banner39

Dünyanın bağımsız medyası İstanbul'da

Bağımsız iletişimin peşindeki akademisyen, gazeteci ve öğrenciler, 4-5 Kasım'da İstanbul'da buluşuyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dünyanın bağımsız medyası İstanbul'da
Dünyadan ve Türkiye'den demokratik ve bağımsız iletişim alternatifleri üreten akademisyenler, eylemciler, öğrenciler, yerel ve yaygın medya çalışanları "Başka Bir İletişim Mümkün" diyerek 4-5 Kasım'da İstanbul'da buluşuyor.

Forum, dünyanın birçok yerinden "her biri başlı başına bir serüven olan" bağımsız medya deneyimlerinin, Açık Radyo, Dünya Topluluk Radyosu Yayıncıları Birliği(AMARC), bianet, Birgün, Deepdish TV, El Cezire, Evrensel, Il Manifesto, Inter Press Service, OurMedia, Tageszeitung, TeleSur, Evrensel, Express, Ülkede Özgür Gündem, Özgür Radyo ve KAOS GL'den sözcülerin buluşmasını sağlayacak.

İstanbul Uluslararası Bağımsız Medya Forumu

4-5 Kasım, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Yerleşkesi

Forum herkese açık ve ücretsiz. Dili, Türkiye'den katılacaklar için Türkçe. Türkiye dışından gelecekler için İngilizce. Forum boyunca katılımcılar ve konuşmacılar Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe eş anlı çeviriden yararlanabilecek.

Forum 3 Kasım Cuma günü yapılacak basın toplantısı ve tanışma kokteyliyle başlıyor.

BİA Hak Haberciliği Ödülleri de Forum'un ilk gününde sahiplerine verilecek.

IPS İletişim Vakfı'nın Genel Sekreteri ve BİA2 Koordinatörü Ertuğrul Kürkçü, Forum'un çabasını şöyle özetliyor:

"İnsanlık ne şanslı ki, haberleşmek için tek seçeneğe mahkum değil. Küçük çaba ve imkanları bir araya getirerek, insanların kendi deneyimlerini anlamlandırmalarına kapı ve pencereler açan bağımsız medya, başka türlüsünün nasıl mümkün olabildiğini gösterecek."

Başka bir medya için çaba gösteren ve İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin Dolapdere Yerleşkesi'nde buluşacak yaklaşık 200 katılımcının, uluslararası forumun sonunda bir -hatta birden çok- manifestoyu kaleme alması bekleniyor.

Gelecekte benzeri çalışmalar için bir başvuru kaynağı olması da beklenen bu metin(ler), 5 Kasım'daki "kapanış forumu"nda onaylanacak.

Düzenleme Komitesi, Forum'dan önce, iki manifesto öneriyor:

* Yaygın Medya İçin Eylem ve Gözlem Çağrısı

* Bir Başka Medya İçin Eylem ve Gözlem Çağrısı

Forum, Le Monde Diplomatique gazetesinin yayın yönetmeni Ignacio Ramonet'nin ve IPS'in Genel Yönetmeni Mario Lubetkin'in konuşmalarıyla açılacak.

İlk gün, iki panel yer alıyor Forum'da: "Yeni Küresel Yaygın Medya Evreni: Sınırlar ve Sorunlar" ve "Bağımsız Medya Evreni ve Yaygın Dışı Medyanın Gelişme Olasılıkları".

İkinci günün paneliyse, iletişim eğitimini ele alıyor: "İletişim Eğitimi: Eleştirel mi Anaakım mı?"

"Medya Özgürlüğü ve Bağımsız Gazetecilik İzleme ve Haber Ağı" BİA² Projesi çerçevesindeki Forum'u, IPS İletişim Vakfı ve uluslararası haber ajansı Inter Press Service birlikte düzenliyor.

Açık, demokratik, saydam ve ulaşılabilir medya için buluşma

Bağımsız Medya'nın "Uluslararası Ünlüleri"

Foruma Le Monde Diplomatique'in Genel Yayın Yönetmeni Ignacio Ramonet, kadın hakları aktivisti ve gazeteci Kolombiyalı Angela Castellanos, Tageszeitung'dan Basha Mika ve yeni Latin Amerika televizyon kanalı TeleSUR'dan Aram Aharonian gibi önemli isimler ile El Cezire sözcüsü katılacak.

Forum ayrıca bağımsız ve muhalif radyo yayını yapan AMARC'tan (Dünya Radyo Yayıncıları Birliği) Francesco Diasio'yu ve Deep Dish TV'den DeeDee Halleck'i de ağırlayacak.

Deep Dish TV programları yalan satın almayan, tehditlerden yılmayan, adil bir dünya kurmanın, şiddetle mücadelenin yolu olduğuna inanan bir grup bağımsız video aktivisti tarafından üretiliyor.

AMARC (Dünya Radyo Yayıncıları Birliği) ise 3000 üyesiyle bağımsız yayınını 110 ülkede sürdürüyor.

Herkese açık olan Uluslararası Bağımsız Medya Forumu, özetle şunları amaçlıyor:

* Bütün dünyada "bir başka medya" için çaba gösteren eylemci, uzman, emekçi ve analistleri bir araya getirmek.

* Bağımsız medya oluşturma yolunda girişilmiş önemli deneyleri yurttaş gazeteciliği açısından, işleyen örnekler olarak değerlendirmek.

