banner39

Dünya mahkeme kararına şaşırdı

Anayasa Mahkemesi'nin kapatma kararını kabul etmesini dünya basını büyük şaşkınlıkla karşıladı.

Arşiv 31.03.2008, 17:34 31.03.2008, 17:41
Dünya mahkeme kararına şaşırdı


AK Parti'nin kapatılması talebiyle açılan davanın iddianamesinin Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesi dünya basınında flaş haber olarak duyuruldu.

Dünyayı şaşırtan gelişme sonrasında, Türkiye'nin AB'den uzaklaşacağı ve yabancı sermayenin ülkeden çıkışının tetikleneceği kaydedildi.

Dünya medyası haberi böyle duyurdu:
AFP: Fransız haber ajansı AFP, Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti'nin kapatılma davasını kabul etmesini Türkiye'deki mevcut istikrar için tehdit oluşturduğunu söyledi. Ajans bu kararın Türkiye'yi Avrupa Birliği'nde uzaklaştırabileceğini de belirtti.

Reuters: Ajans flaş olarak geçtiği haberinde AK Parti'nin kapatılması davasının mahkeme tarafından kabul edilmesini Türkiye'yi politik yönden belirsizliğe sürükleyebiliceğini yazdı. Haberde Başbakan Tayyip Erdoğan'nın siyaset yapmasının da yasaklanmak istendiği belirtildi.

AP: Ajans AK Parti'nin kapatılma davasının Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesini yorumsuz verdi. Haberde Anayasa Mahkemesi'nin iktidar partisinin kapatılması için açılan davayı kabul ettiği belirtildi.

BBC: İngiliz yayın kuruluşu BBC, başlatılan sürecin "Türkiye'de siyasi gündemi felce uğratacağını ve büyük bir olasılıkla yabancı sermayenin çıkışını tetikleyeceğini öne sürdü. BBC ayrıca AB, dava ile ilgili kaygılarını dile getirdi ve bunun Türkiye'nin üyelik hedefini tehlikeye atabileceğini söylediğini duyurdu.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?