banner39

Dünya onu konuşuyor

İDSB tarafından düzenlenen “Dünya Onu Konuşuyor” başlıklı Uluslararası Kutlu Doğum Sempozyumu’nda, Hz. Muhammed(s.a.v.) anlatıldı.

Arşiv 23.04.2007, 11:30 23.04.2007, 11:30
Dünya onu konuşuyor

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) tarafından düzenlenen “Dünya Onu Konuşuyor” başlıklı Uluslararası Kutlu Doğum Sempozyumu’nda bir araya gelen bilim adamları, Hz. Muhammed(s.a.v.)'i anlattı.

Uluslararası Kutlu Doğum Sempozyumu’nun açılış konuşmasında Hz. Muhammed'in hadislerine yer veren Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Genel Başkanı ve İDSB Genel Sekreteri Necmi Sadıkoğlu, Hz. Muhammed'in taşıdığı sıfatlarla insanlar arasında en üstün olduğunu dile getirdi.

İSDB tarafından Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla 'Dünya O'nu Konuşuyor' başlığıyla düzenlenen Uluslararası Kutlu Doğum Sempozyumu, Atatürk Kültür Merkezi'nde başladı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan TGTV Genel Başkanı ve İDSB Genel Sekreteri Necmi Sadıkoğlu, Hz. Muhammed'in taşıdığı özelliklerle yeryüzüne gelmiş geçmiş en üstün insan olduğunu söyledi. Sadıkoğlu, “Peygamber efendimiz Hz. Muhammed iman, ibadet, doğruluk, güvenilirlik, tevazu, sevgi, sefkat, cömertlik, iktisad, vakar, cesaret akıl ve zeka hatta simaca güzellik gibi bütün güzel sıfatlarda insanların en üstünü idi. Hatta her bir haslette en yüksek tabakada olduğuna, dost, düşman ittifak ediyorlar.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yıl Danimarka'da bir gazetenin Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürler yayınladığını hatırlatan Sadıkoğlu, istisnalar dışında İslam dünyasının tüm provakasyonlara rağmen soğuk kanlı tutumunu koruduğunu dile getirdi.

Daha sonra kürsüye çıkan Kültür eski Bakanı Namık Kemal Zeybek ise “Peygamber” sözcüğünün Farsça'da “Haberci” anlamına geldiğini söyledi.

Hz. Muhammed'in sadece peygamber değil aynı zamanda Resul (elçi) olduğunu dile getiren Zeybek, “O sadece bir kavme veya topluluğa değil, bütün insanlığa peygamber olarak gönderildi. O'nun anlayıp doğru yaşamak için söz, yorum ve fiilerini esas almak önemlidir.” ifadelerini kullandı.

İslam'ın sadece müslümanların değil tüm insanlığın hakkı olduğunu aktaran Zeybek, İslam'ı bütün insanlıkla buluşturma görevinin ise yine müslümanlara düştüğünü sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Sempozyumun 1. Oturumuna geçildi. Gün boyunca devam edecek sempozyumda yerli-yabancı bilim adamları “Tasavvufi Yaklaşımda Hz. Peygamber Tasavvuru”, “Çağımızda Sünnet”i Yaşamak”, “Kur'an Hz. Peygamber'in sünneti ışığında Adalet Kavramı”, “Batı Dünyasında Hz. Muhammed Algısı” gibi konularda görüşlerini sunacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?