banner39

Dünyanın gözü Amman Zirvesi’nde

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin konyla ilgili haberi Bush’un El-Maliki’ye şiddeti durdurması için son bir fırsat vereceği ve Ürdün Kralı Abdullah ile de Filistin ve Lübnan konularını ele alacağını belirtiyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dünyanın gözü Amman Zirvesi’nde

30 Kasım 2006 Perşembe

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Dünyanın gözü Amman Zirvesi’nde

 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Gerorge Bush’un Amman’da Ürdün Kralı Abdullah ve Irak Başbakanı El-Maliki ile yapacağı görüşmelerden çıkacak sonuç bütün dünya tarafından merakla bekleniyor. Zirve, bugün yayınlanan Arap gazetelerinin de en önemli haberlerinden biri.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi “Sadr ve belge Amman zirvesini tedirgin etti” başlığıyla verdiği haberde, Ürdün Kraliyet Divanı’ndan bir yetkilinin Bush, Abdullah ve El-Maliki arasında gerçekleşmesi planlanan üçlü zirvenin vakit darlığı nedeniyle iptal edildiğini açıkladığı belirtiliyor.

 

Haberde bildirildiğine göre, Beyaz Saray danışmanı görüşmenin iptalinin basına sızdırılan ve El-Maliki’nin şiddeti önleyebileceğinin şüpheli olduğunu söyleyen gizli belge ile bir ilgisinin olmadığını ifade etmiş.

 

Ürdün Kraliyet Divanı’ndan bir kaynak ise, Sadr grubunun hükümetteki ve parlamentodaki üyeliğini askıya almasının kendileri için sürpriz olduğunu söylemiş.

 

Eş-Şarku’l-Evsat yazarlarından Salih El-Qallab, bugünkü makalesinde Irak’ta yaşanan şiddetin iç savaş olduğunu öne sürerek bu gerçeği itiraf etmeden sorunun çözülemeyeceğini söylüyor.

 

El-Qallab, Irak’ın işgalinin ilk günlerinden itibaren ülkeye dışarıdan gelen milislerin amacının sadece Saddam ve yöneticilerini değil, Saddam’ın temsil ettiğini öne sürdükleri taifeyi de hedef seçtiklerini yazıyor.

 

Yazar, yazısının sonunda Amman’da bir araya gelecek Bush, Kral Abdullah ve El-Maliki üçlüsüne de bir öneri de bulunuyor: Laik Allavi’yi başa getirin!

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin konyla ilgili haberi ise Bush’un El-Maliki’ye şiddeti durdurması için son bir fırsat vereceği ve Ürdün Kralı Abdullah ile de Filistin ve Lübnan konularını ele alacağını belirtiyor.

 

Ürdün Ed-Dustur gazetesi, Kral Abdullah ile Bush’un bölgenin istikrar ve güvenliği için harcanan çabaları görüştüklerini, El-Ğad gazetesi, ise Filistin sorununun görüşmelerde ilk sırada yer aldığını yazıyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesi, “Bush ve Irak Amman’da” başlığıyla verdiği haberde, Suudi Arabistan Hükümeti güvenlik danışmanı Nawaf Ubeyd’in Washington Post’ta dün yayınlanan makalesinden bahsederek Suudi Arabistan’ın Irak’a müdaha işareti verdiğini öne sürüyor.

 

 

 

Lübnan muhaleti sokaklara iniyor

 

Lübnan’da muhalefet grupları Es-Senyora Hükümeti’ni düşürmek için taraftarlarını sokağa dökme kararı aldı.

 

Lübnan Es-Sefir gazetesi, muhalefin siyasi ve psikolojik olarak sokağa indiğini, geriye Muhalefet Güçleri Gözlem Komitesi’nin hareket saatini ilan etmesi kaldığını yazıyor.

 

Es-Sefir’in haberinde, General Avn’ın “Kenarda oturmaya veya vatan değiştirmeye razı olmayacağız” dediği, iktidar çoğunluğunun da taraftarlarını olası bir darbeye karşı koymak için hazır olmaya çağırdığı belirtiliyor.

 

Lübnan El-Mustakbel gazetesi ise, Cumhurbaşkanı Emil Lahud’un devlet personelini isyana teşvik ettiğini yazıyor.

 

Haberde, çoğunluk partilerinin darbe girişimine karşı koymaya hazır oldukları da belirtiliyor.

 

Lübnan En-Nehar gazetesinin manşeti: Muhalefet yarın sokağa iniyor, Ordu Komutanı kırmızı çizgileri belirledi.