* Daha açık, demokratik, saydam ve ulaşılabilir medya ortamlarının yaratılmasına yardımcı olmak.

* Küresel, bölgesel ve yerel alternatif ağların işbirliğini sağlamak ve katkıda bulunmak.

* Birey ve kurumları bağımsız medya girişimlerini desteklemeleri için teşvik etmek.

* Türkiye'deki bağımsız medya uygulamalarının nitelikçe gelişmesi ve nicelikçe artışına katkıda bulunmak.

Toplumsal Cinsiyet, Barış ve Bağımsız Medya

Forum'un ikinci gününde, iki önemli grup çalışması yer alıyor.

"Toplumsal Cinsiyet ve Bağımsız Medya"da, gazeteci İpek Çalışlar'ın kolaylaştırıcılığında, Kolombiya'dan kadın hakları aktivisti, gazeteci Angella Castellanos, bianet'ten Nadire Mater, Kaos GL'den Uğur Yüksel, Medya İzleme Grubu'ndan Doç. Dr. Hülya Uğur Tanrıöver, Pazartesi Dergisi'nden Beyhan Demir ve Uçan Süpürge'den Oya Özden Saner buluşuyor.

"Barış İçin Bağımsız Medya"daysa, Birgün gazetesinin genel yayın yönetmeni Murat Çelikkkan'ın kolaylaştırıcılığında, Ermenistan Kafkas Medya Enstitüsü'nden Alexander İskendaryan, Açık Radyo'dan Avi Haligua, bianet'ten Erol Önderoğlu Express'ten Yücel Göktürk, Merve Erol, Erdir Zat ve Siren İdemen, Kıbrıs Türk Basın Emekçileri Sendikası'ndan Hüseyin Yalyalı, Gürcistan Sosyal Araştırmalar Merkezi'nden Marina Muskhelishvili, Azerbaycan Zerkalo gazetesinden Murad Hüseynov, Agos'tan Nuran Ağan, İsrail Barış Gazeteciliği Merkezi'nden Prof. Dr. Dov Şinar, Rüstem Batum, Sevgül Uludağ ve Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi'nden Tony Angastiniotis bir araya geliyor.

Kürkçü, "hem Türkiye hem dünya için iki yeni habercilik deneyimi alanı" diye niteliyor bu iki çalışma grubunun odaklandığı konuları. "Barış ve toplumsal cinsiyet bağlamında habercilik tartışmaları, erkek egemenliği, cinsiyetçilik, ırkçılık, milliyetçilik, homofobinin kalıcı izlerini taşıyan dil, biçem ve bağlam dışından hareket eden bir medyanın imkanları ve başarılarını düşünmemize fırsat verecek."

Türkiye'de yerel, bağımsız medya ve yurttaş gazeteciliği

5 Kasım'ın önemli etkinliklerinden biri de, "Türkiye'de yerel, bağımsız medya ve yurttaş gazeteciliği" forumu. Akademisyenler ve yerel gazeteciler bir araya geliyor.

Gazeteci Ragıp Duran'ın kolaylaştırıcılığındaki etkinlik, Doç. Dr. Sevda Alankuş'un "Yerel medya ve sivil toplum medyaları çoğulculuk ve bağımsızlık için bir imkan sunuyor mu?" sorusuyla başlıyor.

Yrd. Doç. Dr. İncilay Cangöz yerel ve bağımsız medyayı "Yurttaş Gazeteciliği"ni gerçekleştirmenin olanağı olarak tartışırken, Milas Önder Gazetesi'nden Coşkun Efendioğlu nasıl yerel ve bağımsız olunabileceğini soracak.

Manavgat Venüs Radyo'dan Doğan Sönmez "bağımsızlığın insani sermayesi" olarak yerel habercilere bakacak, Diyarbakır Gün TV'den Cemal Doğan anadilde habercilik ve programcılık deneyimlerini paylaşacak, Mersin Radyo Ses'ten Mehmet Can Toprak ve İzmir Demokrat Radyo'dan Nadiye Gürbüz "metropolde yerel radyoculuk"u anlatacaklar.

"Başka bir iletişim için: Merhaba"

"Yeni bir güç, bu yeni egemenler koalisyonuna karşı yurttaşların gücünü bir araya getirecek olan beşinci bir güç yaratmamız gerek. Bu beşinci güç neoliberal küreselleşmenin suç ortağı olan ve onu yayılmasını sağlayan medya holdinglerinin hiper iktidarını hedef almalı."

Ignacio Ramonet

Kürkçü ve IPS İletişim Vakfı Başkanı Nadire Mater, Forum için ortak davet metninde şöyle diyor:

" Forum hayalini 'Başka bir iletişim mümkün'ü gün yüzüne çıkarmak için kurmaya başlamıştık. İşte sorular, yanıtlar, tartışmalar, paylaşmalarla sahiden keyifli bir hafta sonu. Bekliyoruz; gelin, birlikte öfkelenip, umutlanalım... Enerjimiz ve inadımız da bize hep aynı şeyi söyletiyor ve gerçekleştiği ve gerçekleşebileceği inancıyla baştaki hayale döndürüyor: Başka bir iletişim mümkün. O halde, 4-5 Kasım günleri Uluslararası Bağımsız Medya Forumu için Bilgi Üniversitesi Dolapdere kampüsünde buluşuyoruz. Merhaba!"

 

Kaynak: BİANET

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?