banner15

Dünyayı 'Su Savaşları' Bekliyor

İngiliz Independent gazetesi, su kaynaklarının giderek tükendiğini belirtti ve gelecekte ‘su’yun savaş nedeni olabileceği uyarısında bulundu. Independent’ın belirlediği riskli bölgeler listesinde Türkiye de yer alıyor.

Dünyayı 'Su Savaşları' Bekliyor

İngiliz The Independent gazetesi bugünkü sayısında özellikle Orta Doğu ve Afrika'daki yetersiz su kaynaklarına ve yer küre için tehlike arzeden iklim değişiklerine dikkat çekerek, bunun ülkeler arasında yeni bir ihtilaf ve kaosa neden olabileceğini yazdı. Gazete, su kaynaklarının şu sıralar birçok ülke arasında ihtilaf konusu olduğunu aktardı. Dünya nufüsunu yüzde 5'inin yaşadığı Orta Doğu'da halkın sadece su kaynaklarının yüzde 1'iyle hayatta kaldığına işaret eden gazete, günümüzde savaşlara neden olan petrol kaynaklarının ise gelecekte askeri alanda krize neden olabileceğini yazıyor

İngiliz Independent gazetesi, ilk sayfasında “su savaşları” dosyasını araladı ve dünyanın gelecekte karşı karşıya kalacağı tehlikeye dikkat çekti. Küresel ısınma, hızla artan nüfus ve kirlenme nedeniyle dünyanın kullanılabilir su kaynaklarının giderek azaldığına dikkat çeken Independent, gelecekte petrol ya da altın değil “su” yüzünden savaşlar yaşanabileceği uyarısında bulundu. Gazete, su kaynaklarının kullanımı konusunda büyük bir adaletsizlik olduğuna, bu durumun ihtilafları artıracağına dikkat çekti. Bir ABD’li günde ortamala 500, bir İngiliz ise 200 litre su kullanırken, bazı Afrika ülkelerinde kişi başına düşen günlük su miktarı 10 litreyi bile bulmuyor.

Su kaynaklarının çevresi riskli

Gezegenin üçte ikisini su oluştursa da, bu su tabakasının yüzde 97 buçuğu tuzlu su olduğu için insanlar tarafından kullanılamıyor. Kullanılabilir su bu kadar az olunca, su kaynaklarının bulunduğu noktalar da kritik hale geliyor. Independent’ın haberinde çatışma riski taşıyan sıcak bölgelerin haritası da yer aldı. Gazete bu sıcak bölgelerden Türkiye’nin, Fırat Nehri üzerinde inşa ettiği baraj nedeniyle geçmişte Suriye ile sıkıntılar yaşadığını hatırlattı ve gelecekte de benzer sorunlar yaşanabileceğini belirtti.

Gazetenin okurlarına aktardığı dünya haritasında ise, Türkiye'nin güneyinin yanı sıra, 5 "sıcak bölgeye" yer verilirken bu bölgeler, "İsrail, Ürdün ve Filistin'in bulunduğu Ortadoğu coğrafyası ki buranın en önemli su kaynağı Ürdün nehrinin kontrolü İsrail'in elinde. Dünyanın en kalabalık nüfuslarına ve ordularına sahip ülkeleri Çin ve Hindistan'ın Brahmaputra nehri üzerindeki anlaşmazlıkları; Ganj nehri nedeniyle Hindistan ve Bangladeş'in uzlaşmazlıkları; Etiyopya ve Mısır'ın Nil nehri ihtilafı. Etiyopya (Habeşistan), Nil nehrinin taşıdığı sudan daha fazla pay istiyor. Bu ise, Mısır'ın; Uganda ve Sudan üzerinden de geçen Nil nehrinin Sina çölüne ulaştığında su miktarının azalması endişesi taşımasına neden oluyor. Son bölge ise, kuraklık mağduru Afrika'nın batısındaki Namibya ve Angola arasındaki su kaynakları" şeklinde sıralandı.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48