 

 

 

Ahmedinecad: Suudi Arabistan ile ilişkileri geliştirmek İslam Ümmeti’nin yararına

 

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, İran’ı ziyaret etmekte olan Suudi Arabistanlı gazetecilere, İran ile Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesinin  İslam Ümmeti’nin yararına olduğunu söylemiş.

 

Harameyn-i Şerifeyn ve kutsal bölgelerin sınırları içinde olması nedeniyle Suudi Arabistan’a saygısı olduğunu belirten Ahmedinecad, iki ülkenin de İslam Dünyası’nda büyük bir desteğe sahip olduğuna işaret etmiş.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic, El-Beyan ve El-İttihad gazatelerinde bugün yer alan başka bir habere göre, Ahmedinecad, BAE Devlet Başkanı’na ikili ilşkilerle ilgili bir mektup göndermiş.

 

BAE Devlet Başkanı Halife bin Zayed El-Nuheyyan da, mektubu getiren İran Cumhurbaşkanı Danışmanı Sadık Mahsuli’ye iyi komşuluk ilişkilerine önem verdiklerini vurgulamış.

 

----------------------------------------------------------------------

DIŞ BASINDAN BAŞLIKLAR

T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

 

 

ABD BASINI

AP’nin "Blair: Türkiye'ye AB Üyeliği Konusunda Olumsuz Mesajlar Göndermek Hata Olacaktır" başlıklı haberinde, İngiltere Başbakanı Tony Blair’in Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde Türkiye'ye destek taahhüdünde bulunduğu ve gelecek ay ortasında yapılacak AB zirvesinde diğer ülkelerin de Türkiye'ye destek vermeleri için çaba göstereceğini söylediği, Blair’in görüşme sonrası açıklamasında,"Bugün Avrupa'da kısa vadeli siyasi düşünceler ile Türkiye'nin de Avrupa Birliği içerinde yer aldığı daha geniş bir Avrupa'nın uzun dönemli stratejik çıkarları arasında fikir ayrılığı yaşanıyor" şeklinde konuştuğu kaydedilmektedir.

Ajansın "NATO Afganistan Konusundaki Taahhütlerini Vurguladı Ancak Savaş Rolüne İlişkin Fikir Ayrılıkları Sürüyor" başlıklı haberinde, NATO liderlerinin, NATO zirvesinin sonunda artan kayıplara ve bazı hükümetlerin en tehlikeli bölgelerde savaşmak üzere asker göndermeyi reddetmesine rağmen, Afganistan'daki görevi sürdürme sözü verdikleri, liderlerin ayrıca, modernize edilmiş bir NATO ordusunun öncü kuvveti olarak tasarlanan 25 bin kişilik acil müdahale gücünün dört yıl süren hazırlığın ardından harekete geçmeye hazır olduğunu açıkladığı, zirvenin sonuç bildirisinde, "İttifakımızın güçlü istikrarını yeniden teyit ve misyonun başarısının sürdürülmesi için (Afganistan'daki NATO gücünün) gerekli kaynak ve esnekliğe sahip olduğunu garanti ederiz" denildiği ifade edilmektedir. Liderlerin ayrıca, eski düşman Sırbistan'a -komşuları Bosna-Hersek ve Karadağ ile birlikte- onları tam üyeliğe hazırlamak için oluşturulan bir ittifak işbirliği programına katılması davetinde bulunduğu, ittifakın aynı zamanda, Arap ülkelerin yetkililerine yönelik NATO eğitimini artırma ve Avustralya, Japonya ve diğer Asya Pasifik demokrasileri ile "küresel ortaklığın" geliştirilmesi konusunda mutabakata vardığı, ancak Fransa önderliğindeki bir muhalefetin, ABD tarafından önerilen daha derin bir ortaklık planını eleştirdiği bildirilmektedir.

Ajansın "Yunanistan Dışişleri Bakanı: AB Müzakerelerinin Devam Etmesi İçin Türkiye'nin Bütün Gereklilikleri Yerine Getirmesi Gerekiyor" başlıklı haberinde, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni’nin, Türkiye'nin, AB ile üyelik müzakerelerinin devam etmesi için, limanlarını Kıbrıs'a açmak da dahil bütün gereklilikleri yerine getirmesinin icap ettiğini söylediği, NATO zirvesinde konuşan Bakoyanni’nin, "Hiçbir şey olmamış gibi devam edemeyiz. Türkiye'ye yönelik mesaj açıktır. Türkiye'nin AB'nin bir parçası olmasını istiyoruz. Tam üye olmalarını isteriz, ancak alakart bir Avrupa yok" dediği dile getirilmektedir.

