banner15

Dünya kupası finalleri Gazze'de başladı! / FOTO

Sembolik dünya kupası karşılamaları, ambargo koyularak yalnızlaştırılan Gazze'de başladı.

Dünya kupası finalleri Gazze'de başladı! / FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze'de dünya kupası finallerine katılan 16 ülkeyi temsil eden yerel futbolcuların oluşan 16 takımın katıldığı bir futbol turnuvası başladı.

Dünya kupası finallarıne katılan ülkelerin yanısıra turnovaya Filistin, Mısır ve Ürdün takımları da temsilen katılıyor. Filistinli organizatörler, Gazze'ye yıllardır uygulanan acımasız ambargoyu dünyaya duyurmak ve Gazze'de yaşayan Filistinlilerin güvenlik ve özgüven içinde yaşadıklarını göstermeyi hedeflediklerini belirtiyor.

futbol-filistin.jpg

Turnuvanın açılışı katılımcı takımların tanıtılması ve Filistinli sanatçı Muhmmed Assaf'ın 'Ambargonun kaldırılması' için söylediği şarkı ile yapıldı. Gazze yönetimi Gençlik ve Spor Bakanı Basim Naim yaptığı konuşmada, böyle bir organizasyonun Gazze halkının acılarını dünyaya yansıtması bakımından önemli olduğunu ifade etti.

Naim, 'Dünyaya Gazze'ye uygulanan ambargonun bir gün sona ereceği mesajını vermek istiyoruz. Dünya bir buçuk milyon Filistinliyi ambargodan kurtarmak için Amerika'dan ve ihtilalcilerden korkmamalıdır.' şeklinde konuştu.

gazze-filistin2.jpg

Filistin Futbol Federasyonu Başkanı İbrahim Ebu Selim ise, 'Böyle bir organizasyon düzenleyerek, Gazze halkının içinde bulunduğu durumu dünyaya duyurmak istedik. Bu şampiyona haddi zatında ambargoya bir başkaldırıdır.' dedi.

Gazze'de düzenlenen dünya futbol şampiyonası finallari İtalya ve Filistin takımları arasında yapılan ilk maçla başladı. İtalya, Filistin milli takımını Said El Sabahi'nin attığı tek golle 1-0 yendi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 18:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35