banner39

Dünya Kudüs günü kutlandı

Tahran'da yüzbinlerce kişi "Dünya Kudüs Günü" dolayısıyla büyük bir gösteri düzenledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dünya Kudüs günü kutlandı

Ramazan ayının son cuması olan “Dünya Kudüs Günü” İran başta olmak birçok İslam ülkesinde kutlandı. Tahran’da düzenlenen gösterilere yüzbinlerce kişi katıldı. Lübnan ve Irak’ta da Kudüs günü nedeniyle yapılan gösterilere onbinlerce kişi iştirak etti. İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Kudüs günü dolayısıyla yaptığı konuşmada, hiçbir ülkenin barışçıl nükleer enerjiye ulaşma faaliyetlerinde İran kadar şeffaf ve açık hareket etmediğini söyledi. Ahmedinejad dünyanın zorba güçlerine 27 yıldır İran’a karşı her türlü oyunları oynadıklarını, ambargolar uyguladıklarını ama hiçbir şey elde etmediklerini hatırlatarak, İran’ın en kötü şartlarda bile nükleer teknolojiyi elde edebildiğini ve İran halkının bütün ihtiyaçlarını kendilerinin üretebildiklerini vurguladı. İran’ın nükleer faaliyetlerinin kanuni ve uluslar arası taahhütler çerçevesinde yürütülmesine rağmen bazı ülkelerin anlaşmaların tersine atom silahları ürettiğine işaret eden Ahmedinejad, atom silahları üreten bazı ülkelerin UAEK ile hiçbir ilişkisinin bulunmadığını ve her hangi bir denetime de tabi tutulmadıklarını buna karşın İran’ın barışçıl nükleer faaliyetlerinden kaygı duyduklarını daha sonraki zamanlarda İran’ın nükleer faaliyetlerinde sapma olabileceği gibi saçma iddiaları ilan ettiklerini belirtti. Ahmedinejad dünya güçlerine hitapla atom silahları eğer kötüyse kendilerinin niye ürettiğini, niye nükleer faaliyetlerinde sapma olduğunu, eğer bu faaliyetler iyiyse niye başka ülkeler için bunun iyi olmadığını sorgulayarak, dünyada bir grup zorbanın 6 milyar insanı yalan ve aldatmacalarla kandırdığını vurguladı.

“Dünyanın en büyük sorunu İsrail”

Ahmedinejad Dünya Kudüs gününün inanan insanların güç gösterisi günü olduğuna değinerek, bugün Kudüs gününde İran halkının adalet yanlısı bir halk olarak kapsamlı bir şekilde meydanlarda yer alacağını belirtti.

 

Bugün dünyada insanların büyük sıkıntılar ve sorunlar yaşadığını ve Siyonist İsrail rejiminin bu sorunların en başında geldiğini hatırlatan Ahmedinejad, bir asır içinde en şiddetli savaşları, cinayetleri ve katliamları yaratan rejimin İsrail olduğunu ve bu sahte rejimin Ortadoğu’da Müslümanların arasında kurulduğunu, bu rejimin girişimlerinin insani ve ilahi değerlere en büyük ihanet olduğunu vurguladı. Siyonist İsrail rejimini destekleyenlerin artan cinayetler ve işgaller karşısında her geçen gün bölge halklarının bu girişimlere nefretinin arttığını bilmesine değinen Ahmedinejad, israil’i destekleyen ülkelerin başında ABD’nin İsrail’in işlediği her cinayet ve katliamın ortağı olduğunu açıladı.

Seyyid: Kudüs günü uyanış günüdür

Arap partileri genel sekreteri Abdulaziz Seyyid Dünya Kudüs gününün Müslümanların ve Arapların uyanış ve ABD desteğinde İsrail’in işgal ettiği İslam ve Arap topraklarının bağımsızlığına kavuşturulacağı gün olduğunu söyledi. Seyyid Ürdün’ün başkenti Amman’da İrna muhabirine yaptığı açıklamasında, Ayetullah Humeyni’nin Kudüs gününü ilan etmesinin Müslümanları ABD desteğinde İsrail işgalindeki toprakların bağımsızlığına kavuşturmak için birleştirdiğini belirtti.

Lübnanlılar Güney Lübnan'da Kudüs Gününü büyük bir yürüyüşle kutladı.

Kudüs gününün İslam devriminden sonra ilan edilmesiyle İsrail işgali altındaki toprakların Filistinliler, Araplar ve bütün Müslümanların görevi haline geldiğine değinen Seyyid, Ayetullah Humeyni’nin başlattığı Kudüs davasının bugün Araplar ve bütün Müslümanlar arasında devam ettiğini söyledi. ABD ve İsrail’in İran’a olan düşmanlığının da İran’ın Filistin ve Lübnan halkına yaptığı yardım ve desteğin ayrıca onların siyasetlerine karşı gelmesinin bir sonucu olduğuna dikkat çeken Seyyid, İran’ın barışçıl nükleer faaliyetlerde elde ettiği her başarının da Arap ve İslam dünyasının başarısı olduğunu vurguladı.

