banner39

Dünyada ilk kez 'Namaz Resimleri Sergisi' açılacak

Dünyanın ilk "Namaz Resimleri Sergisi", İstanbul'da Birlik Vakfı'nda açılacak.

Arşiv 09.04.2009, 11:29 16.04.2009, 15:26
Dünyada ilk kez 'Namaz Resimleri Sergisi' açılacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyanın ilk "Namaz Resimleri Sergisi", İstanbul'da Birlik Vakfı'nda 11 Nisan 2009 Cumartesi günü açılacak.

Son yıllarda toplumdaki namaz bilincini ve duyarlılığını arttırmaya yönelik etkinliklere bir yenisi daha ekleniyor. "Resim çok önemli ve etkili bir mesaj dilidir" diyen ressam Arif Ergun, iki yıldır hazırladığı 42 yağlı boya tabloyu sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Tarihte namazlarıyla ünlü maneviyat büyüklerinden zor şartlarda kılınan namazlara kadar önemli olayları bir resim karesinde özetleyen Ergun, tablolarına ilginç isimler verdi. Bunlar arasında Abbad bin Bişr'in (r.a.), Hatem bin Asam'ın, Urve bin Zübeyir'in, Bediüzzaman Said Nursi'nin namazları olduğu gibi, "savaşta namaz", "Çanakkale'de namaz", "yoğun bakımda namaz", "çatıda namaz", "kar üstünde namaz" gibi isimler de var.

Sanatçının görevinin hayattaki güzellikleri tabloya aksettirmek olduğunu belirten ressam Arif Ergun, "Maalesef bugüne kadar namaz resmin konusu olmamıştır" diyerek şöyle devam etti:

"Resimlerimi yaparken tamamen gerçek olaylardan hareket ettim. Her yerde, her şartta namaz kılmaya çalışan insanların oluşturduğu güzellik tablolarını resmettim. Belki kimi insanlar tabloları görünce bir kısmına çok şaşıracaklar. Ama birçok kimse de kendi hayatından veya çevresinde gözlemlediği kimselerden izler bulacak."Arif Ergun'un "Namaz Resimleri Sergisi", Cumartesi günü saat 14.00'da açılacak. İstanbul Çemberlitaş'ta bulunan Birlik Vakfında sergilenecek olan namaz resimleri, 19 Nisan'a kadar 09.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Namaz kitabı yazarları da imzalayacak

Resim sergisinde Namaz Gönüllüleri Platformunda bulunan namaz bilinci kitabı yazarlarından Abdullah Yıldız, Cemil Tokpınar, Vehbi Karakaş, Hasan Hafızoğlu, Kerim Buladı, Ramazan Kayan, Yaşar Alptekin, İsmail Mutlu, Ahmed Çağlayan, Ahmed Altun, Ahmed Saban da kitaplarını imzalayacaklar. İmza programı Cumartesi ve Pazar günü gerçekleşecek.Ressam Arif Ergun Kimdir?

1954 yılında Konya'nın Hadim ilçesinde doğdu. İlkokulu kendi köyü Kaplanlı'da, ortaokulu Hadim'de, liseyi Bursa Erkek Lisesinde ve Konya Gazi Lisesinde okudu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümünden 1977 yılında mezun oldu.

Resime karşı merakı daha ilkokula gitmeden kuzu ve at resimleri çizerek başladı. Okul döneminde de öğretmenlerin teşvikiyle devam etti.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünü bitirdikten sonra 21 yıl kumaş desenleri ve kumaş baskı işleriyle meşgul oldu. Bu sırada vakit buldukça resim yapmaya devam etti. Son yıllarda Kutlu Doğum Haftası programlarına paralel olarak çok farklı gül resimleri yaptı.

Kasımpaşa Lemar Düğün Salonunda, Taksim Metrosu Sergi Salonunda, Cevahir Otelde, Sepetçiler kasrında, Fırat Kültür Merkezinde, Muammer Karaca Tiyatrosunda resim sergileri açtı. Namaz Gönüllüleri Platformunda bulunan Arif Ergun, "Namaz Resimleri Sergisi"yle yedinci kişisel sergisini açmış olacak.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?