rita'nın buralarda en güçlü halinde olmadığını ve her iki bölgenin de 'ucuz kurtulduğunu' söylüyor.

Kasırgalar artacak

ABD'deki Ulusal Kasırga Merkezi'nin başkanı, Atlantik Okyanusu'nda kasırgaların önümüzdeki 10-20 yıl içinde artarak süreceğini söyledi. Max Mayfield bu artışın kürsel ısınmadan değil, iklimdeki dönemsel döngülerden kaynaklandığını belirtti. Bu konuda ABD Kongresi'ne bilgi veren Mayfield, 1940-1960 döneminde de benzer bir artışın görüldüğünü kaydetti.

Güney Asya'da 50 kişi öldü
 
Haftasonundan bu yana Bengal Körfezi'ni vuran fırtınalı hava ve su taşkınları 50'yi aşkın kişinin ölümüne yol açtı. Hindistan'da yakınlarını kaybedenlere tazminat ödenecek. Halen kayıp olduğu bildirilen çok sayıda kişinin izine ulaşılamadı. Bengladeşli yetkililer çok sayıda balıkçının fırtınalı denizde kaybolduğunu söylüyor. Hindistan hükümeti de Andhra Pradeş eyaletinde onlarca kişinin öldüğünü ve yüzlerce insanın kayıplara karıştığını bildirdi. Hindistan'da sağnak yağışların taşırdığı nehirlerin suları altında kalan köylerden 140 bini aşkın kişi tahliye edildi. Bengal Körfezi'nde haftasonundan bu yana devam eden yağış sahil bölgelerinde denizin su seviyesini yaklaşık 3 metre yükseltti. Hindistan Başbakanı Manmohan Singh yakınları ölen her aileye 2 bin 300 dolar tazminat ödeneceğini ilan etti.

70 bin ev sular altında kaldı

Andhra Pradeş eyaletinin başkenti Haydarabad'da bulunan bir BBC muhabiri, afet bölgesinde fırtınadan kaçanlar için 465 kamp kurulduğunu söylüyor. Muhabirimiz, eyalette 70 bin dolayında evin sel suları altında kaldığını ve bunlardan 7 bin kadarının tamamen yıkıldığını bildiriyor. Bölgenin kimi yerlerinde rekor düzeyde yağış kaydedildi. Hindistan'ın doğusunda yer alan Orissa eyaletinde de rakımı düşük yerlerde yaşayan 11 bin köylü evlerinden tahliye ediliyor. Orissa'da 1999 yılında meydana gelen siklon 10 bin kişinin ölümüne yol açmıştı.


 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?