banner39

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Harvard Üniversitesi İngiliz The Times gazetesinin eğitim ekinde yer alan 2005 yılının en iyi üniversiteleri listesinde 1 numaradaki yerini korudu. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ise 2. sırada yer aldı. 3. ve 4. sırala

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dünyanın En İyi Üniversiteleri

The Times’ın listesinde bulunan 200 en iyi üniversitenin 54’ü Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyor. İkinci sırada 24 üniversite ile İngiltere, üçüncü sırada da 17 üniversite ile Avustralya yer alıyor. Listede bulunan dünyanın en iyi 200 üniversitesi toplam 31 ülkede bulunuyor. İngiltere’deki London School of Economics, Imperial College London, Oxford ve Cambridge dışında ilk 20 üniversite arasında yer alan tek Avrupa üniversitesi Fransa’daki Ecole Polytechnique.

Hangi kriterler baz alındı?

Dünyanın her tarafından 2375 akademisyenin görüşleri alınarak oluşturulan liste hazırlanırken gözönünde bulunduran diğer ölçütler ise araştırmalara diğer akademisyenler tarafından kaçar kez atıf yapıldığı, öğrenci başına öğretim görevlisi sayısı, öğrenci sayısı ve yabancı öğretim görevlisi oranları.

Bu yılki en iyi üniversiteler belirlenirken yapılan analiz, uluslararası işverenlerin işe alımlarda hangi üniversitelere öncelik tanıdığı ile ilgili bilgileri de içeriyor. Financial Times’ın eski editörlerinden Richard Lambert, analiz sonuçlarının İngiltere’deki durumu iyi yansıttığını söyledi, ancak kendini beğenmişlik yapılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Araştırma fonları

Lambert İngiltere’nin bu başarılı sonuca ulaşmasını en iyi üniversitelerine aktardıkları araştırma fonlarına bağladı. Lambert Almanya’nın da sorunun farkına vardığını ve elite üniversitelerine kaynak aktarmayı planladığını kaydetti. Cambridge Üniversitesi sözcüsü de hem öğretim hem de araştırma kalitesini değerlendiren bir analizde başarılı oldukları için mutlu olduğunu söyledi. Oxford Üniversitesi Başkan Yardımcısı John Hood, karşılaştıkları finansal zorluklara rağmen dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yeralmalarının üniversitenin ve üniversite üyelerinin kalitesini gösterdiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?