banner39

Dünyanın kaymağını yiyen şirketler

Yüz binleri sokağa döken futbol, küresel ekonominin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri oldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dünyanın kaymağını yiyen şirketler

Dünyayı düz camın karşısına mıhlayan, yüz binleri sokağa döken futbol, küresel ekonominin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri oldu. Deloitte’in araştırmasına göre global şirketlerin eline geçen futbol, son 10 yılda karını yüzde 120 artırdı ve Avrupalı şirketlerin eli fanatikleşen dünyanın cebinden çıkmıyor.

FUTBOL TUTKUSU, KAR KAPISI OLDU

Dünyanın en ünlü denetim şirketlerinden biri olan Deloitte, 10 yıldır düzenli olarak yayımladığı “Football Money League” adlı araştırma raporunun sonuncusunda futbolun nasıl bir ekonomik sektör haline geldiğini gözler önüne serdi. Raporda, dünyanın en zengin 20 futbol kulübü açıklanıyor. Bu kulüplerin endüstriyel faaliyetleri ve karlılıklarının da analiz edildiği rapor, futbolun kaymağının Avrupa tarafından yendiğini ortaya çıkardı.

Rapora göre futbol endüstrisindeki karlılık, özellikle medya şirketlerinin ve siyasal erke sahip firmaların ilgi odağı oluyor. Bu süreç, özellikle ileri kapitalist ülkelerde büyüt medya devlerini hızla futbol şirketlerinin sahibi haline getirdi. Böylece finansal başarılar kulüp başarılarının önüne geçti ve “taraftar” kavramı yerini “müşteri”ye bıraktı. Bunun sonucunda tamamı Avrupalı olan en zengin 20 kulüp, son 10 yılda toplam gelirlerini 1.3 milyar Euro’dan 3 milyar Euro’ya çıkardılar, yani ekonomik kriz ve yoksullaşma, bu kulüplerin gelirlerini yüzde 120 artırmasını sağladı.

EN ZENGİN KULÜP REAL MADRİD

Rapora göre Real Madrid, bu yıl dünyanın en zengin kulübü oldu, böylece son sekiz yılın en zengini olan İngiliz Manchester United ikinci sıraya düştü. Üç ve dördüncü sırayı Milan ve Juventus alırken, Chelsea 220.8 milyon euro ile dördüncü sıradan beşinciliğe düştü. 171.3 milyon euro ile altıncılıktan 10'uncu sıraya gerileyen Arsenal’e karşın Avrupa Şampiyonlar Ligi başarısı Liverpool'un kazancını artırdı ve bu kulüp 181.2 milyon Euro ile 10'unculuktan sekizinciliğe yükseldi. Tamamen Avrupa kulüplerinden oluşan listeye İngiltere'den sekiz, İtalya'dan beş, İspanya'dan üç, Almanya'dan iki İskoçya ve Fransa'dan ise birer temsilci girdi.

DÜNYA ONLARIN MÜŞTERİSİ

Raporda kulüplerine gelirlerine ilişkin yapılan analizler, bu kulüplerin dünyanın her yerindeki fanatiklere çelme attığını gösteriyor. Buna göre dev futbol şirketleri, dünyanın her yerindeki müşterilerine bilet, yayın, futbolun albenili malzemeleri ve görsellik satarak hızla zenginleşiyorlar.

Bu kulüpler içerisinde bu yılın en zengini olan Real Madrid, 2004–2005 sezonunda bir önceki sezona göre gelirlerini yüzde 17 arttırarak 275,5 milyon Euro’ya çıkarttı. Böylece dünyanın en zengin futbol kulübü olan Real Madrid, bir önceki yıla göre ticari gelirlerini yüzde 44 oranında arttırarak 124 milyon Euro’ya çıkardı. Kulüp, Asya’da yaptığı sezon öncesi hazırlıkları ile Çin, Japonya ve Tayland gibi ülkelerde taraftar sayısını artırdı ve yaptığı maçlar karşılığında gelirini de katladı.

CAZİBELERİNİ PARA MAKİNASINA DÖNÜŞTÜRÜYORLAR

Amerikalı iş adamı Malcolm Glazer tarafından satın alınan Manchester United geçen yıl 12,6 milyon Euro’luk gelir kaybıyla 246,4 milyon Euro’luk gelirde kaldı. Geçtiğimiz yıla kadar dünyanın en zengin futbol kulübü olan Manchester United, 102,5 milyon Euro ile en fazla maç günü geliri elde eden kulüp özelliğini koruyor. Dünya üzerinde 75 milyon civarında taraftara sahip olan kulübün ortalama seyirci sayısı ise 69.700. M. United, bununla Premier Lig’in en yüksek seyirci ortalaması sahip kulübü.

Milan ise 11,7 milyon Euro’luk gelir artışı 234 milyon Euro toplam gelire ulaştı ve üçüncülüğünü korudu. Toplam gelirinin yüzde 59’unu yayın gelirlerinden kazanan Milan, bu alanda dünyanın en zengin kulübü olmayı başardı. Sky İtalia ve Mediaset şirketleriyle anlaşması olan AC Milan geçen sezon Şampiyonlar Ligi’nden 26.2 milyon Euro yayın geleri elde etti.

Dördüncü sıradaki Juventus, listenin en düşük seyirci sayısına sahip ama maçlarını ortalama 26.600 seyirciye oynayan siyah beyazlılar, maç günü gelirlerinden 22,8 milyon Euro sağlıyor.

EN HIZLI YÜKSELEN CHELSA

Listenin en hızlı yükselen takımı Chelsea, 220,8 milyon Euro toplam gelirle 5’inci sırada yer alıyor. Rus işadamı Roman Abramoviç’in satın aldığı Chelseabu satıştan sonra önemli bir ekonomik güce ulaştı ve gelirlerinde yüzde 62’ye varan artış kaydetti.

Listenin en yüksek seyircisine sahip Barcelona ise 6 yıl aradan sonra ilk kez zenginlikte 6’ıncı sıraya gelebildi. 66,1 milyon Euro maç günü gelirine sahip olan Barcelona’nın toplam gelirlerinde son iki sezonda meydana gelen artışın oranı yüzde 70 düzeyinde seyrediyor.

Alman takımı Bayern Munich'in en büyük gelirlerinden biri ise Deutsche Telekom ile yaptığı forma reklamı anlaşmasından sağlanıyor.

2003–2004 sezonuna göre gelirlerini en çok artıran kulüp olan geçtiğimiz yılın Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Liverpol ise toplam gelirlerini de 30 artırarak 181,2 milyon Euro’ya çıkarttı.

Geçen yılki şampiyonluk dışında ligde önemli bir başarı gösteremeyen Inter ise buna rağmen Milan ve Juventus'la beraber İtalya'nın en büyük üç kulübünden biri olmaya devam ediyor. Nike ve Pirelli'yle yapılan sponsorluk anlaşmaları, bu kulübün ticari kazançlarını 35.2 milyon Euro’ya çıkarttı.

Son sıradaki Arsenal listede sıralamada düşen kulüp oldu. İngiliz kulübü, geçen sezona göre 300 bin Euro’luk bir kayıp yaşadı ve elde ettiği toplam 171,3 milyon Euro ile 6’ıncı sıradan 10’uncu sıraya geriledi.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?