banner39

Dünya Ticaret Örgütü Çin'i haksız buldu

DTÖ, yabancı otomobil parçalarının ithalatına yönelik sınırlamalarla ilgili başvuruda Çin'i haksız buldu.

Arşiv 16.02.2008, 11:55 16.02.2008, 16:49
Dünya Ticaret Örgütü Çin'i haksız buldu

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), yabancı otomobil parçalarının ithalatına yönelik sınırlamalarla ilgili başvuruda Çin'in haksız olduğu kararını verirken, Pekin yönetimi bunu reddediyor.

2001 yılında DTÖ' ye katılan Çin'in, yabancı otomobil parçalarının ithalatına yönelik sınırlamasının korumacı olduğu belirtildi. ABD, Avrupa Birliği ve Kanada'nın Çin'in ithalatta araba parçalarını bitmiş araba gibi vergilendirdiği şikâyetinde bulunmuş ve başvuruyu ele alan DTÖ, böylelikle ilk kez Çin'i haksız bulmuş oldu. Kararı değerlendiren Çin Ticaret Bakanlığı Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Endüstrisi'nden araştırmacı Zhao Yumin, Çin'in söz konusu vergi uygulamasındaki amacının yüksek vergilerden kaçmak için tüm aracı yedek parça olarak ithal eden şirketlerin vergi kaçırmasını önlemek olduğunu söyledi.

Resmi Xinhua ajansına konuşan Zhao, Çin'in DTÖ' ye girişte verdiği sözlerini tamamıyla yerine getirdiğini savundu. Çin, araba parçalarını eğer bitmiş aracın değerinin yüzde 60 yada üstünde bir değer taşıması halinde bunu bitmiş araç gibi görüyor ve böyle olması halinde araba parçalarından yüzde 15 daha fazla vergi alıyor. DTÖ' nün kararında mevcut uygulamalarla Çin malı otomobillerin diğer ülkelerde üretilenlere oranla daha avantajlı olduğu kaydedildi.

Pekin yönetiminin, bu kararı temyize götürme hakkı bulunuyor. Kararın ardından bir açıklama yapan Çin, söz konusu karar üzerinde çalışacaklarını ve DTÖ çatısı altında görüşünü dile getireceğini bildirdi. Açıklamada ''Çin, DTÖ' de anlaşmazlığı çözme sürecine saygı duymaktadır ve sorunun nihai çözümüne kadar konu üzerinde görüş bildirmeyecek.'' denildi.

Pazar analizcileri, DTÖ' nün gelecek ay vermesi beklenen nihai kararının Çin'in aleyhine olması durumunda bile bunun yerli otomobil endüstrisinde uzun vadeli bir etki oluşturmayacağı ve bundan sadece yüksek kalitede otomobil üreten yabancı üreticilerin kârlı çıkacağı görüşünde.

Çin gümrük verilerine göre, geçen yıla oranla yüzde 17.8 artışla Çin, 10.6 milyar dolar değerinde otomobil parçası ithal etti. Çin Otomobil Üreticileri Derneği'nin verilerinde göre de ülkedeki otomobil parçaları üretimi 93.1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?