Arap ülkelerinde faaliyet gösteren siyasi partilerden teşkil olmuş Arap Partileri genel sekreteri Seyyid ayrıca Arap ülkelerinden İran’ın barışçıl nükleer faaliyetleri konusunda İran’ı desteklemelerini isteyerek, İran’ın ABD ve İsrail siyasetleri karşısında Araplar ve İslam merkezleri için stratejik derinliğin merkezi olduğunu belirtti. Seyyid ABD ve İsrail siyasetlerinin karşısında Arap ülkelerinin İran ile ilişkilerini geliştirmesini isteyerek, ABD ve İsrail yanlısı bazı Arap ülkelerinin siyasetlerinin de şiddetle kınadı. Araplar ve Müslümanlar için asıl tehlikenin İran değil ABD ve İsrail olduğunu hatırlatan Seyyid, İran’ın Filistin ve Lübnan’da hakları çiğnenmiş Arap ve Müslüman halkların yanında yer aldığını ilan etti.

Kudüs günü İslam milletlerinin diriliş

Kuveyt üniversitesi öğretim görevlisi ve İran-Arap Araştırmaları merkezi başkanı Semir Erşedi Kudüs gününün İslam milletlerinin dünyanın zorba ve zalim güçleri karşısında yeniden diriliş ve uyanış günü olduğunu söyledi. Erşedi Kuveyt’te yaptığı açıklamasında, Lübnan’da Hizbullah ve Filistin’de Hamas’ın elde ettiği zaferlerin eşliğinde bu yılki Kudüs gününün başka bir anlam ifade ettiğini hatırlatarak, Lübnanlı şahadet isteyen gençlerin İsrail’in tam teçhizatlı ordusu karşısında dünyanın unutamayacağı bir zafer kazandığını ve bu yolu Kudüs gününü ilan eden Ayetullah Humeyni’nin açtığını belirtti.

Filistin’de Hamas’ın dünya güçlerinin baskısı altında direnişine de değinen Erşedi, Batının mürteci arap ülkelerinin de desteğinde Filistin halkına ve seçilmiş hükümetine İsrail ile masaya oturmaları için şiddetli baskı uyguladığını ama bütün bu baskılara rağmen Hamas’ın işgalci İsrail rejimini tanımadığını vurguladı.

İran İslam Cumhuriyetinin kurucusu Ayetullah Humeyni’nin ramazan ayının son Cuma gününü Kudüs günü olarak ilan etmesinin Beyt’ul-Mukaddes’in kurtarılması için büyük bir umut sağladığını hatırlatan Erşedi, bu yılki Kadir gecelerine denk gelen Kudüs gününe bütün Müslümanları ve özellikle Arap halklarını kapsamlı olarak katılmaya çağırdı.

Pakistan'da 4 bin kişi, ABD ve İsrail'i protesto etti

Pakistan'da, Kudüs günü dolayısıyla biraraya gelen binlerce Şii, ABD ve İsrail'i protesto etti. Karaçi'de ve İslamabad'da toplanan 4 bin kişi, Amerika ve İsrail karşıtı sloganlar atarak yürüyüş yaptığı belirtildi. ''İsrail'e ve ABD'ye ölüm'' sloganları atan aralarında 1000 civarında kadının da bulunduğu yaklaşık 4000 Şii'nin, kentin büyük caddelerinden birinde yürüyüş yaptıkları gösteri sırasında, herhangi bir şiddet olayı yaşanmadığı kaydedildi.

İsrail bir tümör

Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar, İsrail'i ''tümör'' olarak nitelendirerek, ''Hamas'ın İsrail'i asla tanımayacağını'' söyledi. Zahar, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'ta toplanan binlerce Hamas yanlısına yaptığı konuşmada, ''İsrail, topraklarımıza yerleşen bir tümördür. Tarihi, dini ya da kültürel hiçbir yasallığı yoktur. Bu tümörle ilişkimiz olamaz'' dedi.

''Haçlılar geldi ve gitti. İngilizler geldi ve gitti. Siyonistler geldi ve onlar da gidecek'' diyen Zahar, ''hiçbir koşulda İsrail'in tanınmayacağını, bunun kesin ve tartışılmayacak bir karar'' olduğunu kaydetti. Lübnan-İsrail sınırındaki Nakura'dan Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'a, Akdeniz'den Ürdün nehrine kadar tüm Filistin'i istediklerini belirten Zahar, şunları söyledi: ''Aç kalmak zorunda kalsak bile özgürlüğümüzü istiyoruz. Şehitler ve yaralılar pahasına bağımsızlığımızı istiyoruz. Filistin topraklarında Filistin Yönetimi değil Amerikan ya da siyonist sömürgesi olmadan özgür bir devlet istiyoruz.'' İsrail'deki Filistinli tutukların serbest bırakılmasına karşılık İsrail askerlerinin kaçırılmasını desteklediğini de belirten Zahar, şöyle dedi: ''İşgal güçlerinin cezaevlerinde hiçbir tutuklu bırakmayacağız. Bunun için askerlerin kaçırılması da olmak üzere tüm imkanlarımızı kullanacağız.''

Kaynak: Al Jazeera ve İRNA

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?