Dünyada iş dünyasının morali yeniden düzeliyor

Amerika ve Batı ekonomilerindeki iyileşme belirtileri, iş dünyasına olan güveni artırıyor.

Dünyada iş  dünyasının morali yeniden düzeliyor


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Dünyanın en büyük bağımsız halkla ilişkiler şirketi olduğu belirtilen Edelman tarafından bu yıl 10.’su gerçekleştirilen, “Edelman 2010 Güven Barometresi” araştırma sonuçları, Davos Ekonomik Forumu’nda açıklandı.

Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ile Latin Amerika bölgesini kapsayan araştırmaya, 22 ülkeden, 24-64 yaş arasında, iyi eğitimli ve üst düzey gelir grubundaki 4 bin 875 kişi katıldı. Araştırmaya katılanların çoğu iş hayatının normale dönmesini beklerken, Amerika’da iş dünyasına güvenenlerin oranı bu yıl yüzde 54 oldu. İş dünyasına duyulan güven ise geçen yıla göre 18 puanlık artış gösterdi.

ABD VE İNGİLTERE’YE GÜVEN AZALIYOR

Araştırmaya göre, 2007 - 2010 yılları arasında, iş dünyasına en fazla güvensizlik Amerika ve İngiltere’de gözlendi. Bu yıllar arasında Amerika’da bankalara olan güven 39 puan gerileyerek, yüzden 68’den yüzde 29’a, İngiltere’de ise 20 puan gerileyerek yüzde 41’den yüzde 21’e düştü. Edelman araştırmasına katılanların yüzde 70’i, iş ve finans dünyasındaki işleyişin iyiye doğru gittiğini düşünmekle birlikte, bankalara hala bir güvensizlik duyuyor ve bu güvensizlik özellikle Batı toplumlarında hala yüksek.

2010 Güven Barometresi sonuçları, bu yıl ilk defa “şirket itibar ve güveni” açısından, güven ve şeffaflığın, hizmet ve ürün kalitesi kadar önemli olduğunu gösterdi. ABD ve Batı Avrupalı katılımcıların önemli bir bölümü için bu iki özellik, ürün kalitesinden daha üst sıralarda yer aldı. Finansal performans ise araştırmanın yapıldığı tüm ülkelerde, “10 kriter” arasındaki önem sıralamasında en alt sırada yer aldı.  

CEO’LARA GÜVEN TAMAM BASINA GÜVEN İSE AZALIYOR 

Araştırmaya göre, geçen yıl ekonomik krizle birlikte inişe geçen CEO’ların güvenilirliği, birçok ülkede iyileşme göstermeye başladı. Bir önceki yıla göre, CEO’lara duyulan güven, Amerika’da 9 puan artışla yüzde 26, İngiltere’de ise 13 puan artışla yüzde 33 oldu. Bu yükselişe rağmen, CEO’lar Amerika’da ve Almanya’da güvenilir şirket sözcüleri arasında hala en alt sıralarda yer alıyorlar.

CEO’lara her zaman güven duyulan BRIC ülkelerde (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin), CEO’ların güvenilirliği 7 puanlık artış gösterdi ve yüzde 44’ten yüzde 51’e yükseldi. Edelman araştırmasında, bu yıl da bir şirket hakkında en güvenilir bilgi kaynakları olarak akademisyenler, uzmanlar ve endüstri analistleri gösterildi. Bir önceki yıla göre bu yıl çalışanları, STKları ve aktivist olan müşterileri en güvenilir bilgi kaynağı olarak görenlerin oranı yüzde 57’den yüzde 50’ye düştü. Bu oran Amerika’da yüzde 60’tan yüzde 39’a, İngiltere’de ise yüzde 51’den yüzde 35’e düştü. Ekonomi yayınlarında yer alan sektör analizleri yüzde 47, makaleler ise yüzde 42’lik bir oranla bir şirket hakkında bilgi edinmek için en güvenilir kaynaklar olarak kabul edildi. Televizyon, gazeteler ve radyoları içinde barındıran popüler medyanın güvenilirliği ise giderek azalıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2010, 03:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35