Dünyadaki 438 nükleer santral var, asıl sorun atıklar

Nükleer santral sahibi ülkeler arasında ABD ilk sırada yer alırken, zehirli nükleer atıkların depolanması büyük sorun..

Dünyadaki 438 nükleer santral var, asıl sorun atıklar


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dünyada halen 30 ülkede 438 nükleer santral reaktörü enerji üretiminde kullanılırken, 42 nükleer santral inşa aşamasında bulunuyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) verilerine göre, küresel düzeyde kurulu gücü 371 bin 562 gigawaat (gw) olan 438 nükleer santral, söz konusu 30 ülkenin ürettiği enerjinin % 17,71’ini sağlıyor. Bir başka deyişle, nükleer santralle sahip ülkeler ürettiği enerjinin % 17,71’ini bu santrallerden elde ediyor.

Dünyada kurulu 438 nükleer santralin 272’isi (% 62) sanayileşmiş 7 ülkenin oluşturduğu G-7 ülkelerinde yer alıyor. G-7 üyesi ülkelerden İtalya’da nükleer santral bulunmaz iken, Fransa’da 59, Almanya’da 17, Japonya’da 55, ABD’de 104, İngiltere’de 19 ve Kanada’da 18 santral var.

Sanayileşmiş 6 ülkede bulunan 272 nükleer santralden elde edilen 254 bin 365 mw enerji, dünyada kurulu gücü 371 bin 562 mw olan 438 santralden elde edilen enerjinin yüzde 68’ini oluşturuyor. Söz konusu ülkelere Rusya’nın da eklenmesi halinde 7 ülke toplam kurulu gücün yüzde 74,3’nü elinde bulunduruyor.

ABD SAYIDA LİDER, FRANSA EN FAZLA NÜKLEER ENERJİ KULLANAN ÜLKE

ABD, dünyada en fazla nükleer santral reaktörü ve en fazla kurulu güce sahip ülke konumunda. ABD, 104 reaktör ile toplam 438 reaktörün yüzde 23,7’sini, 100 bin 583 mw olan kurulu güç ile toplam gücün yüzde 27,1’ini elinde tutuyor.

Dünyada elektrik enerjisi üretiminde nükleer enerjiden en fazla yararlanan ülke sıralamasında Fransa ilk sırada yer alıyor. Söz konusu 30 ülke arasında Fransa, ürettiği enerjinin 76,18’ini nükleer enerjiden elde ederken, ikinci sırada yüzde 72,89’luk pay ile Litvanya izliyor.

Halen küresel düzeyde 36 bin 988 megawaat (mw) gücünde 42 nükleer santralin inşaasına devam ediliyor. Verilere göre, Arjantin, Finlandiya, Fransa, İran, Pakistan ve ABD’de birer reaktör, Bulgaristan, Japonya ve Ukrayna’da ikişer, Çin’de 11, Hindistan’da 6, Güney Kore’de 5 ve Rusya’da 8 nükleer reaktör inşa aşamasında bulunuyor.

EN BÜYÜK SORUN ZEHİRLİ ATIKLAR

Dünyanın bir çok ülkesinde yaygın olarak enerji üretiminde kullanılan nükleer santrallerin yarattığı en büyük sorunortaya çıkan atıklarve bu atıkların depolanmasının çok maliyetli olması...

Santraller enerji üretimi sırasında yıllarca denetim altında tutulması gereken binlerce ton tehlikeli radyoaktif atık üretirken, ülkeler bu sorunla başa çıkmaya çalışıyor.

Bir nükleer santralde ortaya çıkan radyoaktif atık yılda ortalama 60 metreküp. Bu atıkları güvenli olarak ortadan kaldırmanın yıllık faturası, 38 milyon avroyu buluyor.
Bu konuda en başarılı örneği İsveç oluşturuyor. Elektrik enerjisinin yarısı nükleer kaynaktan sağlanan İsveç’te nükleer enerjiye dönüş kararı üzerine atık depoları genişletilip iyileştiriliyor. En ileri teknolojik sistemlerle donatılan Forsmark deposu halen dünyadaki radyoaktif atık yok etme alanlarının en iyisi olarak niteleniyor.

Radyoaktif atıklar çevreden tecrit edilmek için çok özel kaplara yerleştiriliyor ve yüzyıllarca saklanacakları jeolojik açıdan çok korunaklı yeraltındaki özel depolara konuyor.

Bir çok ülke yayılan radyasyonun ölümcül olması ve atıkların yüzyıllarca toprak altında büyük bir dikkatle saklanması gerektiği için kendi topraklarında nükleer atık depolamak istemiyor.

ZEHİRLİ ÇÖPÜNÜ BAŞKA ÜLKELERE ATANLAR DA VAR

Fransa, radyoaktif atıklarının bir bölümünü Rusya’nın Sibirya bölgesine gönderiyor. Çevre örgütlerine göre, zehirli atıkların binlerce kilometre uzağa taşınması ve uygun olmayan şekilde depolanması, insan sağlığı için ciddi bir tehdit.

Avrupa’nın nükleer atıkları, İtalya açıklarında mafyanın atık taşıyan gemileri batırdığı iddiasıyla gündeme geliyor.

Nükleer enerjiye dönmeyi gözden geçiren Almanya’da da yıllardır depolanan radyoaktif atıklar sorun kaynağı.

Aşağı Saksonya’daki eski bir tuz madeninin boşalan galerilerine yığılan atıklar, depoları Avrupa’nın en sorunlu ve tehlikeli nükleer alanlarından biri haline getirdi.
En az 300 yıl denetim gerektiren bu atıkların toprağa ve suya karışarak insan sağlığını olumsuz etkilemesinden endişe ediliyor.

Avrupa’daki 150 dolayında nükleer santralden çıkan radyoaktif atıklardan 12 bin tonunun toprak altında bulunduğu bildiriliyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının verilerine göre 31 Aralık 2008 tarihi itibarı ile dünyada bulunan nükleer santral ve kurulu güç miktarı ile ülkelerin ürettikleri toplam enerji içinde nükleer santrallardan elde ettikleri enerji miktarı şöyle:

Ülkeler....................Nükleer Reaktör Sayısı

Arjantin.......................................2
Ermenistan...................................1
Belçika........................................7
Brezilya.......................................2
Bulgaristan...................................2
Kanada......................................18
Çin.............................................11
Ç.Cumhuriyeti.............................6
Finlandiya....................................4
Fransa........................................59
Almanya.....................................17
Macaristan...................................4
Hindistan....................................17
Japonya......................................55
G.Kore.......................................20
Litvanya.......................................1
Meksika......................................2
Hollanda......................................1
Pakistan.......................................2
Romanya.....................................2
Rusya.........................................31
Slovakya......................................4
Slovenya......................................1
G.Afrika.......................................2
İspanya........................................8
İsveç..........................................10
İsviçre..........................................5
İngiltere......................................19
Ukrayna.....................................15
ABD.........................................104

TOPLAM...............................438
 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 07:45
banner53
YORUM EKLE

banner39