banner15

Dünyanın en pahalı ödülü

Her yıl 7 milyon dirhem (yaklaşık 2 milyon dolar) verilecek ve bu rakam dünyadaki en yüksek para ödülü olacak.

Dünyanın en pahalı ödülü

Amerika Kuzey Kore'nin nükleer deneme yaptığından şüpheli

 

Eş-Şarku'l-Evsat gazetesinin haberine göre, Amerikan istihbaratı Kuzey Kore'nin gerçekten bir nükleer deneme yaptığından şüphe ediyor.

 

Amerikalı istihbaratçılar, patlama sonrası meydana gelen yer sarsıntısının, büyük miktarda patlayıcı kullanarak gerçekleştirilen bir parlamayla plütonyumla çalışan bir cihazın harekete geçirildiğine işaret ettiğini öne sürüyor.

 

Beyaz Saray ise, denemenin gerçekten yapılıp yapılmadığının anlaşılmasının biraz zaman alacağını söylüyor.

 

Haberde, Kuzey Kore'nin geri adım atmaması halinde Washington'a nükleer başlıklı bir füze fırlatmakla tehdit ediyor.

 

 

Uluslararası Şeyh Zayed Kitap Ödülü

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde bugün yayımlanan gazeteler, Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed El-Neheyyan'ın, uluslararası düzeyde düzenlenecek bir kitap ödülünü ilan etmesi haberine yer veriyor.

 

El-Beyan ve El-Halic gazetelerinin haberine göre, her yıl ödül kapsaminda 7 milyon dirhem (yaklaşık 2 milyon dolar) verilecek ve bu rakam dünyadaki en yüksek para ödülü olacak.

 

7 emirliğin birleşerek Birleşik Arap Emirlikleri'nin kurulmasını sağlayan ve 2004 yılında vefat eden Şeyh Zayed bin Sultan En-Neheyyan'ın adını taşıyacak ödül, şu alanlarda verilecek ödülleri kapsayacak: Kalkınma ve devlet inşası, edebiyat, güzel sanatlar, kültür alanında kullanılan en güzel teknoloji, yayın ve dağıtım, yılın kültür şahsiyeti.

 

 

Katar'ın girişimi sürüyor

 

Katar'da yayımlanan Eş-Şark gazetesinin bugünkü sayısında, Katar Dışişleri Bakanı Hamed bin Casim El-Sani'nin Filistin'deki yönetim krizinin aşılması için göstertiği çabanın devam ettiği belirtiliyor.

 

Katar Dışişleri Bakanı dün akşam Gazze'de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Filistin Başbakanı İsmail Heniye ile ayrı ayrı görüşmüş, tarafsız isimlerden oluşacak geçici teknokrat hükümeti kurulması önerisini getirmiş fakat görüşmelerden bir sonuç alınamamıştı.

 

Londra'da yayımlanan El-Hayat gazetesinin konuyla bağlantılı haberinde ise, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın önünde acil durum hükümeti veya erken seçim seçeneklerinin olduğu yazıyor.

 

Haberde ayrıca, Hamas'ın, Katar Dışişleri Bakanı'nın Abbas'la görüşmesinin ardından getirdiği öneride belirtilen iki noktaya, "terörü terketme" ve "iki devletli çözüm" ifadelerine itiraz ettiği, Hamas'ın "terörle direnişin birbirinden ayrılması gerektiği" ifadesinin eklenmesi teklifini ise Katar Dışişleri Bakanı'nın kabul etmediği söyleniyor.

 

---------------------------------------------

İngiliz basınında bugün

 

Kuzey Kore tartışması sürüyor

 

Kuzey Kore'nin hafta başında yaptığını söylediği nükleer silah denemesiyle ilgili haber ve yorumlar gazetelerdeki ağırlığını koruyor.

Independent, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Kuzey Kore'ye uygulanacak yaptırımlar konusunda çetin pazarlıklar yaşandığını, Çin ve Rusya'nın tavrının belirleyici olacağını yazıyor:

"Kuzey Kore'ye viski satışının yasaklanmasından bu ülkeye giriş-çıkış yapan yük gemilerinin denetlenmesine kadar pekçok seçenek üzerinde duruluyor.

"Ancak Kuzey Kore'nin hala meydan okumayı sürdürdüğü bir ortamda bu ülkeyi daha da yalnızlığa itmenin işe yarayıp yaramayacağı tartışılıyor.

