banner39

Dünyaca Ünlü Şirketler Suçlanıyor

BM'nin 1996-2003 yılları arasında Irak'ta uyguladığı ''Gıda karşılığı petrol'' programı çerçevesinde Irak'la iş yapan ve bu kapsamda Saddam Hüseyin yönetimine yasadışı ödemede bulunduğu iddia edilen firmalar arasında 140 Türk firması da yer alıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dünyaca Ünlü Şirketler Suçlanıyor

Bağımsız komisyonun nihai raporunda, Gıda Karşılığı Petrol programına katılan şirketlerden iki bini aşkınının, Saddam Hüseyin hükümetine gayri nizami ödeme yaptığı ileri sürülüyor. Raporda anılan şirketler arasında Alman otomotiv devi Daimler Chrysler, dünyanın en büyük elektronik gereçler ve elektrik mühendislik ürünleri üreticisi Siemens ve İsveç otomotiv şirketi Volvo gibi dünyaca ünlü isimler var. Bu şirketlerin üçü de bahsedilen ödemelerden haberleri olmadığını söylüyor. Birleşmiş Milletler programı çerçevesinde Irak yönetimi, geliriyle gıda ve ilaç satın almak üzere, petrol satışı yapabiliyordu. Bu alışverişi kimlerle yapacağını seçme hakkına sahip olan Irak bu gücünü yaptırımların kaldırılmasına yönelik lobi için kullandı. Rapora göre Fransa'nın eski Birleşmiş Milletler büyükelçisi Jean-Bernard Merimee'ye bu çerçevede Irak yönetiminden petrol tahsis edildi. Şu anda ülkesinde soruşturmaya konu olan diplomat, söz konusu tahsisatı sadece bir kez aldığını söylüyor. Raporda Irak yönetiminin ödüllendirdiği ileri sürülen diğer iki isim ise İngiliz milletvekili George Galloway ve Rus politikacı Vladimir Jirinovsky. Her iki kişi de iddiaları reddediyor.

Türk şirketleri

New York'dan Sema Emiroğlu, raporda Saddam Hüseyin rejimine gayri nizami ödeme yapmakla suçlanan firmalar arasında 140’ı aşkın Türk şirketinin de yer aldığını aktarıyor. Rapora göre, 66 ülkeden 2 bini aşkın şirket, Saddam yönetimine 1.8 milyar dolarlık gayri meşru ödemede bulundu. Irak’a insani amaçlı mal satan firmalardan 139’unun Türkiye’ye ait olduğu belirtilirken, bu firmaların zamanın Irak yönetimine yaklaşık 50 milyon doları bulan ödeme yaptıkları kaydedildi. Irak’tan petrol satın alan, ancak alım sırasında Saddam yönetimine para ödeyen Türk şirketlerinin sayısı ise 6 olarak verildi. Sema Emiroğlu "raporda, Tüpraş, Delta, Tekfen Dış Ticaret, Mobil şirketi adına Erdem Holding, Seta İnşaat, Petrol ve Nakliyecilik şirketi ile Emin Dış Ticaret, Petrol ve Petrol Taşımacılığı şirketleri'nin, eski Irak yönetimine toplam 6 milyon 367 bin doları bulan gayri meşru ödeme yaptığı öne sürülüyor" diyor.
BM soruşturma raporuna göre, Irak’a insani amaçlı mal satan 139 Türk şirketi arasında en yüksek ödemeyi yapan firma ise, 4 milyon 114 bin dolarla Narin Dış Ticaret şirketi oldu. Onu 3 milyon 356 bin dolarla BYS Dış Ticaret Şirketi ve yaklaşık 2,5 milyon dolarla Ümran Çelik Boru Sanayii izledi. Türkiye'den, gıda, ilaç ve giyimden, tarım ve kimya endüstrisine, elektrik, elektronik, makina ve inşaat sektöründen, otomotiv, lastik, nakliye ve haberleşmeye kadar hemen her alanda şirketlerin Irak'la bu dönemde iş yaptığı kaydedilen raporda, Saddam Hüseyin yönetimine gayri meşru ödeme yapmakla suçlanan Türk şirketleri arasında Sabancı, Eczacıbaşı, Alcatel, Tekfen, Tat ve Ülker gibi ünlü firmalar da yer aldı.

Lavrov: Sahte belgeler kullanıldı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM gıda karşılığı petrol programı çerçevesinde yapılan yolsuzlukları araştıran Volcker raporunda kullanılan bazı belgelerin ''sahte olduğunu'' söyledi. Lavrov, Rus İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, ''Komisyonla birkaç kez temasa geçtik ve birkaç davada bize gösterdikleri belgeler sahteydi. Özellikle Rus yetkililerinin imzalarının bulunduğu belgeler. Bu belgelerin kaynaklarını öğrenmek için birkaç kez talepte bulunuldu. Çünkü bu işi kimlerin yaptığını öğrenmek istiyoruz, ama şu ana kadar bu taleplerimize cevap verilmedi'' diye konuştu. Sergey Lavrov, komisyonun hazırladığı raporu dikkatli bir şekilde inceleyeceğini belirterek, ''Raporu henüz görmedim. Belirli unsurlar üzerinde çalışmamız gerekiyor'' dedi. Komisyon raporunda, eski Kremlin İdari İşler Başkanı Aleksandır Valoşin ve iki Rus muhalefet politikacısına Irak'tan yüksek miktarda petrol verildiği belirtilmişti. Rus diplomat Aleksandır Yakovlev, geçen ağustos ayında BM'nin gıda karşılığı petrol programı çerçevesinde kara para akladığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü