banner39

Dünya kupası taraftarı Cuma'yı stadyum yakınında kıldı

Dünya Kupası taraftarı, Cuma Namazı'nı stadyumun yanında kıldı

Arşiv 18.06.2010, 14:19 18.06.2010, 14:19
Dünya kupası taraftarı Cuma'yı stadyum yakınında kıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Afrika'da, Dünya Kupası'nı izlemek için saatler öncesinden stadyumlara gelmek zorunda kalan Müslümanlar, Cuma Namazı'nı kaçırmamak için etrafta buldukları uygun ortamları geçici mescit haline getirdi. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinden gelen Müslümanlar, Cuma Namazı'nın yanı sıra, vakit namazlarını da geçici mescitlerde eda ediyorlar.

namaz.20100618141839.jpg

Johannesburg'taki Soccer City Stadyumu'nun hemen yanı başındaki Müslüman bir Hintli işadamına ait olan petrol deposu geçici mescitlerden birisi olarak ayarlandı.

Büyük çoğunluğu maçlara aileleri ile gelen çoğunluğu Hint kökenli Güney Afrika Müslümanları, fabrikada ayrıca geçici mutfak kurarak helal sıkıntısı çekmeden öğle yemeklerini yiyor.

Yerli Müslümanlar genelde pilav, tavuk ve hamur işlerinin servis edildiği cuma yemeklerinde yabancı Müslümanlardan para almamaya özen gösteriyorlar.

Durban, Port Elizabeth ve Cape Town'da Güney Afrika Milli Takımı Bafana Bafana'yı destekleyen Müslümanlar, başta Cuma namazı ve diğer vakit namazlarını stadyumun etrafında kılmak zorunda kalıyorlar.

cuma-namaz.jpg

Dünya Kupası'na katılan tek Müslüman ülke Cezayir de Güney Afrikalıların desteklediği takımlardan.


 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?