Dünyanın en zengin lideri Tayland kralı

Listede adı yüzdeciye çıkan Pakistan devlet başkanı Zerdari de var

Dünyanın en zengin lideri Tayland kralı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dünyanın en zengin yöneticisinin, 23 milyar avro servete sahip Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej olduğu kaydedildi.

İngiliz gazetesi The Independent'ın hazırladığı listeye göre, ikinci sırada 15,8 milyar avro servetiyle Brunei sultanı Hacı Hassanal Bolkiah yer alıyor. Doğum gününde Michael Jackson tarafından kendisine özel konser verilen Bolkiah'ın zenginliği, sahip olduğu petrol ve doğal gaz gelirlerinden kaynaklanıyor.

Listenin üçüncü sırasında 14 milyar avro servete sahip Birleşik Arap Emirliği Şeyhi Halife Bin Zayed el Nahyan yer alıyor. Abu Dabi Prensi el Nahyan, Körfez'in en zengin insanı ve diğer Arap devlet adamları gibi o da servetini petrolden sağlıyor.

Dördüncü sırada ise Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz el Saoud bulunuyor. Suudi Arabistan Kralının 13,4 milyar avroluk servetinin kaynağını petrol gelirleri oluşturuyor. Krallığı dünyanın en büyük petrol üreticisi olma unvanını ise koruyor. En büyük tutkusu atlar olan Kral Abdullah, ülkesinin batısında kendi ismiyle bir şehir inşa etmeye hazırlanıyor.

AVRUPA'DA BERLUSCONİ

Kral Abdullah'ı İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi takip ediyor. Avrupa'nın en zengin devlet adamı olan Berlusconi'nin 8 milyar avro değerinde serveti bulunuyor. Çok sayıda televizyon kanalı ve dergi sahibi Berlusconi, aynı zamanda futbol takımı AC Milan'ın da patronu.

İlk 10'da yer alan diğer liderler ve servetleri ise, Liechtenstein Prensi Hans-Adam II (3 milyar avro), Katar Emiri Şeyh Hamid Bin Halife el Tani (1,6 milyar avro), Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari (1,4 milyar avro), Monaco Prensi Albert II (821 milyon avro), ve Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera (821 milyon avro) olarak yer aldı.

FAKİR ÜLKE DEVLET BAŞKANLARI DA LİSTEDE

Listenin 12'inci sırasında dünyanın en fakir ülkelerinden Ekvator Ginesi'nin Cumhurbaşkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo yer alıyor. 468 milyon avro servete sahip Mbasogo, tüm gelirini ülkesinin petrol kaynaklarından sağlıyor.

Ülke nüfusunun üçte ikisi yoksulluk sınırında bulunan Swaziland Kralı Mswati III de listenin 16'ıncı sırasında yer aldı.

Listenin 20'inci sırasında ise Montenegro Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic bulunuyor. Djukanovic'in 12 milyon avro değerindeki servetinin kaynağı bilinmiyor.


 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2010, 16:52
banner53
YORUM EKLE

banner39