banner15

Dünya Zehir Soluyor

İklim konusunda uzmanlaşan bilimadamları, atmosferdeki karbondioksit yoğunlaşmasının rekor seviyelere tırmandığını ve bunun belki de son 30 milyon yılın en yüksek seviyesi olduğunu açıkladı.

Dünya Zehir Soluyor
İklim konusunda uzmanlaşan Amerikalı bilimadamları, atmosferdeki karbondioksit yoğunlaşmasının büyük oranda arttığını ve rekor seviyelere tırmandığını tespit etti. BBC'nin edindiği bilgiye göre, son verilerde karbodioksit seviyelerinin milyonda 381 parça düzeyinde olduğu görülüyor.

Bu, sanayileşme öncesi ortalamanın milyonda 100 parça üzerinde bir seviye.Araştırmaya göre, karbondioksit seviyesinde en büyük artış milyonda 2,6 parçayla 2005 yılında görüldü. Elde edilen veriler, dünya genelindeki iklim uzmanları açısından referans olarak kabul ediliyor.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (The US National Oceanic and Atmospheric Administration-NOAA), Amerika'daki Rocky Dağları da dahil olmak üzere dünya genelinden hava örnekleri toplayarak bunları inceliyordu.

NOAA'nın karbondioksit konusundaki baş uzmanı Dr. Pieter Tans, elde ettikleri verilerin son yıllarda ürkütücü bir seyir izlendiğini ve 30 yıl öncesine kıyasla karbondioksit oranlarında iki kat artışın görüldüğünü ortaya koyduğunu söyledi.

Dr. Tans BBC'ye yaptığı açıklamada, "Herhangi bir azalma işareti görmüyoruz. Aslında tam tersini gözlemliyoruz, artış hızı yükseliyor" şeklinde konuştu.

Atmosferdeki karbondioksit düzeyi küresel önem taşıyor, zira iklim uzmanları karbondioksit oranının bazı seviyeleri aşması halinde bunun ani değişimlere neden olmasından endişe ediyor.

İngiliz hükümetinin bilim konularındaki baş danışmanı Profesör Sir David King, son verilerin karbon salımları konusunda acilen harekete geçilmesinin önemini ortaya koyduğunu söylüyor.

Profesör King, "Bugün milyonda 380 parça seviyesinin üzerindeyiz. Bu, belki 30 milyon yıldır gördüğümüz en yüksek seviye. İnsanoğlu iklimi değiştiriyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48