Aynı ajansın "Danimarka Başbakanı AB-Türkiye Müzakerelerinin Kısmen Askıya Alınmasını Desteklediğini Söyledi" başlıklı haberinde, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in, Avrupa Komisyonunun Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin kısmen askıya alınmasını desteklediğini, Türkiye ile yaşanan iki sorunun demokratik reform hızının yavaş olması ve Kıbrıs tartışması olduğunu, ve "Yükümlülüklerine uymadığı zaman bunun bazı sonuçları olacağına dair Türkiye'ye çok açık bir mesaj göndermek zorundayız. AB'ye uymak zorunda olan Türkiye'dir" şeklinde konuştuğu ifade edilmektedir.

Ajansın "Vatikan: El Kaide'nin Papa'yı Kınaması 'Tanrı Adına Şiddet'le Savaşmak Gerektiğini Gösteriyor" başlıklı haberinde, Vatikan Sözcüsü Federico Lombardi’nin yaptığı açıklamada, Irak'taki el Kaide'nin Papa 16. Benedict'in Türkiye ziyaretini kınamasının inançların 'Tanrı adına şiddet'le savaşması gerektiğini gösterdiği, "Bu tür mesajlar şiddete karşı bütün güçlerin ortak taahhütte bulunmasının ivediliğini ve önemini bir kez daha göstermektedir. Aynı zamanda farklı inançların Tanrı adına şiddete 'hayır' demesi gerektiğini de ortaya koymuştur” dediği kaydedilmektedir..

İNGİLTERE BASINI

Reuters’in “BM, Irak'ta ABD Öncülüğündeki Gücün Görev Süresini Bir Yıl Uzattı” başlıklı haberinde, BM Güvenlik Konseyi’nde oybirliğince kabul edilen karar uyarınca, Bağdat hükümetinin talebi üzerine Irak'ta ABD öncülüğündeki çok uluslu gücün görev süresinin 2007 yılı sonuna kadar uzatıldığı, ABD'nin hazırladığı karar tasarısı üzerinde oylamanın, Konsey'in Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin iki hafta önce aldığı ve Bağdat'ın asıl amacının güvenlik güçleri için asker toplama, eğitim ve silahlandırma sorumluluklarını üstlenmek ve bu güçlerin komuta ve kontrolünü ele almak olduğunu ifade ettiği mektubunu almasından iki hafta sonrasında gerçekleştirildiği, kararda, Irak hükümetinin istemesi halinde gücün görev süresinin önümüzdeki yıl boyunca herhangi bir tarihte sona erdirilebileceğinin kaydedildiği bildirilmektedir.

Ajansın "Irak İslam Devleti: Papa Türkiye'yi İslam Aleminden Uzaklaştırmak İstiyor" başlıklı haberinde, El Kaide'nin Irak'taki kolunun, Papa Benedict'in Türkiye ziyaretini, Türkiye'yi İslam aleminden uzaklaştırmayı amaçlayan, İslam'a karşı bir haçlı seferinin bir bölümü olarak kınadığı duyurulmaktadır.

FRANSA BASINI

AFP’nin "Kuzey Kıbrıs'a Uygulanan Ekonomik Tecrit Devam Ettiği Sürece Ankara Çaba Sarfetmeyecektir" başlıklı haberinde, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve AB ile görüşmeleri sürdüren Başmüzakereci Ali Babacan’ın, CNN televizyonuna verdiği mülakatında, Kuzey Kıbrıs'a uygulanan ekonomik tecrit devam ettiği sürece Gümrük Birliği Anlaşması'nın Kıbrıs'a genişletilmesi konusunda Ankara Yönetiminin hiçbir çaba sarfetmeyeceğini ifade ettiği bildirilmektedir.

Ajansın "Brüksel 35 Konu Başlığının 8'inin Dondurulması Konusunda Tavsiye Kararı Aldı" başlıklı haberinde, Avrupa Komisyonu'ndan yayımlanan bildiride, Türkiye ile 35 konu başlığı altında sürdürülen üyelik müzakerelerinde 25'lere 8 başlığın dondurulması tavsiyesinde bulunulduğu belirtilmektedir.

