banner15

Dünyayı En Fazla ABD Kirletiyor

Birleşmiş Milletlerin iklim değişikliklerine karşı koymak amacıyla 9 Aralık'a kadar sürecek olan 11. yıllık konferansında ABD ve gelişmekte olan ülkeler sera gazına karşi koyabilmek için BM programına katılmaya çağrıldı. 189 ülkeyi biraraya getiren kon

Dünyayı En Fazla ABD Kirletiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

28 Kasım'da başlayan konferansta 'insanlığın karşılaştığı en kötü ekolojik sorun' ve '2012 yılında bitecek Kyoto Anlaşması'nın' devamında çizilecek yol haritası tartışılıyor. ABD ve gelişmekte olan ülkelerin sera gazına karşı koyabilmek için BM programına katılması çağrısının yapıldığı konferansta, iklim değişikliklerine karşı daha uzun vadeli ve etkili bir yaklaşım sahibi olmak gerektiği belirtildi. Konferanasın açılış konuşmasını yapan Kanada Çevre Bakanı Stéphane Dion, ''İklim değişikliklerine karşı daha komple ve uzun vadede etkili bir yaklaşım elde edelim'' dedi. Alınacak tedbirler konusunda ''daha çok eylem'' diyen Dion, ''Bizi delege olarak seçen halk bizden gerçek bir ilerleme bekliyor. Burada, Montreal'da, sonuç almak zorundayız'' şeklinde konuştu. Dion, iklim değişikliğinin insanlığın karşılaştığı en büyük ekolojik riski oluşturduğunun altını çizdi. Konferansa sera gazının kısıtlanması için yaklaşık 10 bin hükümet, çevre koruma kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve şirketlerin katılımı bekleniyor. Konferansta ilkin 2012 yılında sona erecek Kyoto Anlaşması'nın devam için bir yol haritası çizilecek. ABD, Çin ve Hindistan'ın en büyük kirleticiler olarak tanımlandığı konferansta, ABD'nin en başta geldiği belirtildi. Bu nedenle çok sayıda delege, ABD'nin iklim programına katılmaması durumunda sera gazına karşı mücadelenin fazla sonuç alıcı olmayacağından endişeleniyor.

3 Aralık'ta tüm dünyada gösteriler yapılacak

İki hafta boyunca devam edecek konferansta, zararlı gazların önlenlemesi için kabul edilen Kyoto Protokolü’nün önüne geçilmesi hedefleniyor. Ancak ABD, Kyoto Protokolü'ne karşı çıkıyor. 3 Aralık'ta ABD'nin Kyoto Protokolü'nü imzalamayı reddetmesini protesto etmek için, dünyanın pek çok yerinde aynı günde yapılan yürüyüş ve gösteriler yapılacak. Çevre örgütü Greenpeace da bir bildiri yayınlayarak, 'zamanın hızla ilerlediğine' dikkat çekerek acil önlemler alınması çağrısında bulundu. BM'nin iklim dosyasından sorumlu Richard Kinley sanayileşmiş ülkeleri sera gazının azaltılması için daha fazla çaba harcamaya çağırdı. Karbondioksit dışa vuran sera gazı yaşamı tehdit etmeye devam ederken, ABD BM'nin sera gazını azaltma programına yanaşmayarak, yeni teknoloji ile yatırımlarını büyütmeye devam ediyor. Buna karşın Kyoto anlaşmasına imza atan zengin 40 ülke 2008 ile 2012'ye doğru yüzde 5,2 oranında karbondioksit yayımını azaltmayı hedefliyor. Bilim adamları, ısınmanın endüstriyel kuruluşlar ve otomobillerden yayılan sera gazından kaynaklı olduğunu belirtiyor.

Independent: Dünya tehdit altında

İngiltere'de yayımlanan The Independent gazetesi, okurlarına 'Avrupa kıtasının tüketiminin çevreye maliyetini duyurduğu haberinde, Avrupa Çevre Ajansı'nın raporunu irdeledi. İngiliz Independent, raporun, Avrupa'nın, dünyanın doğal kaynaklarını, kürenin kalan kısmından iki kat daha fazla tükettiği saptamasını aktararak, "Avrupa'da son 5 bin yılda görülmedik bir iklim değişikliği gerçekleşiyor. 2050 yılına kadar, İsviçre'nin buzullarının dörtte üçü eriyecek. Avrupa'daki kentsel alanlar, yüzyıl içinde iki katına çıkacak. Hava yolcukları 2030 yılına kadar büyük olasılıkla iki katına çıkacak ve denizler, su kaynakları ve havanın kalitesi tehdit altında" ifadelerine yer verdi.
Independent'a göre, raporun yazarları, atmosfere salınan gazların miktarının azaltılması konusunda daha büyük kesintilere gidilmesi gerektiğini vurgularken, aynı haberde görüşlerine yer verilen, Doğal Hayatı Koruma Vakfı'ndan Tony Long, "Avrupa'nın daha az tüketmeyi ve daha az kirletmeyi öğrenmesi gerek. Dünyanın en yoksul ülkelerine bedelini ödeterek eşit olmayan bir yaşamı sürdürmek Avrupa'nın çevre standartlarını gurur duyulacak bir hale getirmez. Bu rapor, Avrupa Birliği'nin sürdürülebilir kalkınma stratejisini yeniden sürdürülebilir kalkınma yörüngesine yerleştirmesi bakımından yerinde olmuştur" uyarısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
abdullah kaya
abdullah kaya - 2 yıl Önce

Allah belânızı versin

MÜSLÜMAN
MÜSLÜMAN - 2 yıl Önce

Müslümanlar bir kiliseye girip böyle bir katliam yapsa dünya müslümanlara karşı ayaklanma başlatır. Ama katledilen müslüman olunca kimse sesini çıkarmıyor. Ayrıca onlara şehit edenler varya işte onlar kendilerine cehennem çukurlarında bir çukur açmışlardır kendilerine.

Canan kartal
Canan kartal - 2 yıl Önce

İnsanlık öldü

banner39

banner50

banner47

banner48