banner15

'Dünya sesimize kulak vermeli'

Talat, dünyanın artık Kıbrıs Türklerini daha fazla kaale almasını ve haksız izolasyonları kaldırmasını istediklerini söyledi.

'Dünya sesimize kulak vermeli'
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türklerinin çözüm istediklerini kanıtladığını ve bu niyetlerinin sorgulanamayacağını vurgulayarak, dünyanın artık Kıbrıs Türklerini daha fazla kaale almasını ve haksız izolasyonları kaldırmasını istediklerini söyledi.

Talat, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'u makamında kabul etti. Orgeneral Başbuğ, ziyarette yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanlığı “Barış 2007 Plan Tatbikatı”na katılmak ve KTBK birliklerini denetlemek üzere KKTC'ye geldiğini belirtti. En son 2002 yılında KKTC'ye geldiğini anımsatan Başbuğ, adada olmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.

Mesleğe yeni başladığında, 1963'te Kıbrıs'ta kanlı olayların başladığını ve genç subaylık dönemimin 1963-1964 ve 1967 olaylarıyla geçtiğini anlatan Orgeneral İlker Başbuğ, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasındaysa Genelkurmay Başkanlığında kurmay yüzbaşı olarak görev yaptığını belirtti.

Meslek hayatlarında Kıbrıs olaylarının önemli yeri ve etkisi olduğunu dile getiren Orgeneral Başbuğ, Kıbrıs Barış Harekatından bu yana geçen sürecin, Kıbrıs Türk halkının ve Kıbrıs Türk Kuvvetleri Komutanlığının el ele, omuz omuza vermesiyle huzur ve güvenlik içinde devam ettiğini kaydetti.

“Bugün burada, KKTC Cumhurbaşkanını, devletini, bakanlar kurulunu, meclisini görmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu bir noktada nereden nereye geldiğimizin de büyük bir göstergesidir” diyen Orgeneral İlker Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, Kıbrıs sorununa BM çerçevesinde kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışın sağlanmasının arzuları olduğunu vurguladı.

Kıbrıs ve Kıbrıs sorununu, Türkiye ve KKTC'nin ortak, milli bir sorunu ve konusu olarak değerlendirdiklerini ifade eden Orgeneral Başbuğ, KKTC'nin geliştirilerek daha ilerilere getirilmesi, Kıbrıs Türk halkının varlığını, egemenliğini, siyasi eşitliğini ve refah seviyesinin daha ileri noktalara taşınmasını Türkiye'nin ve KKTC'nin ana hedefleri olarak değerlendirdiklerini vurguladı.

CUMHURBAŞKANI TALAT

KKTC Cumhurbaşkanı Talat da, “KTBK'nın planlı tatbikatı için aramızda bulunuyorsunuz ama bu fırsatı kullanarak, görüşmek, konuşmak, ortak sorunlarımızı değerlendirmek gibi bir imkanı da bulmuş oluyoruz. Bundan dolayı son derece mutluyuz” dedi.

Orgeneral Başbuğ'un vurguladığı hususlara katıldıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Türklerin, Türkiye'nin de desteğiyle Kıbrıs'ta kalıcı ve adil bir uzlaşı için uğraştığını ve çaba ortaya koyduğunu söyledi.

Bu konuda önemli adım da atıldığını, bütünlüklü çözüm hedefleyen BM'nin hazırladığı planı (Annan Planı) onaylayarak Kıbrıs'ta çözüm istediklerini kanıtladıklarını kaydeden Talat, bunun dünya tarihine işlenmiş bir gerçek olduğunu belirtti.
Bu noktadan sonra, Kıbrıs Türklerinin Kıbrıs sorununun çözümü konusundaki niyetlerinin sorgulanamayacağının altını çizen Talat, bu noktadan hareketle dünyanın artık Kıbrıs Türklerini daha fazla kaale almasını ve haksız izolasyonları kaldırmasını istediklerini vurguladı.

İzolasyonların, Kıbrıslı Türklerin çözüm istemedikleri varsayımıyla konulduğunu, bunun doğru olmadığının ispat edildiğini ve izolasyonların gerekçesinin de ortadan kalktığını ifade eden Talat, “Bu yüzden Kıbrıslı Türklerin mutlak surette izolasyondan kurtulması gerekir” dedi. Talat, nihai hedeflerinin, Kıbrıs'ta BM çerçevesinde, Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğinin tam anlamıyla güvence altına alınacağı, Türkiye'nin garantörlüğünün devam edeceği ve iki halkın barış içinde bir arada yaşayabileceği bir mekanizmanın olacağı bir çözüm olduğunu kaydetti.

Çözüm hedeflerinden vazgeçmediklerini ifade eden Talat, izolasyonların kalkmasının bir ara hedef olduğunu belirtti.

“İYİ NİYETİ DEFALARCA KANITLADIK”

Kıbrıslı Türklerin iyi niyetle her türlü girişimi yaptığını ve her türlü adımı attığını, iyi niyetini defalarca kanıtladığını belirten Talat, “Bu yüzden dünyada bizimle ilgili herhangi bir olumsuz düşüncenin kalmamış olması gerekiyor” dedi.
Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ile sürekli istişare ve işbirliği içinde olduklarını anlatan Talat, “Herhangi bir sıkıntı yaşamadan, bizim siyasi politikalarımızın güvenlik boyutunu birlikte sağlıyoruz” diye konuştu.

Kıbrıs Rum kesimindeki yoğun silahlanmaya da dikkati çeken Cumhurbaşkanı Talat, bunun, TSK ve KTBK'nın gücü açısından çok önemli görülmese de niyeti otaya koyması bakımından kuşku yarattığını söyledi.

Rum savunma bakanının, silahlanma konusunda artık meclisi bilgilendirmeyeceğini meclise açıkladığını belirten Talat, Rumların silahlanma yarışının, güvenlik açısından olmasa da Rumların niyeti açısından kendilerini endişelendirdiğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48