"Veto hakkı bulunan ve tavırları hala netleşmeyen Rusya ve Çin, ABD'nin sert yaptırım seçeneklerinin hayata geçirilmesi konusunda gönülsüz davranabilir.

"Ancak Konsey'den ne yaptırım kararı çıkarsa çıksın, Birleşmiş Milletler'in iki önemli hedefi daha olacak.

"Birincisi Kuzey Kore'nin 13 ay önce terk ettiği müzakere masasına dönmesini sağlamak. İkincisi de Pyongyang'ın nükleer teknolojisini başka topraklara ihraç etmesini önlemek."

'Kuzey Kore'yi ya kabullenin ya da bombalayın'

Guardian yazarı Simon Jenkins ise "Kuzey Kore'yi ya nükleer kulübe kabul edin ya da bombalayın" başlıklı yazısında ekonomik yaptırımların yoksul halkın cezalandırmak ve ve Kim Jong-il'in diktatörlüğünü güçlendirmekten başka işe yaramayacağını savunuyor:

"Eğer Fransa ve İngiltere gibi istikrarlı ülkelerin nükleer silahları varsa İran ve Kuzey Kore'nin neden olmasın.

"Pakistan, nükleer teknoloji satan ve teröristlere kucak açan istikrarsız bir diktatörlük. Ama Batı Pakistan'ı kucaklıyor. ABD'yle nükleer işbirliği anlaşması yapan Hindistan için de aynı şey söz konusu.

"İsrail'in nükleer silahı var. Sadece İran değil, Türkiye ve Mısır da nükleer silaha sahip olmayı düşünüyor. Japonya da nükleer silah geliştirmeye karar verebilir.

"Peki bu konudaki ahlaki sınır nedir? Böyle bir sınır yok. Sadece fırsatçılık var. Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin yarım yüzyıldır nükleer silahı var.

"Ancak bu ülkeler, nükleer silahların yayılmasını önlemeye yönelik anlaşmanın ikinci ayağını oluşturan silahsızlanmaya direniyor.

Daily Telegraph, Kuzey Kore'nin nükleer denemesinden en fazla rahatsız olan ülkelerden birinin de İsrail olduğunu belirtiyor. Gazeteye göre İsrail Kuzey Kore'nin nükleer teknolojisini İran'a vermesinden endişe ediyor.

'Peçe tartışması'

İngiltere'de geçen hafta başlayan peçe tartışmasının yeniden alevlendiği gözleniyor.

Tartışma, iktidardaki İşçi Partisi'nin Avam kamarası lideri olan Jack Straw'un seçim bürosuna gelen Müslüman kadınlardan peçelerini çıkarmasını istediğini açıklaması ve peçeyi toplumlar arasında iyi ilişkiler kurulmasını engelleyen bir ayrılık sembolü olarak nitelemesiyle başlamıştı.

Times, Tony Blair'in halefi olması beklenen Maliye Bakanı Gordon Brown ve Şeytan Ayetleri kitabının yazarı Salman Rüşdi'nin de Straw'a destek verdiğini yazıyor.

Independent yazarı Mark Steel ise Straw'u ikiyüzlü davranmakla suçluyor:

"Straw, seçim bölgesindeki bir Müslüman kadının yüzünü örtmesinden neden rahatsız oluyor. Eğer o kadın bunu dini inançlarının bir parçası sayıyorsa bize ne? Jack Straw, madem peçeden bu kadar rahatsız oluyordu, niçin Dışişleri Bakanı'yken Suudi Arabistan'da böyle bir tartışma başlatmadı, otomobil kullanmalarına bile izin verilmeyen kadınların durumunu tartışmaya açmadı. Bunun yerine Suudi Arabistan'la bir milyar dolarlık silah anlaşması yaptı."

'Türkiye yüzünü Doğu'ya dönebilir'

İktidardaki İşçi Partisi milletvekili ve eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Denis MacShane, Financial Times'ta Ermeni soykırımı tartışmaları ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini değerlendirdiği yazısında "Türkiye'yi horlamak Avrupa için tehlikeli bir oyun" diyor:

"Avrupa Birliği Türkiye'yi istemediğini söylemek için elinden geleni yapıyor. Ancak bu çok riskli bir oyun. Bu laik, demokratik, Müslüman ülke doğuya dönmek yerine daha ne kadar Batı'ya bakacak.

"Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, Ermenistan ziyaretinde Türkiye'nin Ermeni soykırımını tanımasını isteyerek hem evsahibi ülkeyi hem de kendi ülkesinde siyasi yaşamda büyük etkinliği bulunan Ermeni diasporasını memnun etti.

"Bu sözleriyle Türkiye'ye tek taraflı olarak yeni bir üyelik koşulu getirdi. Düşünün ki İngiltere Başbakanı Tony Blair'in Madagaskar ya da Cezayir'e gidip buralarda yaptıkları için Fransızları özür dilemeye çağırıyor.

"Ermenilerin katledilmesi kuşkusuz korkunç birşey. Fakat, Ermeniler Osmanlı İmparatorluğu döneminde öldürüldü. Modern Türkiye Cumhuriyeti'nde değil. Avrupa Birliği, gelecekteki üyelerden değil, şimdiki üyelerden tarihte yaptığı yanlışlar için özür dilemesini istese kendini feshetmek zorunda kalabilir.

Eski İngiliz Dışişleri Bakan Yardımcısı, yazısında Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye verdiği sözleri tutmamakla suçluyor:

"Nisan 2004'te AB, Kuzey Kıbrıs'la ticaret bağları kuracağını açıklamıştı. Sözünü tutmadı. Türkiye neredeyse her ay üyelik yolunda yeni bir engelle karşılaşıyor. Bu durum, Türkiye'deki radikal grupları güçlendiriyor.

"Bugün Avrupa'nın en seçkin askerleri Lübnan kıyılarından Pakistan dağlarına kadar geniş bir coğrafyada radikal İslamcı terör şebekelerine karşı savaşıyor. Eğer Avrupa bölgede demokrasiyi ilerletmek istiyorsa Türkiye vazgeçilmez bir müttefiktir.

"Gerçi Türkiye de Batı'daki dostlarını çıldırtmak için az şey yapmıyor. Yazar ve gazetecilerin mahkemelere çıkarılmaları, Kuzey Kıbrıs'ın işgali ve Rumlarla ilişkileri normalleştirmeyi reddetmesi hoş görülemez.

"Bununla birlikte Türkiye'nin son zamanlarda büyük adımlar attığını da teslim etmek gerekiyor."

İşçi Partisi milletvekili Dennis MacShane bu aşamada Avrupa Birliği'nin sonsuza kadar Türkiye'den Batı'ya sadakat bekleyemeyeceğini savunuyor ve şöyle devam ediyor:

"Çünkü Türkiye'nin alternatifleri var. İran'a Rusya'ya, Orta Asya cumhuriyetlerine ve yarı askeri rejimle yönetilen bazı İslam ülkelerine yönelebilir.

"AB ile bağları olmayan bir Türkiye, Orta Doğu ve Akdeniz'de birlikle çıkar çatışmasına girebilir. Türkiye'nin dostları, AB'yi sözlerini yerine getirmeye ikna etmeli. Türkiye'nin dışlanması, Avrupa'nın en büyük değerlerinden biri olan bu ülkeyi çatışma ve gerginlik kaynağına dönüştürebilir."

Guardian'da yer alan bir haberde ise Türkiye'nin, yarın parlamentoda Ermeni soykırımını inkar etmeyi suç sayan yasa tasarısını görüşecek olan Fransa'ya arka arkaya uyarılar yaptığı belirtiliyor:

"Türk siyasetçiler, tasarının yasalaşması halinde özellikle ekonomik ilişkilerin büyük zarar göreceğini söylüyor. Bazıları 1830'dan 1962'ye kadar Fransız sömürgesi olan Cezayir'de Fransızlar'ın yaptığı soykırımı reddetmeyi suç sayan bir yasa çıkarılmasını istiyor.

"Bir milletvekili ise tasarının geçmesi halinde Türkiye'deki kaçak Ermeni göçmenlerin sınırdışı edilmesini önerdi.

"Erdoğan Fransa'ya karşı dişe-diş göze göz bir politika izlemeyeceklerini ancak tarih hakkında hüküm vermeden önce Fransızların kendi sömürge geçmişine bakmaları gerektiğini söylüyor.

"Dün Türkiye'nin önde gelen Ermeni kökenli gazetecilerinden Hrant Dink de Fransa'nın yasa tasarısını eleştirdi, 'Bu çılgınlığı protesto etmek için gerekirse Fransa'ya gidip yasaya karşı geleceğim' dedi."

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48