banner15

Dünyaya Yeni Tehdit

ABD Stratejik Komutanlığı (STRATCOM), dünya çapında belirlenebilecek hedeflere nükleer veya konvansiyonel silahlarla ‘hızla saldırı düzenleme’ kapasitesine ulaştığını ilan etti.

Dünyaya Yeni Tehdit

ABD Stratejik Komutanlığı (STRATCOM), dünya çapında belirlenebilecek hedeflere nükleer veya konvansiyonel silahlarla ‘hızla saldırı düzenleme’ kapasitesine ulaştığını ilan etti. Komutanlık, geçen ay, “hayali bir ülkeye” nükleer saldırı kapasitesini test etmiş, söz konusu ülkenin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) olduğu ileri sürülmüştü.
STRATCOM tarafından yapılan basın açıklamasında, yeni kurulan “Uzay ve Küresel Saldırı İçin Ortak İşlevsel Bileşik Komutanlığı”nın, “operasyon kapasitesine ulaştığı” duyuruldu. Açıklamaya göre bu yeni askeri yetenek, “Küresel Şimşek Tatbikatı”nda başarıyla sınandı. Geçen ay yapılan söz konusu tatbikat, ABD’nin stratejik savaş kapasitesini sınamış, “küresel saldırı” öngören CONPLAN-8022 kod isimli görev de ilk kez bu tatbikatta denenmişti.

İlk hedef Kuzey Kore

Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi danışmanı Hans Kristensen, CONPLAN-8022’nin “dünyanın herhangi bir noktasındaki kitle imha silahı tesislerine yönelik ön saldırıyı içeren yeni bir plan” olduğunu belirtti. Askeri analist William Arkin da, ekim ayında Washington Post’a yazdığı makalesinde, gizli tutulan tatbikatın, Alabama eyaletine radyolojik bir “kirli bomba” saldırısına verilecek yanıtla ilişkili olduğunu belirtti. Arkin, söz konusu hayali saldırıyı düzenleyen “Kuzeydoğu Asya ülkesi”nin, Kuzey Kore’yi temsil ettiğini yazdı. Yazara göre, planla hedef alınan bir diğer ülke, İran.

Küresel entegrasyon

STRATCOM sitesindeki açıklamaya göre küresel saldırılar ABD bombardıman uçakları, nükleer denizaltılar veya karadaki balistik füzeler tarafından düzenlenecek. “Uzay ve Küresel Saldırı İçin Ortak İşlevsel Bileşik Komutanlığı”, 9 Ağustos tarihinde, ABD askeri gücünün çeşitli unsurlarının olası bir küresel saldırıda entegre edilmesi amacıyla kurulmuştu. William Arkin, bunlar arasında elektronik savaştan bilgisayar ağlarına sızılmasına, örtülü operasyonlardan nükleer saldırıya kadar birçok unsurun bulunduğunu belirtmişti. Arkin’a göre CONPLAN-8022, ‘küçük bir devletin ABD’ye yönelik nükleer saldırısı’ ve ‘düşmanın kitle imha silahı altyapısının vurulması’ senaryolarına göre inşa edildi. STRATCOM Komutanı General James Cartwright, yeni komutanlığın, ABD’ye “yeni tipte bir caydırıcılık” kazandırdığını duyurdu.

ABD geri adım atmadı

ABD, mali yaptırımlarını kaldırmaması halinde nükleer programıyla ilgili altılı müzakerelerin yeniden başlamasının mümkün olmadığını açıklayan Kuzey Kore’ye, “yaptırımların müzakere konusu olmadığı” yanıtını verdi.
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Adam Ereli, Washington tarafından Kuzey Koreli şirketlere karşı alınan önlemlerin müzakere konusu olmadığını söyledi ve “Bizim bakış açımıza göre, bu iki dosya arasında hiçbir bağlantı bulunmamaktadır” dedi.
Pyongyang yönetimi, “ABD’nin kışkırtıcı yaptırımlarından sonra yeni müzakerelerin başlaması imkansız. ABD, müzakerelerin devamını sağlamak için Kuzey Kore’ye karşı mali yaptırımlarını kaldıracak önlemler alması gerekmektedir” açıklamasında bulunmuştu.
Bu arada, Japon Kyodo ajansı, ABD’nin Kuzey Kore “nükleer krizini” çözmek amacıyla müzakerelere katılan 6 ülkenin bu ay sonuna kadar Güney Kore’de gayrıresmi toplantı yapmasını istediğini duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48