banner39

Dünyada yeni bir blok doğuyor

Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin BRIC zirvesi için bir araya geldiler ve önemli kararlar aldılar.

Arşiv 17.04.2010, 03:11 17.04.2010, 10:30
Dünyada yeni bir blok doğuyor

Dünyanın bu dört gelişmekte olan ülkesi kendi aralarında yeni ekonomik işbirliği kararları alırken özellikle Çin ve Brezilya en çok ortak ticaret anlaşmasına imza atan ülke oldular.

Kriz döneminde sarsılan dünya ekonomisine inat ekonomik krize karşı gelişmelerini ve büyümelerini hızla sürdüre n Brezilya, Rusya , Hindistan ve Çin ikinci zirve sonrası yaptıkları açıklamalarla dünya ekonomisinde daha fazla rol almak ve etkili olmak konusundaki taleplerini bir kez daha dile getirdiler.

Gelişmiş ülkeleri (ABD e Japonya) “ haksız gelişmiş ülkeler “ olarak tanımlayan, Dünya Bankası ve IMF’de  daha  fazla söz sahibi olma  çağrıları dile getiren bu ülkeler uluslar arası ticarette ABD dolarına alternatif bir para kullanma konusunda görüş birliğine vardıklarını ve her ülkenin bu konuyu tekrar gündemlerine aldıklarını da belirttiler.
 

YENİ BİR BLOK MU DOĞUYOR?

BRIC ülkelerinin dünya nüfusunun yüzde 40’ını oluşturduğuna dikkat çeken ve bir çok kutuplu dünyada gelişmekte olan güvenin artmasının dünyada alınacak önemli siyasi e ekonomik kararlar açısından önemine urgu yapılan zirvede brilikler ve örgütler arasında henüz uyumlu bir tablonun olmamasının siyasi ve ekonomik istikrarsızlığı körüklediğine de işaret edildi.

Çin 1.3 milyar, Hindistan 1 milyar 65 milyon, Brezilya 198 milyon ve Rusya 150 milyona yaklaşan nufüsü ile toplam 2.6 milyar kişiyi temsil ediyorlar.

BRIC’i oluşturan  bu ülkeler dünyanın yaşadığı en büyük ikinci yara almadan dünyanın motor gücünü ve en büyük gelişmekte olan ülkeleri olarak dikkatleri çekiyorlar.
Çİn ekonomisi global krizde iyice daralan ve küçülen gelişmiş ülkelere inat yaklaşık yüzde 10 büyüdü. Aynı şekilde Hindistan 20092da yüzde 7.5 oranında  büyüme gerçekleştirdi.

Bu iki ülke 2009 yılında dünya ülkeleri büyüme sıralamasında ilk iki sırada yeraldılar.
BRIC ülkelerinin bu başdöndürcü hızı ve dünya siyasi ve siyasi konjonktürde ısrarla yer alma isteği gelecekte farklı kıtalarda bile olsa bu ülkelerin dünyada yeni bir oluşuma gidileceği düşüncesi yaratıyor. BRIC ülkelerinin geleceğe yönelik beklentilerini artıran ve ekonomistleri yeni bir oluşum düşüncesinde birleştiren nedenler…

Gelişmekte olan ülkeler küresel krizden güçlenerek çıktı
Gelişmekte olan ülkeler ABD ekonomisinin yarattığı boşluğu doldurarak küresel
büyümenin itici gücü haline geldi. Uluslararası Para fonu’nun tahminlerine göre 2009
yılında gelişmiş ülkeler %0.7 küçülürken, gelişmekte olan ülkeler %4,3, BRIC ülkeleri %5 büyüdü.

Gelişmekte olan ülkeler küresel büyümenin motoru konumuna geldi
Gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisinin büyümesine katkısı son yıllarda hızla arttı.

Gelişmekte olan ülkeler 2000-2006 döneminde küresel büyümeye %45 düzeyinde
katkıda bulunurken, bu oran 2007-2009 arasında %80’i geçti. Aynı dönemde gelişmiş
ülkelerin katkısı ise %55 düzeyinden %20’ye geriledi.

 BRIC ülkeleri gelişmekte olan ülkelerin itici gücünü oluşturuyor
Gelişmekte olan ülkelerin küresel büyümeye katkısının yarıdan fazlası BRIC ülkelerinden kaynaklandı.  BRIC ülkeleri 1990-2000 döneminde küresel büyümeye %16 katkı sağlarken, bu oran 2000-2006 arasında %24’e, 2007-2009 döneminde %45’e ulaştı.

2007-2009 döneminde BR_C üyelerinin küresel büyümeye katkısı G7 ülkelerinin toplamını geçti. Çin’in tek başına küresel büyümeye katkısı dünya ekonomisinin motoru konumundaki ABD’den daha fazla oldu. BRIC ülkeleri içinde Çin ve Hindistan küresel krizden çok daha az etkilendi, emtia üreticisi Rusya ve Brezilya üzerinde krizin etkisi daha fazla oldu.