Aynı ajansın "Erdoğan: Avrupa Komisyonunun Tavsiye Kararı Kabul Edilemez" başlıklı haberinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO Zirvesi için gittiği Letonya'nın başkenti Riga'da NTV televizyonuna verdiği demeçte, Avrupa Komisyonu'nun 25'lere Türkiye ile müzakereleri kısmi bir şekilde askıya alması yönündeki tavsiye kararının kabul edilemez olduğunu belirttiği aktarılmaktadır.

Ajansın "Chirac, Erdoğan ile Görüşmesinde, Müzakerelerin Kısmi Olarak Askıya Alınması Kararını Savundu" başlıklı haberinde, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın, Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede, "Müzakerelerin gidişatı konusunda sorumlu olan Komisyonun, hepimiz tarafından onaylanmış karar doğrultusunda tavsiye vermekten başka seçeneği kalmamıştı" dediği bildirilmektedir.

Ajansın "Türkiye... AB Başkanlığı Komisyonun Tavsiyesini Onayladı" başlıklı haberinde, AB'nin Finlandiya Dönem Başkanlığının, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin 35 konu başlığından sekizini dondurmak konusundaki Avrupa Komisyonu tavsiyesini desteklediğini açıkladığı, yayımlanan bir bildiride Finlandiya Başbakanı Matti Vanhannen’in "AB Dönem Başkanlığı, Komisyonun tavsiyesinin, 11 Aralık'ta bir karar verecek olan 25'lerin dışişleri bakanlarının görüşmeleri için sağlam bir temel oluşturduğunu kabul ediyor" dediği duyurulmaktadır.

Aynı ajansın "Zapatero, Bir Çözüm Bulmak için 'Yoğun Şekilde Çalışmaya' Çağırdı... D'alema: Komisyonun Tavsiyesi Yeterince Dengeli" başlıklı haberinde, NATO zirvesine katılmak üzere Riga'da bulunan İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero’nun, Avrupa Komisyonu'nun Ankara'nın AB'ye üyelik müzakerelerinin kısmi olarak dondurulmasını tavsiye etmesinin ardından, Türkiye'ye "kapıyı açık bırakmak" için "yoğun şekilde çalışmaya" çağırdığı, Türkiye'nin de "elbette" AB'ye girmek için "talep edilen bütün şartları yerine getirmesi" gerektiğinin altını çizen Zapatero’nun, Ankara'nın üyeliğinin, "dünya için rolü hayati olan, büyük hedefleri bulunan ve hırslı bir AB için bir strateji konusu" olduğunu yinelediği dile getirilmekte, öte yandan, İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema’nın yaptığı açıklamada, Komisyonun kararının "yeterince dengeli" ve Ankara ile diyalogu sürdürme arzusunun bir "sinyali" olduğunu düşündüğünü belirttiği kaydedilmektedir.

Ajansın "Abdullah Gül'ün Aralık Ayı Başında Atina'ya Düzenleyeceği Ziyaret Ertelendi" başlıklı haberinde, Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni’nin Türk mevkidaşı Abdullah Gül'den 7-8 Aralık'ta Atina'ya düzenleyeceği resmi ziyareti ertelemesini rica ettiği, Bakoyanni'nin o tarihlerde Orta Doğu zirvesi için New York'ta bulunması gerektiği ileri sürülmektedir.

Ajansın "Stockholm AB'nin Müzakereleri Fazla Frenlemesinden Endişeleniyor" başlıklı haberinde, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt’in Brüksel'de düzenlenen basın toplantısında, Avrupa Komisyonunun, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerini "fazla frenlemek" istediğinden endişe duyduğunu dile getirerek, "Şayet bu duracak olursa, hassas olan komşu bir bölgede AB için stratejik bir felaket olur" dedi. Bununla beraber Bildt Avrupa Komisyonu tavsiyelerini daha derinlemesine incelemesi gerektiğini belirttiği aktarılmaktadır.

