banner39

Dünya Su Haftası büyük bir katılımla başladı

Dünya Su Haftası’nın 17’incisi İsviçre’nin başkentinde büyük bir uzman katılımı ile başladı.

Arşiv 14.08.2007, 11:37 14.08.2007, 16:08
Dünya Su Haftası büyük bir katılımla başladı

Bu yıl 17’incisi düzenlenen Dünya Su Haftası İsviçre'nin başkenti Stockholm’de 2500 uzmanın katıldığı bir kongre ile başladı. Uzmanların tartışmalarının merkezinde küresel ısınma olacak.

Dünya Su Haftası, pazartesi günü Stockholm’de start aldı. Dünya genelinde 2500 uzmanın katıldığı kongre, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt’ın konuşması ile başladı. Fredrik Reinfeldt, hükümetleri, bireyleri ve tüm sektörleri iklim değişikliklerinin getirdiği tehlikelere karşı harekete geçmeye çağırdı. İsveç Başbakanı, ‘’ Küresel sınma dünyanın bazı parçalarında giderek daha fazla su kıtlığına, kuraklığa ve çölleşmeye yol açacak. Diğer parçalarında ise giderek daha fazla yağış, fırtına ve sel felaketleri yaşanacak’’ diye uyardı.

Dünyada şu anda bir milyar kişinin temiz suya erişemediğini hatırlatan Reinfeldt, her gün yaklaşık 34 bin kişinin su yetersizliği ve sağlık sistemleri ile bağlantılı hastalıklardan öldüğünün altını çizdi.

Kongre, ‘’Su alanında perspektifler ve ilerleme: değişen dünyada kalıcı kalkınma için’’ başlığı altına yapılıyor. Kongre, hükümet ve şirket temsilcileri ile su sektörü uzmanları, sivil toplum örgütü üyeleri ve BM sorumluları katılıyor. Tartışılacak bir çok konu arasında suyun idaresi konusunda komşu ülkelerin işbirliği veya su alanında şirketler ve bankalar tarafından yapılan yatırım sorunları da yer alıyor. Artık su sorunu konusunda büyük bir buluşma haline gelen Dünya Su Haftası, 18 Ağustos Cumartesi günü sona eriyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?