banner39

Dünyayı şok eden fotoğraflar!

Afganistan'da kafatası ile poz veren Alman askerleri ülkede büyük tepki çekti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dünyayı şok eden fotoğraflar!

Alman Bild gazetesinde, Afganistan'da ellerinde kafatasıyla poz veren Alman askerlerinin beş fotoğrafı yayımlandı. Fotoğraflar ülkede epkiyle karşılandı.

Fotoğraflarda, Alman askeri kıyafetleri içindeki kişiler ISAF araçları önünde kafatasıyla poz verirken görülüyor. Bir asker fotoğrafların 2003 yılı ilkbaharında çekildiğini söyledi.

Almanya Savunma Bakanı Franz Josef Jung, ''Alman askerlerinin böyle bir tutumunun hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği açıktır'' dedi.

Jung, olayların en kısa sürede araştırılacağını, doğru olması durumunda sorumlu askerlere disiplin cezası verileceğini, gerektiği takdirde cezai işlem de yapılacağını kaydetti.

"Diğer Alman askerlerine de hakaret"

Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de, ''sorumsuzca ve affedilemeyecek tutumları, Alman ordusunun ve ülkemizin imajına zarar veriyor'' dedi.

Bu olayın, yurtdışında zor şartlar altında görev yapan diğer binlerce Alman askerine de hakaret anlamına geldiğini ifade eden Steinmeier, Savunma Bakanlığı'nın olayı acilen araştıracağını belirtti.

Birlik 90/Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Eşbaşkanı Renate Künast da, fotoğrafların ''korkunç'' olduğunu belirtti.

Künast, ''böyle bir şey Alman ordusunda olmamalı. Savunma Bakanı, sorumlu askerlerden derhal hesap sormalı'' dedi.

kafatasi_alman_afganistan_asker.jpg

Federal Meclis Savunma Komisyonu'nun Sosyal Demokrat Partili (SPD) üyesi Rainer Arnold da fotoğrafların Alman Silahlı Kuvvetleri'nin imajına büyük ölçüde zarar verdiğini, bu tür askerlerin ordu içinde yer almamaları gerektiğini ifade etti.

Komisyon'un Yeşiller Partisi'nden üyesi Winfried Nachtwei fotoğrafları ''rezalet'' diye nitelendirirken, Sol Parti Milletvekili Petra Pau da fotoğrafların kendisini şok ettiğini belirterek, olayın bir an önce aydınlatılmasını istedi.

Murat Kurnaz'ın durumu

Bu arada Savunma Komisyonu, Guantanamo üssünde yaklaşık beş yıl boyunca tutulduktan sonra serbest bırakılan Murat Kurnaz'ın ifadesinin alınabilmesi için komisyonun bir araştırma komisyonuna dönüştürülmesi konusunda karar alacağı toplantısına başladı.

Kurnaz, Guantanamo'ya götürülmeden önce Afganistan'ın Kandahar kenti yakınlarında gizli bir ABD hapishanesinde Alman askerleri tarafından da kötü muameleye tabi tutulduğunu söylemişti.

 

Kaynak: CNN, BBC ve Ajanslar.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?