banner15

Dünya Keşmir Halkını Unuttu

Depremin yerle bir ettiği Keşmir’de halk kara kışa teslim olurken, ülkeye taahhüt edilen yardımlar halen ulaşmış değil. Ulaşanların dağıtımında ve ihtiyaç sahiplerine verilmesinde de ciddi sıkıntılar var. 80 bin kişinin ölümle karşı karşıya olduğu belirti

Dünya Keşmir Halkını Unuttu

Yaklaşık 2 ay önce meydana gelen deprem felaketi nedeniyle yerle bir olan Pakistan ve Keşmir’in dağlık bölgelerine yardım ulaştırmak konusunda ciddi zorluklar yaşanıyor. Depremin evsiz bıraktığı yüzbinlerce insan; kara kış şartları altında yaşamak zorunda kalırken, salgın hastalıklardan endişe ediliyor. Yetkililer, 80 bin insanın canına mal olan depremin ardından, Pakistan’a yeterli yardım yapılamaması nedeniyle başgösterebilecek salgın hastalıklardan bir 80 bin kişinin daha ölebileceğini ifade ettiler. NATO ekibinin başkanı olan Portekizli Yarbay Mario Lemos Pires, "Medya bölgeye ilgisini canlı tutarak sürekli yayın yapar ve bölgeye yapılan yardımlar bu şekilde devam ederse ağır kış şartlarında dışarıda yaşam mücadelesi veren 3 milyon 200 bin depremzededen 2 milyon 800 bini hayatta kalabilir" diye konuştu. Lemos Pires, depremde ağır yaralanan 70 bin kişinin yarısının soğuklar nedeniyle hayatını kaybedebileceğini söyledi. Pakistan Meteroloji Müdürlüğü, kış boyunca deprem bölgelerinde hava sıcaklıklarının eksilerin çok altında olacağını ve kar kalınlığının 5 metreye kadar ulaşabileceğini bildirdi. 8 Ekim'de Pakistan ve Hindistan Keşmir'ini yerle bir eden 7.6 büyüklüğündeki depremde 90 bin civarında kişi hayatını kaybetti, bir o kadar kişi de yaralandı.

Barınma ve gıda sorunları

Depremin en çok vurduğu Keşmir’in dağlık bölgelerine giden yardımın tamamen durduğu ve bölgeye gitmeye çalışan BM ve diğer uluslararası yardım kuruluşları konvoylarının geri dönmeye başladığı bildirildi. 400 bine yakın insanın yaşadığı dağlık bölgelerde ciddi barınma ve gıda sorunları yaşanıyor.

Yardımlar başka bahara

Gelişmiş ülkelerin Pakistan’a yardım sözü de çabuk unutuldu. Depremin ilk günlerinde, ülkeye yardım yapacaklarını taahhüt eden birçok ülke, bu planları hayata geçirmekten kaçındı. Depremin ardından 750 milyon doları aşkın yardım sözü verilirken, şu ana dek sadece 216 milyon dolar ülkeye gönderildi. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Pakistan’daki BM İnsani İlişkiler Ofisi yöneticisi, “Pakistan’ın çok daha fazla paraya ihtiyacı var. Şu ana dek gelen yardımlar çoktan tükendi. Ülkede, halen hayat kurtarma ve koruma çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Daha yeniden inşa çalışmalarına bile başlamadık. Depremin etkisi düşünüldüğünde, yeniden inşa çalışmalarının milyonlarca dolara mal olacağı anlaşılır” dedi.

Ülke kışa teslim

BM Operasyon Şefi Andrew Macleod ise, “Çalışmalar oldukça yavaş ilerliyor. Halen moloz kaldırma işleri ile uğraşıyoruz. Ülke kışa tamamen teslim olmuş durumda. Bu şartlar altında, gelecek hafta içinde tam 30-35 bin ev yapmalı ve bunları ihtiyaç sahiplerine vermeliyiz. Tahmin edersiniz ki, bunun için de miktarda para gerekiyor” ifadelerini kullandı. Bugüne dek 40 bin çadır, 100 bin battaniye ve 1000 acil durum çadırı dağıttıklarını belirten Macleod, “Bundan çok daha fazlasını yapmalıyız. Çünkü, sokaklarda, tarlalarda ve yollarda yatan yüzbinlerce insan var” diye konuştu.

Salgın tehlikesi

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam ise, en büyük tehditin, “salgın hastalık” tehlikesi olduğunu belirtti. Salgın hastalıkların, depremin aldığı kadar can alabileceğini belirten Oxfam, “Pakistan’daki birçok insan, halen en basit temel ihtiyaçlarını bile karşılayabilecek durumda değil. Ne yazık ki, ülkeye giden yardımlar da sınırlı. Ülke salgın hastalığın pençesinde ve binlerce insanın kanlı ishal, tifo ve koleradan ölme ihtimali var” diye belirtti.
Pakistan Kızılayı da, “zamana karşı yarışıldığını” belirterek, “15 gün içinde koşullar daha zorlaşacak. Çünkü, hava şartları daha zor hale gelecek. Rinca, Çittrian ve Çam’a ulaşmayı başardık, ancak daha yardım bekleyen binlerce insan var” açıklamasını yaptı. Ülkeye gelen uluslararası yardımların azlığına ve bunların ülke içinde dağılımının yavaşlığına dikkat çeken Kızılay sözcüsü, “Ekim ayında Pakistan’a yardım için uluslararası bir toplantı düzenlendi. Yardım sözleri verildi, miktarlar belirlendi, hatta tarihler açıklandı. Fakat mevcut duruma bakılırsa, bu toplantı kuru sözden başka birşeye hizmet etmemiş” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48