banner39

Dünyanın en ilginç yarışması! / Video

Finlandiya'da düzenlenen dünya cep telefonu fırlatma yarışmasının birincisi Finlandiya oldu.

Arşiv 26.08.2007, 19:33 26.08.2007, 21:36
Dünyanın en ilginç yarışması! / Video

Nyslott kentinde 8'incisi düzenlenen yarışmanın organizatörleri, Fin yarışmacı Tommi Huotari'nin telefonunu 89,62 metreye fırlatarak birinci olduğunu açıkladılar.

Mühendislik yapan Huotari (38), ''Daha önce hiç telefon fırlatmamıştım, ama patates fırlatma yarışmasına katılmıştım. Şaşırtıcı, ama bir patatesi daha uzağa fırlatabiliyorsunuz. Sanırım herkes en az bir kez cep telefonunu fırlatıp atmak istemiştir'' dedi.Açıklamada, erkeklerde ilk 17'ye giren yarışmacıların biri dışında tümünün Fin olduğu belirtildi. Erkekler dalında bir Kanadalı 10. oldu.

Yarışmaya Rus, Alman, Amerikalı, Hollandalı ve Avusturyalı yarışmacılar da iştirak etti.

Dünya cep telefonu fırlatma yarışmasında bayanlarda birinciliği geçen yılın birincisi Fin Eija Laakso 44,49 metrelik atışıyla kazandı.

YARIŞMA FİKRİ NEREDEN DOĞDU?

Yarışmanın organizatörü olan Fin Fennolingua şirketinin açıklamasında, Finlandiya'daki binlerce gölün cep telefonlarıyla dolu olduğu ve kullanılmış cep telefonlarının zehirli atık haline geldiği belirtiliyor.

Açıklamada, cep telefonunun insan hayatında önemli yere sahip olduğu ve insanların mutlu ve hüzünlü birçok anına eşlik ettiği belirtiliyor.

Cep telefonlarının zehirli atık haline gelmesinden önce bir spor faaliyetinde kullanılabileceğini düşünen şirket yetkilileri böyle bir yarışma düzenlemeye karar vermiş.

Organizasyonun açıklamasında, ''Bazen en ihtiyacınız olduğu anda şarjı biten, önemli bir görüşme yapacağınızda karşı taraftan yanıt alamadığınız bu telefonları fırlatmanın, bu modern araçların yol açtığı hayal kırıklığına karşılık vermek için yapılabilecek tek spor faaliyeti olduğu'' vurgulanıyor.

Cep telefonu fırlatma yarışması ilk olarak 2000 yılında Savonlinna'da düzenlenmiş.

Yarışmada, kendi verdikleri bataryalı telefonların kullanıldığını belirten organizatörler, bazı yarışmacıların kendi telefonlarını fırlatmak istediklerini, ancak buna izin verilmediğini söylüyor.

Yarışmada her markadan değişik model telefonlar kullanılabiliyor. Organizasyonun onayından geçen telefonların ağırlıkları 220-400 gram arasında değişiyor. Yarışmacılar istedikleri telefonu seçebiliyorlar. Organizatörlere göre bazıları, ağır telefonların daha uzağa fırlatılacağını düşünürken, bazıları da aksini iddia ediyor.

Yarışmanın birincilik ödülü ise yeni bir cep telefonu.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?