banner39

Dünyanın Ölüm Kalım Savaşı

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) hazırladığı yeni dünya atlasında, yeryüzünde yaşanan coğrafi trajediye dikkatleri çekti. Dünya Çevre Günü dolayısıyla hazırlanan atlas, 80 farklı bölgenin 30 yıl boyunca çekilmiş fotoğraflarını kapsıyor. Bir kuşağ

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dünyanın Ölüm Kalım Savaşı
Defne Bayrak / İslam Dünyası

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), Dünya Çevre Günü’nün anılması amacıyla düzenlediği konferansta 30 yılda hazırladıkları dünya atlasını piyasaya sürdü. Yeni atlasta resimlerle gösterilen nüfus artışı, iklim değişikliği, artan sıcaklıklar ve buzulların erimesi yeryüzündeki değişiklikleri ortaya koyuyor. “One Planet, Many People” (Bir Gezegen, Pek Çok İnsan) adıyla yayımlanan atlas, Birleşmiş Milletler’in 80 farklı bölgenin 30 yıl boyunca çekilmiş fotoğraflarını da kapsıyor. UNEP'in hazırladığı fotoğralarin çoğu gökyüzünden çekilmiş âlemin görüntülerini yansıtıyor. Uzaydan manzara şöyle: "30 yıl arayla çekilmiş fotoğraflarda İspanya’nın güneyini sarmaşık gibi saran, gözalabildiğince uzanan seraların, Çin’in devasa Sarı Nehir’inin taşıdığı miller yüzünden nehrin ağzında “devasa bir gölge kukla tiyatrosunu andıran” bir yarımadanın ortaya çıkması, kutuplarda ve dağların doruklarında buzulların eriyip gitmesi, Afrika’da Sahra’nın güneyinde her bir yana yayılan orman yangınları, Asya ve Latin Amerika’da mangrov bahçelerinin kıyılarında, uzaydan bile seçilebilecek irilikte karides çiftlikleri, Irak’la İran arasındaki Şattülarap Yarımadası’nda sadece 30 yıl içinde sayıları 18 milyondan 4 milyona inen hurma ağaçları, Paraguay’da soya fasulyesi ve mısır tarlaları tarafından sadece 30 yıl içinde tamamen teslim alınmış benzersiz yağmur ormanları, ve sadece 30 yılda destan boyutlarında büyüyen, azmanlaşan şehirler..." Çevre Ajansı, çevrenin korunmasına yardımcı olacak bazı düzenlemeler yapılması çağrısında bulundu. Bunların en önemlileri ise şöyle sıralanıyor; bilgisayar gibi elektrikli cihazların kullanılmadıkları zamanlarda açık bırakılması yerine tamamen kapatılması, diş fırçalama esnasında muslukların kapatılması, pisliklerin denize atılarak deniz kirliliğine yol açılmasındansa poşetlere atılması.

Savaş kazanılacak mı, kaybedilecek mi?

UNEP Genel Başkanı Klaus Topfer, konferansta yaptığı konuşmada "San Francisco ya da Londra gibi şehirlerde yaşayanlar, ormanların yok oluşuna ya da Kuzey Kutbu buzlarının eriyişine ilişkin bu görüntülere bakıp, bunların kendileri ile ne ilgisi olduğunu sorabilirler. Bu değişimlerin, kendilerinden yüzlerce, binlerce kilometre uzakta yaşayan başka insanların hayat tarzları ve tüketim alışkanlıklarının sonucu olduğunu düşünebilirler. Oysa, yanılıyorlar. Şehirler muazzam kaynak çekiyor... ve çok büyük miktarlarda atıklar bırakıyorlar. Bunların etkisi fiziksel sınırların ötesine geçiyor, ülkeleri, bölgeleri ve bir bütün olarak gezegeni içine alıyor. Dolayısıyla, çevre bakımından daha istikrarlı, daha âdil ve daha sağlıklı bir dünya yaratacak sürdürülebilir kalkınma mücadelesi, büyük ölçüde kentlerde kazanılacak ya da kaybedilecek" dedi.

Daha Detaylı bilgi için UNEP'in sitesine başvurabilirsiniz:

http://www.na.unep.net/OnePlanetManyPeople/index.php

 
 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?