Dünya Üniversiteler Kongresi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından "Dünya Üniversiteler Kongresi" organize ediliyor.

Dünya Üniversiteler Kongresi


Dünya Bülteni / Zehra Gülle

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Ekim 2010'da "Küresel sorunlar çerçevesinde üniversitelerin yeni hedef ve görevleri neler olmalıdır?" temalı bir “Dünya Üniversiteler Kongresi” organize ediyor.

20- 24 Ekim 2010' da Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından yapılması planlanan Dünya Üniversiteler Kongresi'nde üniversiteleri ve üniversitelerle yakın etkileşim içindeki kurumları, araştırmacıları, entelektüelleri bir araya getirerek; dünyamızı tehdit eden küresel sorunların anlaşılması ve çözüm yolları alanında üniversitelerin yeni işlevleri ve rolü üzerinde geniş çaplı bir tartışma platformu oluşturma amaçlanıyor.

Yapılan açıklamada; ulusal ekonomilerin bütünleşme çabaları, ülkeler-kültürler arası ilişkilerin artması, iletişimde ülke sınırlarının ortadan kalkması gibi etkiler sonucu gelişen küreselleşmenin, birçok sorunu da beraberinde getirdiği ve bu kapsamda, sorunların üniversitelerce tartışılması, üniversitelerin bu çerçevedeki yeni hedef ve görevlerinin belirlenmesi ve kalıcı çözüm önerilerinin uluslararası platformlarda oluşturulması ve paylaşılması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca bunun yanı sıra üniversitelerin;
 
Küresel ısınmanın öneminin anlaşılması ve önlenmesi 
Küresel terörün önlenmesi
Küresel yoksulluğun giderilmesi
Küresel göçün yönetilmesi
Gelir dağılımı eşitsizliklerinin giderilmesi
Sağlık hizmeti adaletsizliğinin giderilmesi
Eğitimde fırsat ve olanak eşitsizliğinin giderilmesi
Çevre kirliliğine çözümler getirilmesi
Bölgesel çatışmaların çözümlenmesi ve yenilerinin önlenmesi
Dünya barışının temini
Dünya kültür mirasının korunması
Hızlı nüfus artışına kalıcı çözümler geliştirilmesi
Sivil Toplum Kuruluşları'nın uygarlığın geliştirilmesinde rollerinin arttırılması gibi konularda da görev ve hedeflerini belirlemeleri gerektiği belirtiliyor.

Açıklamada bütün insanları tehdit eden bu tür sorunların yalnızca Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, UNESCO, OECD, G8 vb uluslararası ve uluslarüstü örgütlerce ve/veya hükümetlerce çözümlenmesi çabalarının yeterli olmadığı, üniversitelerin anılan konularda devreye girerek çözümler üretmelerinin ve kendilerini yeniden tanımlamalarının önemli katkı sağlayacağı belirtiliyor. Üniversitelerin, öncelikle, bu sorunların aşılması ile ilgili olarak stratejik planlarına hedefler koymaları, merkezler oluşturmaları ve ders programlarını yeniden belirlemeleri gerektiği ve üniversitelerin neler yapabilecekleri konusunun kongre sırasındaki bildiriler aracılığıyla belirleneceği açıklanıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 23:50
banner53
YORUM EKLE

banner39