banner39

Dünyanın ihtiyar heyeti de İsrail'i kınadı

Mandela'nın başını çektiği 'The Elders' grubu İsrail'i kınayan bir bildiri yayınladı.

Arşiv 02.06.2010, 09:30 17.09.2012, 10:46
Dünyanın ihtiyar heyeti de İsrail'i kınadı

Güney Afrika Cumhuriyetinin Nobel Barış Ödüllü eski devlet başkanı Nelson Mandela’nın öncülüğünde kurulan Küresel Köyün İhtiyar Heyeti (The Elders), İsrail’i kınayan ortak bir bildiri yayınladı.

İsrail’in uluslararası sularda yardım gemilerine yaptığı kanlı baskına, Çoğu Nobel Barış Ödülü sahibi ‘’ihtiyarlar’’ da sert tepki gösterdi. Güney Afrika Cumhuriyetinin Nobel Barış Ödüllü eski devlet başkanı Nelson Mandela’nın öncülüğünde kurulan Küresel Köyün İhtiyar Heyeti (The Elders), İsrail’i kınayan ortak bir bildiri yayınladı. yayınladı. Mandela’nın konuğu olarak Güney Afrika Cumhuriyeti’nde bir araya gelen Nobel Barış Ödülü sahipleri ve diğer ‘ihtiyarlar’, yayınladıkları ortak bildiri ile İsrail’in yardım konvoyuna ve Gazze’ye karşı sürdürdüğü tutumunu kınadılar.

Grup adına yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik 3 yıldır sürdürdüğü blokaj, dünyanın en büyük insan hakları ihlali ve uluslararası hukuka göre tamamen illegal bir davranış olarak nitelendirildi.

2007 yılında Nelson Mandela’nın doğum gününde kurulan grup kendini, ‘’The Elders (İhtiyarlar)’’ olarak tanıtıyor. Grupta, Nelson Mandela ve rahip Desmont Tutu’nun yanı sıra, BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan, Finlandiya eski Devlet Başkanı Martti Ahtisaari, ABD eski Başkanı Jimmy Carter, Burma lideri Aung San Suu Kyi gibi Nobel Barış Ödülü sahipleri ile, Norveç’in ilk kadın başbakanı Gro Brundtland, Brezilya eski devlet başkanı Fernando Henrique Cardoso, İrlanda eski devlet başkanı ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Mary Robinson, Mozambikli aktivist Graca Machel, Hindistanlı kadın hakları savunucusu Ela Bhatt ve Cezayirli BM eski elçisi Lakhdar Brahimi de yer alıyor.

Kaynak: Haber 7
 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?