banner39

Dünyanın en büyük tüneli yapılıyor

Moskova, Rusya ile ABD'yi birbirine bağlayacak dünyanın en uzun tünelini inşa etmeyi hedefliyor.

Arşiv 20.04.2007, 21:31 21.04.2007, 14:02
Dünyanın en büyük tüneli yapılıyor

Rusya, Sibirya’dan ABD'ye petrol, doğalgaz ve elektrik ihraç etmek amacıyla Bering Boğazı’ndan Alaska’ya uzanacak dünyanın en büyük tünelini inşa etmeyi planlıyor.

Rusya Ticaret ve Ekonomi Bakanlığı endüstriyel araştırmalar müşavirliği başkan yardımcısı Viktor Razbegin’in yaptığı açıklamaya göre, proje Rusya’nın ABD ve Kanada ile birlikte uygulamaya koyacağı 65 milyar dolarlık işbirliği ortaklığının bir parçası olarak hayata geçirilecek.

TKM-World Link adlı projenin 10-15 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. 3700 mil (6 bin km) uzunluğundaki tünelin yaklaşık 64 mili (100 km) suyun altında olacak ve İngiltere-Fransa arasında uzanan ve dünyanın en uzun tüneli olan Manş Tüneli’nin iki katı uzunluğunda olacak.

Rusya Özel Ekonomi Bölgeleri Kurumu Başkan Yardımcısı Maksim Bıstrov, projenin sadece ticari bir proje olduğunu, siyasi bir amaç taşımadığını ifade etti.

Viktor Razbegin, Rusya heyetinin önümüzdeki hafta içerisinde ABD ve Kanada hükümetlerine tünelin planını sunacağını söyledi.

Bering Boğazı Tüneli’nin 10-12 milyar dolara mal olması ve projeye ayrılan diğer meblağın ulaşım koridorunun inşasında harcanacağı bildirildi.

Denizaltında yer alacak tünelde hızlı tren sistemi, otoban ve boru hattı da yer alacak. Projede Rusya Demir Yolları, enerji şirketi Birleşik Enerji Sistemleri ve devlet kontrolündeki boru hattı şirketi Transneft yer alacak.

Rusya ve ABD'nin projede yüzde 25’er hisseye sahip olacakları ve sıcak para sağlanmasında garantör olacakları ifade edildi.

Projenin hayata geçmesiyle Kuzey Amerika ve Uzak Doğu Rusya elektrik giderlerinden yılda 20 milyar dolar tasarruf edecek.

Japonya, Çin ve Kore’nin projeye ilgi gösterdikleri, Japonya’nın Bering Boğazı altından geçecek tünelin inşasını projede belirtilen fiyatın yüzde 50 daha aşağısında bitirebileceğini açıkladığı belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?