banner15

Dünya Tek Çocuklu Aileye Doğru İlerliyor

Birleşmiş Milletler verilerine göre bugün dünya nüfusu resmi olarak 6,5 milyarlık sınırına ulaşıyor. Nüfus bilimcilerine göre, son elli yılda kadın başına çocuk sayısı yüzde 50 geriledi. Dünya tek çocuklu aile yapısına doğru ilerliyor.

Dünya Tek Çocuklu Aileye Doğru İlerliyor
BM istatistiklerine göre bugün dünya nüfusu resmen 6,5 milyar sınırına ulaştı. Birleşmiş Milletlerin dünya nüfusunun hızlı bir şekilde artacağına dikkat çeken verilerinin aksine Fransa Ulusal Demokrafik Araştırmalar Enstitüsü (İNED), dünya nüfusunun yavaşlayacağını savunuyor. Son elli yıl içerisinde kadın başına çocuk sayısı 5,4'ten 2,1'e düştüğünü belirten İNED, kadın başına çocuk sayısında yüzde 50 gerileme yaşanırken, kadınların giderek daha az sayıda çocuk edindiğine ışık tutuyor. Ancak dünya nüfusu yaşaşlamasına rağmen artmaya devam ediyor.

Dünya nüfusu 2050 yılında 9 milyar olacak

İNED uzmanları Avrupa'nın iki çocuklu aile idealinin gerçekleşmesi için 50 yıl geçmesi gerektiğini hatırlatarak, Sahra altı Afrikası hariç dünyanın hemen her yerinde kadın başına çocuk sayısının düştüğüne dikkat çekiyor. Bu durumda iki çocuklu aileden sonra ''acaba tek çocuklu aileye doğru mu gidiliyor?'' sorusu gündeme geliyor. Kadın başına çocuk sayısı İran, Cezayir, Brezilya ve Hindistan'ın güneyinde de düşüş yaşadı. Birleşmiş Milletler verilerine göre dünya nüfusu bu noktada kalmayarak artmaya devam edecek. BM, 2050 yılında dünya nüfusunun 15 milyarı aşacağını belirtirken, uzmanlar tersini savunuyor. Nüfusbilimcileri, dünya nüfusunun 6,5 Milyar’dan 2050 yılında 9 ila 10 Milyar’a ulaşacağının altını çiziyorlar. Nüfus artışının öngörülenden daha hızlı bir şekilde yavaşladığını savunan uzmanlar, çok sayısa ülkede aile modelinin tek çocuklu aileye doğru evrildiğine dikkat çekiyorlar. Nüfus bilimciler kadının özgürleşmesi ile birlikte yaşanan nüfus değişiminin sosyal ve ekonomik değişimlerden daha etkili olduğunu belirtiyor.

Pakistan'ın nüfusu ABD'yi geçecek

Fransa Ulusal Demokrafik Araştırmalar Enstitüsü (İNED), 2030 yılında Hindistan'ın Çin'i geçerek en büyük nüfuslu ülke olacağını belirtiyor. Pakistan'ın Amerika'dan fazla nüfusa sahip olacağını kaydeden İNED, AİDS hastalığına rağmen Afrika nüfusunun ikiye katlanarak 2 Milyar'a ulaşacağının altını çiziyor. Yapılan tahminler Çin'in nüfusunun 2040 yılından itibaren azalmaya başlayacağını gösteriyor.

Aile modelinin tek çocuklu bir yapıya doğu ilerlediğine dikkat çeken İNED, insanlığın yarısının nüfus yenileme eşiğinin altında olduğunu kaydetti. İNED'e göre 1955 yılında sadece Lüksembourg, Letonya, Estonya ve Avusturya gibi dört küçük ülkenin bu durumdayken, o dönemde gelişmiş ülkelerdeki ailelerin üç ve dört çocuk sahibi olduğu hatırlatıldı. İNED, her altı insandan birinin bugün kadın başına çocuk sayısının iki çocuktan bir çocuğa yaklaştığı bölgelerde yaşadığını belirterek, bu bölgeleri şöyle sıralandı: Güney, Doğu ve Orta Avrupa ile Orta Asya. Tek çocuklu bir aile yapısının ortaya çıkabileceği olasılığını dışlamayan İNED, kadın başına 8 çocuğun bulunduğu Nijerya'da olmasa bile Güney Afrika'da bu durumun yaşanabileceğine ışık tutuyor.

İhtimaller: Avrupa yok olacak

İNED dünya nüfusunun gelecek üç asırda yaşayacağı değişimler konusunda olası tahminlerde bulundu. En aşırı tahminlere göre, 2300 yılında Afrika nüfusu 115 milyara yaklaşırken, bu sayı dünya nüfusunun yüzde 86'sına denk geliyor. Bu senaryoya göre, Avrupa ve Latin Amerika'nın bugün 730 milyon olan nüfusu 90 milyona düşerek sıfır noktasına yaklaşıyor. Yani bu iki bölge yok oluyor. İkinci senaryo akla uygun olarak ifade ediliyor. Buna göre kadın başına çocuk sayısı 2,15 ile 2,35 arsında olacak. Bu da Fransa nüfusunun 2300 yılında 248 milyona uşalarak kilometre kareye 450 kişi düşecek.
Üçüncü senaryo ise daha dengeli. Bu senaryoya göre toplumlar nüfuslarının değişimini düzenlemek için örgütlenecekler. İNED bunun tek yaşanılabilir hedef olacağının altını çizerek, toplumların uzun vadeli sonuçları değerlendirerek bir denge kuracak oluşturacaklarına işaret ediyor.

Dünya nüfusunun gelişimi

Dünya nüfusunun gelişimi şöyle: 1800’de 1 Milyar, 1930’da 2 Milyar, 1960’ta 3 Milyar, 1974’te 4 Milyar, 1987’de 5 Milyar, 1999’da 6 Milyar. Nüfusbilimciler 19. yüzyıl hariç dünya nüfusunun artmaya devam ettiği ancak daha yavaş olduğunu belirtiyorlar.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Levent ersöz
Levent ersöz - 9 ay Önce

Iyi oluyor Ilahii bir cezayla birlikte belki bu da tepeden bir ikaz ve tehdit vaadleri dır güzelim kıtayı katlettiler ..kâtelehumullâh..

banner39

banner50

banner47

banner48