 BRIC ülkelerinde hızlı büyümenin devam etmesi bekleniyor
Borçluluğun düşüklüğü, bankacılık sektörünün güçlü olması ve iç tasarrufların yüksekliği BRIC ülkelerinin orta vadede gelişmiş ülkelerden hızlı büyümesini sağlamaya devam edecek.

Uluslararası Para fonu’nun tahminlerine göre gelişmiş ülkelerin 2010-2011 dönemindeki büyümesi %2,3 düzeyinde kalırken, gelişmekte olan ülkelerin büyümesi aynı dönemde %6,7, BRIC ülkelerinin büyümesi %7,8 düzeyinde gerçekleşecek. BRIC ülkeleri içinde Çin ve Hindistan %9 civarında bir büyüme ile başı çekerken Rusya ve Brezilya’nın büyümesi %4 civarında olacak.

Gelişmekte olan ülkelere para girişi artarak devam edecek
Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) çalışmasına göre, gelişmekte olan ülke hisse
senetlerine giren para 2009 yılında 120 milyar dolar ile 2007 yılındaki zirveye göre 19
milyar dolar arttı. Hızlı büyüme ve yükselen faizler nedeniyle 2010 yılında küresel
sermayenin portföy tercihlerinde gelişmekte olan ülkelerin ağırlığının artmaya devam
etmesi bekleniyor. IIF gelişmekte olan ülke hisse senetlerine 2010 yılında 106 milyar
dolar, 2011 yılında 100 milyar dolar para girişi bekliyor. BRIC ülkeleri gelişmekte olan
ülkelere para girişinde aslan payını almaya devam edecek.

Gelişmekte olan ülke paraları değer kazanmaya devam edecek
Gelişmekte olan ülkelerin paralarının orta vadede yapısal nedenlerle değer kazanmaya devam etmesi bekleniyor. Genelde rekabetçi kur seven bu ülkeler sermaye hareketleri üzerindeki kontroller ve döviz piyasasına doğrudan müdahaleler yoluyla paralarının değerini kontrol etmeye çalışacaklar. Ancak hızlı büyüme ve yükselen faiz oranları orta vadede kaçınılmaz olarak gelişmekte olan ülke paralarının değer kazanmasına yol açacak.

 BRIC borsaları küresel krizde dünya borsalarına göre daha hızlı toparlandı
Küresel kriz sonrasında dünya borsalarındaki satışa paralel gelişmekte olan ülke
hisselerinde de sert satışlar görüldü. BRIC ülkeleri hisseleri, gelirinin büyük kısmını emtia üretiminden sağlayan Rusya başta olmak üzere, bu satıştan payını aldı. Ancak alınan önlemler sayesinde küresel durgunluktan çabuk çıkılması ve orta vadeli büyüme performansının iyi olması BRIC hisselerinin dünya borsalarından daha hızlı toparlanmasını sağladı.

 BRIC hisselerinin dünya borsalarını yenmeye devam etmesi bekleniyor

 Orta vadeli bir perspektifle son beş yılın performansına bakıldığında BRIC hisse senetlerinin dünya borsalarını yendiğini görüyoruz. 2005 Ocak - 2010 Mart döneminde MSCI dünya %9 getiri sağlarken, Brezilya %251, Çin %157, Hindistan %155, Rusya % 87 getiri sağladı.

Ucuz işgücü, güçlü altyapı, olumlu demografik yapı ve düşük borçluluk gibi yapısal faktörler nedeniyle orta vadede BRIC ülkelerinin dünyaya göre daha hızlı büyümeleri bekleniyor. Son on yıldaki büyüme trendi korunursa BRIC ülkeleri 2030’lu yıllarda ABD, Japonya ve Almanya’nın yanında G7 ülkeleri içinde yerini alabilir.  Bu nedenle orta vadede BRIC hisse senetlerinin dünya borsalarına göre daha iyi performans göstermesi bekleniyor.

Kaynak: Gazeteport

FEVZİ ÖZTÜRK'ÜN HABER ANALİZİ 'Mahşerin dört atlısı nereye koşuyor?' İÇİN TIKLAYINIZ

ilgili haberler:

 
 
 
 
 
 
 

banner53
Yorumlar (1)
MptmD26 11 yıl önce
Ey Türk milleti seni burda Kürt'tür Türk'tür diye uğraş millet ay'ı bıraktı Mars'a gidiyor.Herkes kendince bloklar kuruyor.Biz Atalarımızı arkadan vuran hainlerle iş birliği yapıyor kardeşlerimiz,karındaşlarımız dostlarımız koskoca bir Türk dünyası uyuyoruz.Helal olsun.Ne mutlu Türküm diyene.
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?