ALMANYA BASINI

Almanya'nın Sesi Radyosu’nun "NATO Zirvesi’nde Uluslararası İşbirliği Ele Alınacak" başlıklı haberinde, NATO Zirvesi’nin ikinci gününde, gündeme Afganistan'da yaşanan sorunların damga vurmasının beklendiği, Afganistan'daki NATO birliklerine takviye planlarının üye ülkelerin isteksizliği nedeniyle aksak ilerlediği, NATO sözcüsünün, bu toplantıda üç ülkenin ek asker gönderme taahhüdünde bulunduğunu açıkladığı, NATO Genel Sekreterinin yaptığı açıklamada, Afganistan misyonuna daha fazla destek verilmesini istediği, Almanya Başbakanı Merkel’in ise dönem başkanlığına rağmen tutumunu değiştirmediği ve Alman askerlerin Afganistan'da yoğun çatışmaların yaşandığı güney eyaletlere gönderilmesine karşı çıktığı kaydedilmektedir. Almanya gibi İtalya, Fransa, İspanya ve Türkiye gibi Afganistan'a asker gönderen birçok ülkenin, Taliban ile sıcak çatışmaların yaşandığı güney bölgesinde görev almayı reddettiği, NATO'dan yapılan çağrılara rağmen 32 bin askerden oluşan ISAF birliklerine ek 2.500 kişilik desteğin sağlanamadığı, Afganistan'da yaklaşık 19 bin askeri bulunan ABD'nin Başkanı Bush’un Riga'da müttefiklere Afganistan'da ihtiyaçları karşılamaları ve askeri diğer görevleri de üstlenmeleri çağrısında bulunduğu, Fransa' Cumhurbaşkanı Chirac’ın NATO'nun geleceği açısından hayati olarak nitelendirilen Afganistan konusunda uyumu sağlamak için bir kurul oluşturulmasını önerdiği, bu önerinin NATO Genel Sekreteri tarafından da desteklendiği bildirilmektedir.

NATO Zirvesi’nde ayrıca, NATO bünyesinde son altı aydır tartışılan ve üzerinde yoğun pazarlıklar yapılan ‘kapsamlı siyasi yönerge’ adlı belgenin devlet ve hükümet başkanları tarafından onaylanarak kamuoyuna açıklanacağı, İttifakın geleceğini belirleyecek stratejilerin değişim sürecinin ve hedeflerinin ele alındığı bu belgenin, NATO'nun küreselleşme karşısındaki cevabı olarak önem taşıdığı, belgeyle NATO'nun görev tanımının değişmesi gerekirse dünyanın tüm ülkelerine uzun süreler için olağanüstü kuvvetler gönderme yeteneğine sahip olması ve bir savunma ittifakı olmasının yerine, terörizme karşı mücadele hedefinin ön plana çıkmasının istendiği, savunma bakanları tarafından onaylanan belgedeki yeni görev tanımının, NATO'nun silahlı kuvvetlerinin ve savunma sistemlerinin de buna göre uyarlanmasını gerektirdiği kaydedilmektedir.

RUSYA BASINI

Regnum ajansının "Türkiye, Gürcistan Savunma Bakanlığı’na 1.8 Milyon Dolarlık Mali Yardım Yapacak" başlıklı haberinde, Gürcistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Gürcistan ve Türkiye’nin, Türk tarafının Gürcistan Savunma Bakanlığına 1,8 milyon dolarlık mali yardım yapacağına ilişkin bir anlaşma imzaladığı, söz konusu anlaşmanın, Gürcistan Genelkurmay Başkanlığı Lojistik Dairesi Başkanı Yarbay Zviyad Şanava ve TSK’nın Gürcistan Askeri Ataşesi Yüksel Öztekin arasında 28 Kasım tarihinde Tiflis'te imzalandığı, anlaşmaya göre, yardımın bir kısmı, Gürcü tarafına maddi yardım şeklinde, bir kısmı da Kosova'daki Türk birliğinde yer alan Gürcü barış gücü askerlerine ödeme şeklinde yapılacağı kaydedilmektedir..

İRAN BASINI

İSNA’nın "Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi: Karabağ Sorununun Bir An Önce Çözümü Ermenilerin Yararına Olur" başlıklı haberinde, Türkiye'nin yeni Bakü Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun yaptığı açıklamada, Karabağ sorununun bir an önce çözümünü istediklerini belirterek "Doğal olarak Azerbaycan'ın kararıyla bu sorunun çözümü mümkün değil. Sorunun bir an önce çözümü, Azerbaycan ve Türkiye'den önce Ermenilerin yararına olacaktır. " dediği aktarılmaktadır.

