banner39

Dünya Su Forumu dönem başkanlığı Fransa'ya geçti

Dünya Su Forumu dönem başkanlığı Türkiye'den Fransa'ya geçti.

Arşiv 03.06.2010, 03:01 03.06.2010, 03:01
Dünya Su Forumu dönem başkanlığı Fransa'ya geçti


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya Su Forumu dönem başkanlığı bugün düzenlenen törende, Türkiye'den Fransa'ya geçti.

Elysee Sarayı'nda düzenlenen törende konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, "5. Dünya Su Forumu" dönem başkanlığını yapan Türkiye'ye teşekkür etti.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun da katıldığı törende konuşan Sarkozy, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonasına evsahipliği için Türkiye ve Fransa arasındaki amansız mücadeleye gönderme yaparak, "Bugün Türkiye bize dönem başkanlığını devrediyor. 2016 yılından sonraki Avrupa Şampiyonasına evsahipliğ i yapmayı umut ederim biz Türkiye'ye devrederiz" diye konuştu.

Sarkozy, geçen hafta ülkesi adına lobi yapmak üzere UEFA'da yapılan sunuma katılmak üzere Cenevre'ye gitmişti.

Nicolas Sarkozy, törende yaptığı konuşmada, su sorununun yüzyılın sorunu olduğunu belirterek, kirli su yüzünden dünyada 15 saniyede bir çocuğun öldüğünü söyledi.
"Su, savaşlardan, bulaşıcı hastalıklardan ve AIDS'den daha fazla insanın ölümüne neden oluyor" diyerek, ülkesinin dönem başkanlığında bu alandaki çalışmalara destek vereceğini ifade eden Sarkozy, dünyada 1 milyar kişinin içme suyundan, 2,5 milyar kişinin de su arıtma sisteminden mahrum yaşadığını belirtti. Sarkozy, dünyada her yıl iki milyonu çocuk, 8 milyon kişinin sağlıksız ve pis su içmekten hayatını kaybettiğini söyledi.

Suyun, insan sağlığı, sulama, enerji için gerekliliğine ve bu kaynağı n kıt olmasını yarattığı tehditlere dikkat çeken Sarkozy, dönem başkanlığını üstlenecekleri 6. Dünya Su Forumu'nda, bu kaynağın etkili ve adil bir şekilde dünya üzerinde kullanılmasını sağlamak için çalışacakları mesajını verdi.
 
 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?