banner39

Dünya Kupası açılışına darbeciler çağrılmadı

Güney Afrika cumhuriyeti, 2010 Dünya Kupası açılışına darbeci liderleri çağırmadı

Arşiv 12.06.2010, 11:00 12.06.2010, 11:00
Dünya Kupası açılışına darbeciler çağrılmadı

 

Serhat Orakçı -Dünya Bülteni- Hartum

İlk kez Afrika’dan bir ülkenin ev sahipliği yaptığı 2010 Dünya Kupası resmen açıldı. Resmi açılışa dünyanın birçok yerinden taraftarlar, medya mensupları, sanatçılar ve devlet liderleri katılırken askeri darbe ile işbaşına gelen Madagaskar, Gine ve Nijer devlet başkanları kupaya davet edilmedi.

2010 Dünya Kupasına ev sahipliği yapan Güney Afrika bu üç ülke dışında diğer devlet başkanlarını davet ettiğini duyururdu. Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma’nın hakkında Ulusarası Ceza Mahkemesi tarafından tutuklama emri bulunan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in açılışa katılması durumunda tutuklanma ihtimalinin olduğunu bildirmesi üzerine Ömer El Beşir’in de açılış davetini geri çevirdiği öğrenildi.

Öte yandan açılış törenine katılacağı duyrulan Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela’nın 13 yaşındaki torunu Zenani Mandela’nın geçirdiği trafik kazasında ani ölümüyle büyük üzüntü içinde olduğu ve bu sebeble açılışa katılmayacağı duyuruldu.

Dün A Grubunda oynanan Güney Afrika-Meksika karşılaşması ile start alan kupanın ilk gölü Siphiwe Tshabalala’nın Meksika’ya karşı kaydettiği gölle gelirken karşılaşma 1-1 sona erdi. Kupanın ikinci karşılaşması Fransa-Uruguay ise 0-0 gölsüz beraberlikle bitti. Kupa B grubunda bugün oynanacak Arjantin-Nijerya ve Kore-Yunanistan maçlarıyla devam edecek.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?