banner39

Dünya yasak silahları konuşuyor

ABD ve İsrail, 650 küçük bomba atabilen salkım bombalarının yasaklanmasına yanaşmadı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dünya yasak silahları konuşuyor

Salkım bombalarının yasaklanması amacıyla düzenlenen uluslararası konferans, Norveç’in başkenti Oslo’da başladı. Cenevre’de Kasım'da toplanan ve BM’nin klasik silahlarla ilgili konvansiyonunun ele alındığı konferansın başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, Norveç hükümetinin girişimiyle düzenlenen konferansta, 48 ülkeden gelenler arasında İsrail ve ABD gibi kilit ülkeler ise yer almıyor.

Konferansı resmen açan Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Stoere, "Kabul edilemez insani sonuçlar doğuran salkım bombalarını yasaklamak için yeni bir uluslararası düzenlemeye ihtiyacımız olduğunu kabul etmemizin zamanı gelmiştir" dedi ve 2008’e kadar bu yönde bir anlaşmanın hedeflendiğini kaydetti.

İsrail'in Lübnan'da kullandığı salkım bombasında ayağını yitiren Lübnanlı.

Norveç gibi bu bombaların yasaklanmasını isteyen ülkeler, İngiltere, ABD ve İsrail gibi ülkelerin muhalefetine takılıyor, bununla birlikte bu ülkeler olmadan da süreçte ilerlemek istiyor.
Salkım bombalarının yasaklanmasını isteyen ülkeler arasında İsveç, Almanya, Mozambik, Angola yer alıyor, karşı çıkanlar ise Kanada, Fransa, Çin, Hindistan ve Rusya olarak sıralanıyor.

ABD Oslo toplantısını katılmadı.

 

Bir salkım bombasının içinde, geniş bir alana yayılabilen 650 kadar küçük bomba bulunabiliyor. Bu bombaların büyük bir çoğunluğu atıldığı anda patlamıyor ve yıllar sonra da sivillerin ölümüne yol açabiliyor. Dünyanın birçok ordusunda bulunan bu bombalar, geçen yaz Lübnan savaşında kullanılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?