banner15

'Dünyayı kirletenler' Toplanıyor

Önce kirlettiler, şimdi çare bulmaya çalışıyorlar. Dünyayı en çok kirleten ABD, Avustralya, Japonya, Çin, Güney Kore ve Hindistan'dan yetkililer Sidney'de toplanıyor.

'Dünyayı kirletenler' Toplanıyor

''Dünyayı en fazla kirleten'' ülkelerden ABD, Avustralya, Japonya, Çin, Güney Kore ve Hindistan'dan yetkililer temiz enerji projelerine para ayırmak için Avustralya'nın Sidney kentinde bir araya geliyor.
     
''Asya-Pasifik Temiz Kalkınma ve İklim Ortaklığı'' adlı grubun kurucu ortakları olan 6 ülke, iklim değişikliğiyle mücadele için madencilik ve enerji sektörünün gelişmesi, temiz enerji kaynaklarının yaratılması konularında kullanılmak üzere fon kurmayı planlıyor. Sidney iklim paktı olarak da adlandırılan grup üyesi ülkeler, 8 çalışma grubu oluşturacak. Çalışma gruplarının ilgileneceği alanlar ise madencilik, yenilenebilir enerji, aliminyum, çimento, enerji dağıtımı, enerji üretimi, enerji verimliliği uygulama ve oluşturma ile enerji nakli olarak belirlendi. 
     
Dünyada sera etkisi yaratan gazların ortaya çıkmasının nedeni olan petrol ve kömür gibi fosil yakıtların yarısını tüketen 6 ülkenin yetkilileri, temiz enerji ortaklığı için ilk defa bir araya geliyor. Avustralya Dışişleri Bakanı Alexander Downer, Reuters'e yaptığı açıklamada, ülkesi ve ABD'nin, kurulması öngörülen fona yapacakları mali katkıyı bugün açıklayacağını, Güney Kore, Japonya, Çin ve Hindistan'ın da destek sözü vereceğini söyledi. Yeşil gruplar ise Sidney'de iki gün sürecek görüşmelerin ''kandırmaca'' olduğunu, amacın Kyoto Protokolü'nü yok etmek olduğunu belirtiyor. 
     
ABD ve Avustralya, ekonomilerini tehdit edeceği gerekçesiyle sera etkisi yaratan gazların salınımının azaltılmasını öngören Kyoto sözleşmesini imzalamayı reddediyor. Sidney'deki görüşmelere, BHP Billiton, Exxon Mobil ve Rio Tinto gibi küresel madencilik ve enerji şirketlerinden 80 kadar yönetici de katılıyor. Katılımcı ülkelerin yeni enerji teknolojilerinin geliştirilmesi için oluşturulacak fona yapacakları yardımı açıklamamalarına rağmen, sadece Avustralya'nın 75 milyon Amerikan Doları katkıda bulunması bekleniyor. 
     
ABD, halihazırda hidrojen yakıtı, yenilenebilir yakıtlar gibi yeni enerji teknolojilerinin geliştirilmesi için yılda 3 milyar dolarlık yatırım yapıyor. Washington yönetimi, enerji tesislerinin yarattığı hava kirliliğini yüzde 70'e varan oranlarda azaltmak için taahhütte bulunmuş, ancak bunu başarmanın maliyetinin 50 milyar doları bulacağını bildirmişti. Uluslararası Enerji Ajansı, hükümetlerin mevcut enerji politikalarında ısrarlı olmaları durumunda, küresel enerji ihtiyacı ve karbon emisyonunun 2030 yılında 2005 yılına göre yüzde 50 artacağını bildiriyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48