Aynı ajansın "Hamaney: Irak'taki Durumun Nedeni ABD Politikaları" başlıklı haberinde, İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney’in Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve beraberindeki heyetle görüşmesinde, Irak'taki en kaygı verici sorunun mevcut huzursuzluklar olduğunu vurgulayarak "Irak'taki güvensizlik ve katliam tüm bölge ülkelerinin zararınadır. İran, Irak'taki güvenliğin sağlanmasına yardımcı olmayı dini ve insani görevi olarak kabul ediyor" dediği, Irak'ı huzursuzluğa itenlerin kendilerini Sünni-Şii Savaşı adı altında gizlediklerine işaret eden Hamaney’in "Gerçek şu ki, yüzyıllarca Sünni ve Şiiler yan yana yaşamışlar ve aralarında da bir düşmanlık olmamıştır. Bu nedenle Irak'ın şu andaki durumunun sebebi ABD politikalarıdır" dediği belirtilmektedir.

Görüşmede İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın da hazır bulunduğu, Irak Devlet Başkanı Talabani’nin de İran'ı tekrar ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Tahran-Bağdat ilişkilerinin gelişmesinin iki ülke ve tüm bölge yararına olduğunu söylediği aktarılmaktadır.

KIBRIS RUM BASINI

KİPE’nin "Pasiardis: Tampere'de Kıbrıs Konusunda Her Türlü İlerleme Ümidi Battı" başlıklı haberinde, Hükümet Sözcüsü Hristodulos Pasiardis’in "Fin çabasının başarısızlığı, her ne kadar sürpriz değilse de, üzücü bir gelişme ve hayal kırıcı bir sondur. Kıbrıs Rum tarafı olarak biz, AB dönem başkanı Finlandiya'nın çabasının başarılı olması için elimizden geleni yaptık.” Açıklamasında bulunduğu, Pasiardis’in, "Finlandiya'nın iki tarafı da aynı kefeye mi koyduğu" yolundaki bir soruya cevaben, AB dönem başkanı Finlandiya'nın, hiç olmazsa bu ilk aşamada sorumluluk yüklemek istemediği için, her iki tarafın da kendisiyle yapıcı işbirliği yaptığını söylediğini belirterek "Finlandiya, hangi tarafın kendisiyle yapıcı işbirliği yaptığını ve hangi tarafın girişimin başarısız olması için çalıştığını çok iyi biliyor. Bunu şimdi açıklamamasının malum sebepleri var ve bunu gelecekte açıklaması olasılığı karşısında da, bizim tarafın bir endişesi yok" dediği kaydedilmektedir.

JAPONYA BASINI

Tokyo gazetesinin Shinichiro Maki imzalı "Papa Türkiye'ye Geldi... AB Üyeliğine Destek Veriyor" başlıklı haberinde, Türkiye’ye gelen Papa 16. Benedict’in Ankara Esenboğa Havaalanı’nda NATO zirvesi için Letonya'ya yola çıkacak olan Başbakan Erdoğan'la görüştüğü, Erdoğan’ın "Dünya barışı için Papa'nın ziyareti anlamlıdır. Geçmişe değil geleceğe bakmalıyız" diyerek Papa'nın sözlerinden alınmadığını vurguladığı, Erdoğan, Türkiye'nin AB üyeliğine destek talebine karşılık Papa'nın, "Ben siyaset adamı değilim, ama Türkiye'nin AB üyeliğini diliyorum" dediğini belirttiği, Papa’nın ardından Cumhurbaşkanı Sezer ve Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu'yla görüştüğü, Papa’nın Bardakoğlu'yla görüşmesinde, "Diğer dinlere saygı gösterilmeli" dediği kaydedilmektedir.

Asahi gazetesinin Fusako Go imzalı “Papa'dan AB Üyeliğine Destek... Papa Türkiye'ye Geldi ve Başbakan ile Görüştü" başlıklı haberinde, geçen yıl göreve başlamasından bu yana İtalya hariç, Almanya ve Polonya dışında beşinci kez yurt dışı gezisinde bulunan Papa’ya eylül ayında Almanya'daki konuşması nedeniyle İslam ülkelerinde tepkiler devam ederken, Müslüman bir ülkeye ilk ziyaretinin dünya kamuoyunun dikkatini çektiği, bu arada Vatikan Sözcüsü Federico Lombardi’nin Papa ile Başbakan Erdoğan görüşmesinin ardından medyaya, "Papalığın, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda herhangi bir yetkisi ve siyasi bir rolü olmamakla birlikte, ortak değer yargısı ve hedefleri doğrultusunda, üyelik için diyalog ve süreci cesaretlendirecektir" açıklamasında bulunduğu, Papa’nın ziyaret amacıyla ilgili olarak uçakta yaptığı açıklamada ise "Diyalog ve kardeşlik sevgisi, uzlaşı için kültürler ve dinler arası anlayış" diye konuştuğu aktarılmaktadır.

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?